Pirmosios mėnesinės (menarchė) – reikšmingas pokytis jaunos merginos gyvenime, žymintis reprodukcinės brandos pradžią. Dažnai šis etapas lydimas ne tik fiziologinių, bet ir emocinių pokyčių, sykiu tam tikrų iššūkių ir nerimo. Kaip pa(si)ruošti pirmosioms mėnesinėms?

 

Natūralus procesasCuterus,-,Cute,Human,Uterus,Organ,Choosing,A,Pad,Or

 

Dar prieš gerokai prasidedant mėnesinėms tėvai privalo mergaitėms paaiškinti, kas tai yra. Tik suvokiant, kad tai visiškai natūralus procesas, kurį patiria visos sveikos reprodukcinio amžiaus moterys, mėnesinės nekels baimės. Galima paprastai paaiškinti, kad mėnesinės – cikliškas 3–7 dienas per mėnesį trunkantis kraujavimas iš makšties. Menstruacinis ciklas reguliuojamas hormonų ir trunka nuo 21 iki 35 dienų. Pirmosios mėnesinės gali atsirasti skirtingame amžiuje, įprastai nuo 9 iki 16 metų. Normalu, kad pirmieji ciklai būna nereguliarūs, mat organizmui reikia laiko prisitaikyti prie hormonų pokyčių.

 

Ženklai, kad atkeliauja

 

Artėjant pirmosioms mėnesinėms organizmas dažnai pateikia keletą ženklų. Tai:

 

Krūtų vystymasis. Vienas ankstyviausių brendimo požymių. Jos gali padidėti likus keleriems metams iki pirmųjų mėnesinių.

 

Kūno plaukuotumas. Plaukų augimas pažastyse ir gaktos srityje – dar vienas požymis, kad organizmas bręsta.

 

Makšties išskyros. Skaidrios arba baltos išskyros iš makšties yra dažnas požymis, kad greitai prasidės menstruacijos. Šios išskyros – natūralaus makšties apsivalymo dalis.

 

Augimo spurtas. Greitas ūgio ir svorio padidėjimas dažnai įvyksta prieš pirmąsias mėnesines.

 

Pilvo spazmai. Likus keliems mėnesiams iki pirmųjų mėnesinių, kai kurioms pasireiškia lengvi mėšlungiški spazmai pilvo apačioje.

 

Nuotaikos svyravimai. Hormonų pokyčiai bręstant gali sukelti emocinių svyravimų, dirglumą, padidėjusį jautrumą.

 

Mėnesinių rinkinys

 

Labai svarbu dar iki pirmųjų mėnesinių pasiruošti tiek emociškai, tiek apsiginkluojant reikiamomis žiniomis, tiek ir praktiškai – turint reikiamų higienos produktų. Specialistai jaunoms merginoms pataria naudoti higieninius paketus. Jie būna įvairių dydžių, formų, skirtingo sugeriamumo. Ilgainiui išmokstama atsirinkti, kas geriausiai tinka. Pirmenybę derėtų teikti ekologiškiems, natūralaus pluošto, neprikvėpintiems produktams, kurie nealergizuoja, nedirgina jautrios tarpvietės odos.

 

Vėliau galima išbandyti ir tamponus. Itin praverčia sportuojant, aktyviai leidžiant laiką, kai paketai nepatogūs, bijoma pratekėjimų. Svarbu įsidėmėti, kad tamponai privalo būti keičiami kas 4 val., siekiant išvengti toksinio šoko sindromo. Kaip ir paketus, taip ir tamponus geriausia rinktis hipoalerginius, be kenksmingų chemikalų ar chloro.

 

Dar vienas vis labiau populiarėjantis mėnesinių higienos produktas yra taurelės. Kaip ir tamponai, įstumiamos į makštį, bet daugkartinio naudojimo. Varpelio formos taurelės pagamintos iš medicininio silikono, jas saugu nešioti iki 12 val., gali sulaikyti gerokai daugiau kraujo nei tamponai ar paketai. Visgi reikia įgusti tinkamai įsidėti, todėl pirmųjų mėnesinių metu veikiausiai nebus patogios.

 

Populiarėja specialios mėnesinių kelnaitės, kurios sugeria išskyras ir saugo nuo pratekėjimų. Stipresnio kraujavimo dienomis dėvimos su papildomomis priemonėmis (paketais, tamponais ar taurelėmis), o kraujuojant lengviau – vienos.

 

Kad ir ką pasirinktumėte, rekomenduojama su savimi turėti intymios higienos drėgnų servetėlių ir atsarginių kelnaičių rinkinį – tam atvejui, jeigu ištiktų nelaimė arba mėnesinės prasidėtų netikėtai ne namuose. Beje, jeigu makšties išskyros gausios, praverčia ploni kasdieniai įklotai. Jie gali pasitarnauti ir kaip papildoma apsauga nerimaujant dėl pratekėjimo naudojant tamponus ar taureles.

 

Specialistės komentaras

 

Vilmantė Markevičienė, „Gentle Day“ įkūrėja

 

Svarbu mergaitę supažindinti su visomis priemonėmis, skirtomis mėnesinėms: paketais, menstruacinėmis kelnaitėmis, tamponais, taurele. Paaiškinti, kaip naudojamos. Pirmosioms mėnesinėms rekomenduočiau rinktis paketus kartu su menstruacinėmis kelnaitėmis. Nešiodama paketus mergaitė susipažins su savo kraujavimu, matys jo gausumą. Tam, kad jaustųsi rami dėl pratekėjimų, sukūriau menstruacines kelnaites su dvejopa klynelio funkcija, kuri leidžia paketo sparnelius paslėpti už vidinio klynelio ir taip apsaugoti nuo pratekėjimų į šonus ar pro nugarą.

 

Kitas svarbus aspektas – higienos priemonių kokybė ir ekologija. Ne paslaptis, kad įprastų paketų gamintojai naudoja medžiagas, kurios gali dirginti odą, skatinti jos šutimą, sukelti nemalonų kvapą. Todėl rekomenduoju rinktis ekologiškai sertifikuotus paketus ar tamponus. Niekada nesirinkite prikvėpintų paketų, nes jie gali sudirginti odą, ilgainiui paskatinti alergines reakcijas, dermatitą. Kvapui slopinti puikiai tinka natūralios medžiagos, tokios kaip turmalinas, naudojamas „Gentle Day“ paketų gelsvoje juostelėje.

 

Galiausiai svarbus produktų sugeriamumas. Tam, kad po kiekvienos pamokos mergaitei nereikėtų lėkti į tualetą pasikeisti paketo, rekomenduoju rinktis gausiau sugeriančius. „Gentle Day“ paketai sugeria iki 10 kartų daugiau nei kiti.

 

 

Autorius Jūratė Survilė