Daugelis mūsų šio žiemos ir šildymo sezono laukiame su nerimu – infliacija, išaugę biokuro, gamtinių dujų bei elektros kainos, tikėtina, patuštins daugelio Lietuvos gyventojų pinigines. Negana to, ekspertai gerų žinių taip pat neturi ir prognozuoja rekordiškai brangų šildymo sezoną. Ką galite padaryti, norėdami sutaupyti?

 

DJI_0140

 

Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo.

 

Viešoje erdvėje gausu įvairių patarimų, kaip sutaupyti – apklijuoti langus, trumpiau praustis po dušu, rečiau vėdinti butą… Visgi, šie patarimai – trumpalaikiai, kurie nepadės sutaupyti tiek, kiek norėtumėte. Ką turėtumėte daryti, kad ilgalaikėje perspektyvoje jaustumėtės ramiau? Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) primena, jog vienas efektyviausių būdų sutaupyti – seno energetiškai neefektyvaus daugiabučio atnaujinimas.

 

Pasak Gintarės Burbienės, APVA Pastatų energinio taupumo departamento vadovės, galvojant apie šildymo sąskaitas, reikėtų įsivertinti ne tik faktą, ar laukia šalta žiema, bet ir pastato būklę. Daugelis daugiabučių Lietuvoje yra senesni nei 1993 m., jų inžinerinės sistemos susidėvėjusios, o per sienas ir langus dažnai švilpia vėjas.

 

Norėdami pasiekti geriausių rezultatų, galite rinktis kompleksinę renovaciją – jos metu apšiltinus pastatus, sumažėja jų šiluminės energijos pralaidumas iš vidaus į išorę, atnaujinus šilumos punktą, pakeitus šildymo sistemos vamzdyną ir radiatorius, patalpų šildymas tampa efektyvesnis – sistemai reikia žymiai mažiau energijos sąnaudų.

 

APVA_logo_2_spalvos_su_LT_pavadinimu_RGB

 

Kokių sutaupymų galite tikėtis?

 

„Šiuo metu Lietuvoje renovuota apie 11 proc. energetiškai neefektyvių daugiabučių, tačiau augančios šildymo bei elektros kainos vis daugiau gyventojų priverčia susimąstyti apie savo namo modernizaciją. Renovacijos metu kompleksiškai įgyvendinamos energinio efektyvumo didinimo priemonės užtikrina, kad  gyvenantys modernizuotuose būstuose moka 50-60 proc. mažesnes sąskaitas, jeigu lygintume su nerenovuotais daugiabučiais“, – teigia Gintarė Burbienė.

 

Ar žinojote, jog apšiltinus pastato sienas sutaupoma apie 38 proc. šiluminės energijos, o stogą – 11 proc.? Taip pat galite sutaupyti dar 30 proc. šilumos – tereikia pakeisti daugiabučio langus ir įstiklinti balkonus.

 

Savo daugiabučius atnaujinę gyventojai džiaugiasi, o nespėję – šildymo sezono laukia su nerimu. Elektrėnuose  gyvenantis Rimantas pasakoja, kad nors netrukus prasidės jo gyvenamojo daugiabučio renovacija, jis gailisi, jog to nepadarė ankščiau.

 

zenklas_2015 04 13

 

„Tie, kurie pradėjo renovaciją anksčiau, mokėjo pigiau. Dabar namo modernizacija mums kainuos brangiau ir kuo ilgiau dels kiti gyventojai, tuo jie mokės daugiau. Praėjusiais metais už šildymą mokėdavome 70-80 eurų, tada supratome, kad daugiau laukti nebegalime ir reikia greičiau pradėti namo renovaciją“, – pasakoja Rimantas.

 

Daugiabutis šildomas dujomis, tad kiek reikės mokėti už šilumą, greitai išeinančią per plonas sienas – vis dar neaišku. Pasak Rimanto, šiemet ne vienas iš kaimynų planuoja kreiptis dėl šildymo kompensacijos, nes name yra tiek nedirbančių, tiek pensijinio amžiaus gyventojų.

 

Tuo metu Elektrėnuose renovuotame daugiabutyje gyvenantis Algis džiaugiasi, kad namas jau apšiltintas ir yra gerokai taupesnis: „Dabar bute ne tik komfortiškesnė temperatūra, bet ir šildymą galime individualiai reguliuoti patys. Ant kiekvieno radiatoriaus įrengtas reguliatorius, jei kambaryje niekas negyvena, temperatūrą sumažiname, taip dar labiau sutaupydami.“

 

Daugiau informacijos apie Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą galite rasti: www.apva.lt arba telefonu 8 614 99699.