Neretai juokaujama, kad vyrai ir futbolas neatsiejami kaip šakutė su peiliu. Net moterys myli šią sporto šaką.  Žinoma, ar dėl žaidimo, ar dėl futbolininkų, būtų galima ginčytis. Tačiau akivaizdu, kad futbolas yra užvaldęs daugelio širdis. Visame pasaulyje populiaraus žaidimo šaknys siekia Antikos laikus, o seniau ši sporto šaka buvo vadinama ne futbolu, o  kojasvaidžiu arba vejos sportu.

 

futbolas

Istorijos vingiais

 

Lietuvoje futbolas pradėtas žaisti 1895-aisiais metais, Šilutėje. Kituose miestuose: Kaune, Klaipėdoje, Kybartuose nuo 1919 m. Tuomet žaidimas vadintas ne futbolu, o vejos sportu. Pirmąsias ir oficialias rungtynes Lietuvos nacionalinė futbolo rinktinė sužaidė 1923 m. birželio 23 d. su Estijos komanda. Kaune vykusios pirmosios žaidynės buvo nesėkmingos. Lietuviai estams pralaimėjo 0:5. Didžiausiu skirtumu iškovota pergalė įvyko 1995 m. gegužės 20 d. Rygoje kraštiečiai žaidę vėlgi su estais, laimėjo skirtumu 7:0. 1924-aisiais metais gegužės 27 d. lietuviai egiptiečiams pralaimėjo didžiausiu skirtumu (10:0). Paryžiuje vykusios rungtynės buvo vienos skaudžiausių Lietuvos futbolo istorijoje. Tais metais Prancūzijos sostinėje vyko Olimpinių žaidynių futbolo turnyras. Įdomu tai, kad Tarpukario laikotarpiu lietuviai iš viso sužaidė 69 oficialias rungtynes. Iš jų 14 laimėjo, lygiosiomis sužaidė 12 kartų, o pralaimėjo 43 rungtynes. Toks futbolas, kokį mes žinome šiandien, pasaulyje pradėtas žaisti tik XIX amžiuje. Žaidimo taisyklės patvirtintos ir galutinai nuspręstos Anglijoje, 1863 m. – kamuolį rankomis gali liesti tik vartininkas. Beje, tais pačiais metais įkurtas pirmasis futbolo klubas „Sheffield Football Club“. Anglai ne tik sukūrė dabartinių futbolo taisyklių pagrindus, bet ir 1872-aisiais suorganizavo pirmąsias „Challenge Cup“ varžybas.

 

Futbolo federacija FIFA

 

Organizacija atsakinga už pasiruošimą svarbiausiems futbolo turnyrams. Sporto federacija įkurta 1904 metais gegužės 21 d. Jos būstinė įsikūrusi Šveicarijoje, Ciuriche. FIFA organizacijos prezidentas – Seppas Blatteris,  seniau pats buvęs futbolininku. 1948 – 1971 metais  jis žaidė viename iš megėjiškų klubų Šveicarijoje. Sporto federacijos FIFA moto: „Žaidimui. Pasauliui“ (angl. „For The Game. For The World“). Dabartinis FIFA prezidentas teigė, kad sieks ir penktos kadencijos šiose pareigose. Tokį pasirinkimą argumentavo sakydamas, kad jo misija  yra nebaigta. Kiti FIFA prezidento rinkimai vyks 2015-aisiais metais.

 

Pasaulio čempionatai

 
Pasaulio čempionai
1930 – Urugvajus

1934 – Italija

1938 – Italija

1950 – Urugvajus

1954 – Vakarų Vokietija

1958 – Brazilija

1962 – Brazilija

1966 – Anglija

1970 – Brazilija

1974 – Vakarų Vokietija

1978 – Argentina

1982 – Italija

1986 – Argentina

1990 – Vakarų Vokietija

1994 – Brazilija

1998 – Prancūzija

2002 – Brazilija

2006 – Italija

2010 – Ispanija

 

