DJI_0084

Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo.

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) džiugiai informuoja gyventojus planuojančius daugiabučio modernizavimą, jog Viešųjų investicijų plėtros agentūra (VIPA) pradeda įgyvendinti 2021–2027 m. investicijų programą daugiabučių renovacijos srityje atnaujindama finansines priemones naujo laikotarpio lėšomis. Kuo šios priemonės gali būti naudingos šalies gyventojams?

   

Nors Daugiabučių namų renovacijos programa Lietuvoje įgyvendinama jau ne vienerius metus, žmonės dažnai nesiryžta renovacijai dėl fakto, kad bus reikalinga paskola. Paskolos grąžinimo našta yra viena pagrindinių priežasčių stabdančių žmones imtis gyvenamojo daugiabučio modernizavimo ir taip užtikrinti sau geresnes gyvenimo sąlygas. Tikimasi, kad VIPA finansinis įsitraukimas paskatins gyventojus priimti sprendimą atnaujinti (modernizuoti) daugiabučius.

 

„Finansavimo sąlygose numatyta, jog paskolų metinė palūkanų norma neviršys 3 proc. 20 metų laikotarpiui. Svarbu paminėti, jog šios sąlygos yra lengvatinės kreditavimo sąlygos – joms nėra taikomi jokie sutarčių pasirašymo, administravimo, išankstinio kredito grąžinimo, paskolos išmokėjimo ir kitokie mokesčiai. Taip pat gyventojai galės atidėti ir palūkanas – t. y. jeigu jie jau pradėjo įgyvendinti projektą, yra pasirašyta rangos darbų sutartis, pradedami apmokėjimai už rangos darbus, paskolos įmokų mokėjimai gali būti atidėti. Juos reikėtų pradėti mokėti, kai daugiabutis jau yra atnaujintas ir yra gauta valstybės parama“, – pasakoja APVA Pastatų energinio taupumo departamento direktorė Gintarė Burbienė.

 

Ji taip pat tvirtina, jog gyventojams yra skiriama 30 proc. dydžio subsidija, kurią gavus, atitinkamai mažėja ir paskolos dydis. Sąlygose numatoma, jog paskola ar jos dalis taip pat gali būti grąžinta anksčiau nustatyto laiko, netaikant papildomų mokesčių.

 

Taip pat APVA praneša, jog Europos investicijų banko (EIB) valdomas Europos Sąjungos Modernizavimo fondas daugiabučių atnaujinimui Lietuvoje skirs 58 mln. Eur. Tai leis atnaujinti kelis šimtus daugiabučių visoje šalyje ir sutaupyti apie 20 tūkst MWh energijos bei beveik 5 tūkst. tonų CO2 per metus. Finansavimas bus skiriamas tik B arba aukštesnę energinio naudingumo klasę pasiekusiems projektams.

 

Kiti finansavimo privalumai

 

VIPA generalinis direktorius Gvidas Dargužas atskleidžia, jog privalumų yra ir daugiau. Finansavimo sąlygose nurodyta, jog gyventojams nereiks įkeisti buto, nes paskola yra „pririšama“ prie konkretaus būsto. Vadinasi, jeigu keičiasi buto savininkas, tolimesnis įsipareigojimas mokėti paskolą pereina naujam savininkui.

 

„Svarbu paminėti ir tai, jog finansavimas nuo šiol bus teikiamas tik projektams, kurie po atnaujinimo pasieks B arba A energinio efektyvumo klasę. 192 mln. Eur – būtent tokia yra LR Aplinkos ministerijos skiriama finansavimo lėšų suma, su kuria startuosime, nes nuo kitų metų įsijungs ir tarptautinių įstaigų lėšos bei mūsų pritrauktos investicijos. Bendrai per 7 metus planuojame beveik 1 mlrd. Eur – t.y. 980 mln. Eur investicijų daugiabučiams atnaujinti“, – teigia G. Dargužas.

 

Ką pravartu žinoti planuojant kreiptis dėl valstybės paramos? Daugiabučių atnaujinimo projektų administratoriai turi kreiptis į APVA ir susiderinti investicinius projektus, o tada gali kreiptis į VIPA dėl paskolos.

 

Aktuali informacija apie finansavimo sąlygas

 

„Svarbu akcentuoti, kad VIPA paskelbtos finansavimo sąlygos dėl lengvatinių kreditų teikimo daugiabučių namų atnaujinimui taikomos ne tik praėjusių metų pabaigoje skelbtam kvietimui, bet ir šių metų vasario 22 d. paskelbtam A klasės kvietimui. Todėl raginame visus suskubti ir pasinaudoti galimybėmis atnaujinti savo daugiabutį namą, siekiant aukštesnių energinio efektyvumo rodiklių“, – teigia G. Burbienė.

 

Norime priminti, jog nuo vasario 24 d. Lietuvos gyventojai, planuojantys renovuoti savo gyvenamąjį daugiabutį, gali teikti paraiškas pagal naujausią aplinkos ministerijos paskelbtą kvietimą. Pasiekti A energinio naudingumo klasę – tai svarbiausia sąlyga, kuri yra nurodyta kvietime.

 

Praėjusių metų pabaigoje paskelbtas kvietimas teikti paraiškas seniems daugiabučiams atnaujinti yra pratęstas iki š. m. gegužės 31 d. Šalies gyventojai norintys gauti paramą pagal šį kvietimą, projekto metu turės įvykdyti kvietimo sąlygą – pasiekti B ir aukštesnę pastato energinio naudingumo klasę.

 

Daugiau informacijos apie daugiabučių modernizavimo programą ir sąlygas rasite APVA tinklalapyje: https://modernizuok.apva.lt/

 

Autorius Kotryna Grušauskaitė

 

zenklas_2015 04 13 APVA_logo_2_spalvos_su_LT_pavadinimu_RGB