Tyrimais patvirtinta, kad savimi pasitikintys žmonės ne tik laimingesni, bet ir greičiau atsitiesia užklupus negandoms. Paaiškėjo, kad psichologinė savikliova trukdo streso hormonui kortizoliui ilgai išsilaikyti organizme. Specialistai ragina pasitikėjimą savimi stiprinti specialiomis treniruotėmis. Visgi jie neatmeta galimybės, kad netikėti triukai iš mokslo bei ezoterikos pasaulio irgi didina savivertę.

 

pasitiketi savimi

Spalvų galia

 

Spalvų teoretikė amerikietė Suzannė Caygill sukūrė teoriją, kurioje teigiama, kad žmogaus akių, plaukų ir odos spalva susijusi su jo asmenybe. O tinkamai suderinti drabužių atspalviai padeda ne tik paryškinti išvaizdą, bet ir harmonizuoti asmenybę. Taip nutinka, nes spalvos tiesiogiai veikia smegenis. 1996 m. įrodyta, kad vaistų spalva turi įtakos jų poveikiui. Tikima, kad didelė raudona piliulė veikia greičiausiai, o vidutinės mėlynos tabletės geriausiai malšina skausmą. Šis reiškinys, iš dalies laikomas placebo efektu, mokslininkų teigimu, susijęs su asociacijomis ir patirtimi. Labai panašiai veikia ir spalvoti drabužiai. Astrologai įsitikinę, kas viskas šiek tiek sudėtingiau. Jie mano, kad planetos globoja spalvas. Jos skirstomos į 3 grupes: bazinę, kuri priskiriama pagal gimimo dieną, papildančią, teikiančią pageidaujamų savybių ir priešišką, kuri slopina arba erzina. Tad prireikus konkrečios savybės galima pasinaudoti papildančiomis spalvomis:

 
  • Raudona atitinka Marsą. Ji savo tikslų padeda siekti aktyviems ir drąsiems žmonėms. Kuklūs asmenys norėdami įgyti kovingumo turėtų rinktis tik vieną raudoną aksesuarą arba prigesintus atspalvius.
 
  • Geltona atitinka Saulę. Ji teikia optimizmo, padeda atkreipti dėmesį į save. Šiaurės klimato šalyse derėtų rinktis švelnius geltonos atspalvius, mat ši spalva gali savotiškai apakinti aplinkinius, o per didelis dėmesys galiausiai ima varginti.
 
  • Balta siejama su Mėnuliu. Ji simbolizuoja švarą ir atsivėrimą. Tad baltai turėtų rengtis tie, kuriems sunku atsipalaiduoti bendraujant. Ji ne tik skatins atvirauti, bet ir aplinkinius veiks panašiai. Šios spalvos drabužių nederėtų rengtis, kai bendraujama su nemaloniais asmenimis.
 
  • Rožinė – Veneros spalva. Ji be abejonės susijusi su meile ir švelniais jausmais. Šiltus atspalvius ir persikinę spalvą derėtų rinktis, jei norisi sulaukti globos, supratimo ir palaikymo. Šia spalva pasipuošusios moterys lengviau atskleidžia savo švelniąją pusę.
 
  • Juoda atitinka paslaptingą Saturną. Padeda išnykti iš aplinkinių akiračio. Ją mėgsta vengia dėmesio. Visgi ši spalva gana pavojinga, nes siejama su askeze ir apribojimais. Tačiau būtent tokiais drabužiais dera puoštis, jei žmogus jaučiasi nesaugus.
 
  • Pilka astrologiškai siejama su Chironu. Padeda išlaikyti pusiausvyrą. Tinkama darbui ir oficialiems susitikimams. Pilkai apsirengęs žmogus atrodo ramus, išmintingas ir saugus. Pilki atspalviai asmenis atpalaiduoja, jie ima lengviau bendrauti, tačiau išlieka ganėtinai budrūs.
 
  • Mėlyna priskiriama Jupiteriui. Susijusi su išmintimi, rimtumu ir dvasingumu. Tai solidi ir pasitikėjimą stiprinanti spalva, kuri gelbsti laikant egzaminus, keliaujant į pokalbį dėl darbo ar svarbų pasimatymą.
 

Paslaptingi kvapai

 

Šiais laikais specialūs aromatų mišiniai naudojami ne tik gydyti, bet ir sėkmei versle užsitikrinti. Nustatyta, kad žmogaus smegenys vos per kelias minutes gali išskirti 10 tūkst. kvapų. Per uoslę aromato dalelės tiesiogiai veikia centrinę ir autonominę nervų sistemas, suteikia ne tik daugiau pasitikėjimo savimi, bet ir formuoja aplinkinių nuomonę. 2017 m. individualių kvepalų gamintojai išgyveno tikrą aukso amžių – pagaminta truputį daugiau nei 2000 mišinių. O naujausi smegenų tyrimai magnetinio rezonanso aparatu parodė, kad labiausiai pasitikėti savimi skatina aitrokas rozmarinų aromatas. Jis aktyvina smegenų veiklą, padeda pasiruošti rimtiems pokalbiams. Evoliucinės psichologijos specialistai tikina, kad išvaizda tampa ne tokia svarbi, jei žmogus maloniai kvepia. Nosiai maloniausi švarūs asmenys. Mat prakaitas išduoda jaudulį ir susierzinimą. Norint jaustis geriau ir atrodyti patraukliau derėtų kvepintis šiais aromatais:

 
  • Karališkųjų lelijų. Keli lašeliai eterinio šių gėlių aliejaus teikia prabangos. Šis kvapas vos per 5–7 min. pažadina iš snaudulio ir skatina problemas spręsti neskubant, teikia elegancijos.
 