Pasaulio futbolo čempionatas vyksta kas 4 metus. Tai pats svarbiausias futbolo renginys. Šiais metais čempionate futbolininkai rungiasi Brazilijoje, kurioje savo jėgas išmėgins 32 stipriausių pasaulio šalių futbolininkų.  Šiais, 2014-aisiais, metais dalyvauja Alžyro, Anglijos, Argentinos, Australijos, Belgijos, Bosnijos ir Hercegovinos, Brazilijos, Čilės, Ekvadoro, Dramblio Kaulo Kranto, Ganos, Graikijos, Hondūro, Irano, Ispanijos, Italijos, Japonijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Kamerūno, Kolumbijos, Kosta Rikos, Kroatijos, Nigerijos, Nyderlandų, Meksikos, Pietų Korėjos, Portugalijos, Prancūzijos, Rusijos, Šveicarijos, Vokietijos ir Urugvajaus futbolo komandos. Iki šiol Pasaulio čempionate sėkmingiausia ekipa – Brazilijos, o dabartiniai čempionai kol kas – ispanai. Pasaulinės varžybos organizuojamos  nuo 1930 m. Tačiau dėl Pasaulinių karų, čempionatai neįvyko 1942 ir 1946 metais. Pasaulio futbolo čempionatas yra vienas žiūrimiausių renginių visame pasaulyje.  Jį stebi milijonai žmonių. Pavyzdžiui, 2006 m. Vokietijoje vykusias rungtynes per televiziją stebėjo apie 715 mln. žiūrovų. Įdomu tai, kad šiais metais prizinis fondas siekia 576 mln. JAV dolerių, o tai yra 1 468 281 600 mlrd. litų. Kiekvienos komandos pasiruošimui skiriama 1,5 mln. JAV dolerių, o tai yra 3 823 650 mln litų. Pirmos vietos laimėtojams bus įteikta 35 mln. JAV dolerių (89 218 500 Lt), antros vietos nugalėtojams – 25 mln. JAV dolerių (63 727 500 Lt), trečios – 22 mln. JAV dolerių (56 080 200 Lt). Šiais metais Brazilijoje vykstančiame čempionate, legendiniame Marakanos stadione, kuriame bus stebimos finalinės rungtynės, gali sugužėti netoli 80 000 tūkst. futbolo sirgalių. Tai didžiausias Brazilijoje esantis stadionas. Įdomu, kad garsiajame stadione vyksta ne tik futbolo žaidynės. Čia vyksta įspūdingiausi pasaulinio garso žvaigždžių pasirodymai. Pavyzdžiui, Marakanos stadione yra koncertavę tokie dainininkai kaip Frankas Sinatra,  Madonna, Stingas ir kt. 2010 m. čempionatas pirmą kartą vyko Afrikos žemyne, mat renginiui pasiūlė didžiausią sumą ir nukonkuravo Egiptą ir Maroką.  Prizinis fondas buvo kiek mažesnis nei šiais metais – 420  mln. JAV dolerių (1 070 622 000  mlrd. Lt). Kiekvienos komandos pasiruošimui buvo skirta 1 mln. JAV dolerių (2 549 100 Lt). Futbolo čempionato kamuolį 2010 m. pagamino ir įteikė „Adidas“. Kamuolys  simbolizavo džiaugsmą, kuris teikiamas visiems. Sportinių prekių gamintojas kamuolius čempionatams gamina nuo 1970 m. Žaidynių talismanu laikytas žalios ir geltonos spalvos leopardas  Zakumi. Jo spalvos simbolizavo PAR futbolo komandos spalvas.  Pirmą kartą Pietų Amerikos žemyne (Brazilijoje) rengiamame čempionate talismanu išrinktas kietakaktis šarvuotis, vardu Fuleco. Brazilai šį gyvūną talismanu išrinko dėl unikalių galimybių susisukti į kamuolį, kuris primena futbolo. Šių metų žaidynių kamuolio „Brazuca“ tinkamumas ir patikimumas buvo testuojamas net NASA aerodrominiame tunelyje. Čempionato kamuolį testavo net 2,5 metų.

 

Futbolo čempionatų pranašai

 

Tai garsiausias ir  visame pasaulyje žinomas aštuonkojis Paulis.  Jis išpranašaudavo, kuriai komandai pasiseks iškovoti pergalę ar patirti pralaimėjimą. Į akvariumą tiesiog reikėdavo įdėti stiklines dėžutes su maistu ir skirtingomis šalių vėliavomis. Iš kurios dėžutės Paulis pasiimdavo maisto, tai komandai būdavo nuspręstas likimas. Aštuonkojis Paulis visame pasaulyje išgarsėjo po Vokietijos pralaimėjimo prieš Serbiją ir vokiečių pergalės prieš Argentiną, Didžiąją Britaniją, Ganą, Australiją ir atspėjęs lemtingą ispanų pergalę. Teisingi spėjimai šokiravo pasaulį. Beje, 2008 m. garsiojo aštuonkojo Paulio pranašystės vokiečių rinktinei pasitvirtino kone 80 %. Po stulbinančio futbolo orakulo pasirodymo, kuris įvyko 2010 metų PAR (Pietų Afrikos Respublikoje) vykusiame pasaulio futbolo čempionate, Paulis tapo Ispanijos miestelio Karbalinjo garbės piliečiu. Būtent taip ispanai atsidėkojo aštuonkojui, kuris išpranašavo jų šaliai pasaulio futbolo čempionų titulą. Po pasaulio čempionato, kuris vyko Afrikos žemyne, Vokietijos okeanariume orakulas Paulis padvėsė. Į jo vietą pretendavo Kinijos pandos. Likus kelioms dienoms iki 2014-ųjų metų pasaulio čempionato pradžios, šių gyvūnų prižiūrėtojai uždraudė pandas paversti orakulais. Kaip teigia kinų žiniasklaida, pandos turėjo pretenduoti į jau myriop pasiųsto aštuonkojo Paulio vietą. Tačiau Singapūras turi savo pranašą – ilgauodegę papūgą Mani. Malaizijos paukštis 2010-aisiais sėkmingai išpranašavo, kad Vokietija, Urugvajus, Nyderlandai ir Ispanija pateks į pusfinalius, o Ispanija nugalės Vokietiją.

 

Įdomu:

  • 2014-ųjų metų pasaulio futbolo čempionato kamuolio „Brazuca“ apimtis  siekia 69 cm, o nuo žemės atšoka 134 cm. Kamuolys sveria 437 g;
  • Sportinių prekių gamintoja „Adidas“ čempionatams kamuolius gamins mažiausiai iki 2030 m.;
  • Kamuolys „Brazuca“ išsiskiria šešiomis vienodomis kamuolio paviršiaus dalimis. Jos simbolizuoja Brazilijos upių vingius;
  • Aštuonkojo Paulio gimtinė – Anglija;
  • Futbolo orakulas Paulis išgyveno 2,5 metų;
  • 2010-ųjų metų čempionato kamuolys susilaukė nemažai kritikos. Vieni sakė, kad jis lyg paplūdimio, kiti – lyg iš prekybos centro, treti sakė, kad kamuolio skriejimo trajektorija yra nenuspėjama. Taigi neveltui 2014-ųjų metų čempionato kamuolio patikimumą testavo net 2,5 metų.
 

Giedrė Kvitnickytė