Kūno sritys, kurioms tenka daugiausia dėmesio kuriant įvaizdį, nuolat keičiasi. Vienu sezonu pabrėžiama talija ar iškirptė, kitu – kojos. Šių metų rudens ir žiemos garderobas neįsivaizduojamas be akcentuotų pečių.

 

4

„Zara“ pečius apnuoginantis megztinis, apie 40 Eur.

Nauja, kas sena

 

Madų kaleidoskopas mėgsta sugrąžinti ryškiausias praėjusių laikmečių tendencijas. Nenuostabu, kad dabar vėl populiaru tai, ką moterys dėvėjo XX a. 8-ajame dešimtmetyje. Emancipacijos aušra ir konkurencija su vyrais darbo rinkoje lėmė gerokai išplatintą kvadratinį siluetą. Ir pagrindiniu įrankiu, kuriant galingą ir stiprią atmosferą, tapo kostiumų švarkai statytais pečiais.

 

2024 m. jie evoliucionuoja į naują modernų įvaizdį. Priešingai nei 8-ąjį dešimtmetį, kai dominavo stipri androgeniška intencija, dabar išsaugota moteriška elegancija ir švelnumas. Siūloma poruoti du kontrastingus kostiumo elementus – skulptūrinį švarką aštriais pečiais ir netradicinę apatinės dalies versiją (sijoną, pasiūtą iš lengvų permatomų audinių; midi ilgio pieštuko siluetą su skeltuku; plisuotą ar rauktą sijoną; kaprius ir pan.). Prie kampuoto, tiesaus kirpimo švarko tinka visi pamėgti kasdieniai drabužiai, tokie kaip trikotažiniai marškinėliai ar džinsai. Galiausiai atvėsus orams gelbėja milžiniškas paltas iki žemės, po kuriuo telpa pusė spintos. Daug galimybių sluoksniuoti ir improvizuoti.

 

Niujorke gyvenanti mados stilistė Liz Teich pasakoja, kad moterys seka madas ir perka drabužius išraiškingais pečiais, bet nėra tikros, kaip juos stilizuoti. Kai kurios vengia, nes bijo prarasti moterišką žavesį ir atrodyti grubiai. Pernelyg platūs pečiai ir siauras siluetas anatomiškai atitinka vyrų figūrą, t. y. apverstą trikampį. L. Teich rekomenduoja išimti įstatytus petukus ir platinti viršutinę liniją audiniais. Išvaizda taps minkštesnė ir labiau subalansuota. Galima koreguoti apatinę silueto dalį, pavyzdžiui, rinktis per liemenį įimtą švarką ir platėjančias kelnes, išgaunant trokštamą smėlio laikrodžio formą.

 

Garsus pareiškimas

 

Sekant istorijos pėdsakais, matyti, kad akcentuotų pečių mada beveik visada sustiprėja tam tikru feministiniu laikotarpiu. Manoma, kad šiuolaikinis androgeniškas įvaizdis susiformavo 1930 m., kurie žymi sudėtingą epochą tarp Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų. Griežtas kostiumas iš švarko ir kelnių tapo darbo drabužiu aptarnavimo srityje, norint užmaskuoti išretėjusią vyrų populiaciją. Galios įvaizdžio kūrėju laikomas Marcelis Rochas. Vėliau Coco Chanel ir Elsa Schiaparelli įterpė moterišką kostiumą į kasdienį ar šventinį garderobą. 1966 m. Yvesas Saint Laurentas pristatė ikoninį smokingo variantą.

 

Tačiau labiausiai pečiai išplatėjo būtent 9-ąjį dešimtmetį. Milžiniškos paminkštintos pagalvėlės buvo siuvamos į visus drabužius – ne tik palaidines, švarkus, paltus, bet ir sporto bei miego rūbus. Petukai formavo esminį dešimtmečio siluetą. Dirbtinai kampuota konstrukcija rėkte rėkė, jog „moterys yra lygiavertės vyrams; moterys yra protingos ir gabios kaip vyrai; moterys gali dirbti ne prasčiau nei vyrai“. Žinomų asmenybių, tokių kaip princesė Diana ar Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė Margaret Thatcher, pavyzdys įkvėpė milijonus dailiosios lyties atstovių paslėpti tikrąją figūrą po plačiais skvernais.

 

Kas paskatino hiperbolizuotų pečių sugrįžimą 2024-aisias? Pasak mados istorikų, lemiamas lūžis įvyko po „MeToo“ skandalo, kai sustiprėjo moterų kova už teisę į savo kūną. Perdėtą seksualumą keičia medžiaginė uždanga, trinanti lyčių skirtumus. Kiti tyrinėtojai įsitikinę, jog jaučiami pandemijos padariniai, esą moterys, išbandžiusios darbą per nuotolį, sugrįžta į biurus ir nori būti matomos bei vertinamos rimtai. Aprangos vaidmuo padidėja, jei vyriškame kolektyve dirba tik viena dailiosios lyties atstovė.