  • Pipirmėčių, apelsinų ir greipfrutų aromatai tinkami, kai žmogus itin jaudinasi. Teikia gaivos, energijos, įkvepia prieiti arčiau kito asmens. Šie eteriniai aliejai gali pagelbėti tiems, kurie nedrįsta užmegzti kontakto su naujais žmonėmis.
 
  • Bergamočių eteriniai aliejai – daugelio kokybiškų kvepalų sudedamoji dalis. Skatina laimės hormonų (seratonino ir dopamino) gamybą. Aromaterapijos specialistai šį kvapą naudoja, kai žmogus kenčia nuo streso, nervingumo. Jis gali būti derinamas su jazminų, citrinų ir kanadinių eglių kvapais.
 
  • Ylang Ylang ir apelsinų žiedų kvapų mišinys padeda pritraukti priešingos lyties atstovų dėmesį. Teikia asmeniui patrauklumo, įdomumo. Šį aromatą užuodus norisi prieiti arčiau.
 
  • Jeigu dažni konfliktai ir žmogus siekia apsisaugoti rekomenduojamas gvazdikėlių kvapas. Šio eterinio aliejaus galima įlašinti į šampūną. Kvapas ragina aplinkinius šiek tiek atsitraukti.
 
  • Levandų ir citrusinių vaisių mišinį aromaterapijos ir kvapų specialistai rekomenduoja naudoti kasdien. Tai teigiamai nervų sistemą veikiantis derinys. Skatina pasitikėti savimi. Šiuo kvapu dvelkiantis žmogus atrodo malonus, su juo lengviau bendrauti.
 

Žiupsnelis simbolių magijos

 

Net 37 % Europos Sąjungos gyventojų tikina, kad ir jie turi bent vieną sėkmę traukiantį ar nuo nelaimių saugantį daiktą (dažniausiai juvelyrinį dirbinį). Psichologai tai aiškina emocinės atminties fenomenu. Tai reiškia, kad asmens sąmonė tapatinta potyrį ir konkretų daiktą. Kaskart jį pamačius kyla ta pati emocija, kurią gali sukelti netikėta sėkmė, pergalė ar kitas malonus potyris. Daugeliui tokie sėkmės ir pasitikėjimo savimi ženklai yra šie: vestuvinis žiedas, krikštynų kryželis, kitas aukso papuošalas. Brangusis metalas – valdžios ir gerovės simbolis. Ezoterikai įsitikinę, kad aukso papuošalus turėtų rinktis tie, kuriems trūksta tvirtos valios, ryžto ir drąsos. Dailiosios lyties atstovės, kurias kamuoja abejonės arba vargai, turėtų puošti įmantriais sidabro papuošalais. Pasitikėti savimi įkvepia ne tik brangi juvelyrika. Daug reikšmės, ezoterikų teigimu, turi konkretūs simboliai, kuriuos galima parinkti individualiai. Visgi manoma, kad patys seniausi turi pastovias reikšmes.

   
  • Boružė – sėkmės simbolis, traukia gerą vardą ir turtus.
 
  • Žuvies atvaizdas teikia vaisingumo, padeda klestėti.
 
  • Liūtas lemia gerą sveikatą, turtus, sėkmę, garantuoja jėgą bei narsą.
 
  • Žiogas neša turtus ir gausų derlių.
 
  • Paukščio kaulas – galingas amuletas, padedantis išpildyti svajones.
 
  • Kregždutė – labai stiprus sėkmę lemiantis simbolis.
 
  • Voras – sėkmės, turto simbolis, gelbsti nuo piktų priešų kėslų ir konkurencijos. Voras dažnai tatuiruojamas, išliejamas iš sidabro.
 
  • Pelėda padeda apsaugoti idėjas nuo konkurentų.
 
  • Saulė susijusi su vaisingumu ir gausa. Dažniausiai šie simboliai gaminami iš aukso. Padeda bendraujant su priešinga lytimi.
 
  • Mėnulis saugo nuo fizinės agresijos. Gaminamas iš sidabro. Labiausiai tinka vyresnio amžiaus žmonėms.

 

Patarimai stokojantiems pasitikėjimo savimi:

 
  • Amerikiečių psichologas Guyʼus Winchas tikina, kad pasitikėti savimi geriausiai skatina savęs pažinimas. Vyras dienoraštyje ragina surašyti visas stipriausias savo savybes ir kasdien jomis šiek tiek pasidžiaugti.
 
  • Pozityvaus mąstymo galia ne kartą patvirtinta tyrimais. Tad įvairių teigiamų posakių kartojimas, tarkime, manęs laukia sėkmė, jaučiuosi tvirtas, iš tikrųjų veikia.
 
  • Pirmas žingsnis pasitikėjimui savimi ugdyti – komplimentų priėmimas. Išgirdus malonų pagyrimą derėtų ne tik mandagiai sureaguoti ir padėkoti, bet ir nuoširdžiai pasidžiaugti. Mokslininkai tikina, kad gražūs žodžiai daro teigiamą poveikį net augalams. Tad neįmanoma, kad jie nedidintų savivertės.
 
  • Itin kuklioms ir savimi nepasitikinčioms dailiosios lyties atstovėmsrekomenduojama puoštis įmantriais auskarais. Jie padeda pasiekti savo tikslų, atkreipti į save dėmesį. Mokslininkai teigia, kad stimuliuojant ausis gerinama nuotaika ir teikiama žvalumo.
 
  • Psichologai tikina, kad humoro jausmas neatsiejamas nuo tvirto pasitikėjimo savimi. Žmonės, kurie geba pasijuokti iš negandų, psichologiškai atsigauna vos per kelias dienas. O rimtuoliai dėl bet kokio išgyvenimo kankinasi beveik 2 sav.