 

„YSL“ mados namų dizaineris Anthony Vaccarello kalbėjo apie savo rudens ir žiemos kolekciją: „Viskas prasideda nuo pečių. Nenoriu kalbėti apie per didelio dydžio rūbus, nes visi juos siuva. Siūlau tiesų siluetą. Noriu suteikti moterims daugiau galios ir, manau, kad joms reikia pečių.“

 

17

„Mango“ paltas, apie 240 Eur

Žiupsnelis istorijos

 

Tai, kad platūs pečiai suteikia išskirtinumo, nėra atsitiktinumas. Pasak JAV Mados technologijų instituto istorikės Summer Anne Lee, pirmykščių genčių vyrai užsimesdavo kailių, kad atrodytų priešininkams didesni ir stipresni. Viduramžiais riterių šarvus konstravo taip, kad ne tik apsaugotų, bet ir sukurtų gerai treniruoto, fiziškai stipraus kūno iliuziją. Vyrų garderobe statyti petukai atsirado XVI a. viduryje. Audinių prieinamumas, patyrę meistrai, galintys kurti sudėtingas iškarpas, individualiai pasiūti drabužiai buvo turtingo elito privilegijos, leidžiančios keisti savo formas. Puošėsi ne tik kilmingi asmenys, bet ir užimantys aukštą vietą visuomenės hierarchijoje, pavyzdžiui, teisėjai.

 

Moterų spintoje didinti petukai prigijo tik renesanso laikotarpiu, prasidėjus kultūriniam judėjimui. Drabužiai tapo labiau meniški ir dekoratyvūs. Pavyzdžiui, Elžbieta I dėvėjo korsetus ir lankinius sijonus, tačiau, norėdama išsiskirti iš kilmingų damų, mėgo struktūrizuotas ir itin išpūstas rankoves. Aptinkama duomenų, jog siuvėjai pečių zonai naudojo dirbtinius pakietinimus – šiuolaikinių petukų pirmtakus.

 

Romantinis analogas

 

Gera žinia, jog 2024 m. šaltuoju sezonu aktualūs bet kokiais būdais pabrėžti pečiai. Tinka tradicinės dekoro detalės, tokios kaip antpečiai, platūs apykaklių atvartai, zoninis siuvinėjimas ir aplikacijos. Pavyks apgauti akis žaidžiant su spalvomis, pavyzdžiui, ant juodo švarko užmetus raudoną ar baltą skarą. Pečių liniją sustiprins storas, platus šalis, apmuturiuotas ant palto, ar… šią kūno vietą apnuoginantys rūbai.

 

Atidengti pečiai – puikus pasirinkimas moterims, kurios nemėgsta gilių iškirpčių, nerodo krūtinės odos, tačiau trokšta originalumo ir modernumo. Plikas petys, dėvint asimetrinius ar išpjovomis dekoruotus rūbus, suteikia subtilaus paslaptingumo, žaismingumo, tačiau neperžengia vulgarumo ribos. Tai ne plokščia, o reljefinė kūno dalis, kurią reikia kvėpinti kvepalais nuo paausių iki raktikaulių.

 

Šaltuoju metų laiku geriausias atspirties taškas – viršutiniai drabužiai, kurie turi rankoves, tačiau apnuogina kaklą ir pečius. Laisvo modelio, tamprus megztinis su atvira V formos iškirpte leis praplėsti dėvėjimo diapazoną. Galima patraukti žemyn, atidengti vieną arba abu pečius. Nebūtina slėpti liemenėlės petnešėlių, atvirkščiai – jos tampa atskirtu dekoro elementu, ypač nėriniuotos, margintos užrašais, ryškių spalvų. Panašiai galima dėvėti iki pusės prasagstytus marškinius, susiaustą ir diržu suveržtą švarką. Pasirinkus beformį siluetą iš laisvai krintančių ar susigarankščiavusių sluoksnių, tačiau atidengus odos lopinėlį, pavyks išlaikyti pusiausvyrą ir sufokusuoti aplinkinių žvilgsnius į save, o ne drabužius.

 

Madingi bet kokie pečiai – platūs ir tvirti, kampuoti ir apvalaini, siauri ir gležni, statūs ir nuolaidūs. Nors gyva mintis, jog moterys tiesiasi kovai, labai tikėtina, kad tiesiog kviečia apkabinti. Kiekviena renkasi, kokią žinutę transliuos, – mes iššūkį ir gąsdins savo povyza ar parodys natūralų pažeidžiamumą.

 

Nuotraukos iš: „ Mango“ ir ,„Zara“, archyvų.

 

Redakcija už kainų skirtumus neatsako.

 

Autorius Jurgita Ramanauskienė