Prižiūrėti dantis išmokstama dar vaikystėje. Deja, ne visi suformuoja tinkamus burnos higienos įpročius, tad nukenčia tiek estetika, tiek sveikata. Prasta dantų priežiūra siejama su gingivito, periodontito, netgi širdies ir kraujagyslių ligų rizika, silpnesniu imunitetu. Gera žinia – pradėti kruopščiau prižiūrėti dantis niekada nevėlu. Tinkamiems įpročiams suformuoti ir įtvirtinti reikia 28 dienų ir 5 taisyklių.

Woman,Brushing,Teeth,Holding,Toothbrush,Smiling,To,Mirror,In,Bathroom

 
  •  Dantis būtina valyti reguliariai. Odontologai pataria dantis valyti du kartus per dieną. Ryte vos tik prabudus, dar prieš geriant kavą ar valgant pusryčius. Rytinis dantų valymas padeda apsaugoti dantis ir visą burnos ertmę nuo maisto rūgščių. Dantų valymas vien dantų šepetėliu neapsiriboja. Valant šepetėliu sunaikinama vos 25 % burnoje esančių bakterijų. Dantų šepetėlis skirtas apnašoms pašalinti. Valyti juo reikėtų mažiausiai 2 min. švelniais sukamaisiais judesiais nuo šaknų į viršų. Dantų pasta ne tik suteikia gaivų kvapą, tačiau ir putodama padeda pašalinti bakterijas, apnašas, o sudėtyje esantis fluoras stiprina emalį. Bent kartą per dieną (ypač prieš miegą) derėtų naudoti tarpdančių siūlą – juo pašalinami visi maisto likučiai, likę po valymo šepetėliu. Be to, siūlą paprasta visuomet nešiotis su savimi. Jeigu odontologas rekomenduoja, prasminga naudoti antibakterinį ar kitokios specialios paskirties burnos skalavimo skystį. Reguliariai skalaujant burną tinkamos sudėties skysčiu galima palengvinti kai kurių dantų ir dantenų ligų būklę.
  •  Atidžiai stebėti dantenų būklę. Sveikos dantenos lygu tvirti dantys. Odontologų teigimu, žmonės praranda daugiau dantų ne dėl ėduonies, o būtent dėl dantenų ligų. Dantenų tinimą, kraujavimą, paraudimus paprastai sukelia dantų akmenys. Jų gydymas nesudėtingas – svarbu reguliari burnos higiena ir akmenų šalinimas odontologo kabinete. Tyrimais įrodyta, kad pažeistos dantenos – atviras kelias bakterijoms ir virusams patekti į kraują, tai gali sukelti netgi įvairias širdies ligas. Kraujuojant dantenoms, pirmiausia rekomenduojama rinktis minkštesnį šepetėlį. Kuo minkštesnis, tuo švelnesnis dantenoms ir dantims, gali patekti giliau į tarpdančius. Didesnis ypač minkštų šerelių kiekis leis veiksmingiau išvalyti apnašas nuo dantų ir dantenų paviršiaus. Taip pat siūloma naudoti ne tik specialią pastą, antiseptinį burnos skalavimo skystį, bet ir vartoti daugiau vitamino C, kietų daržovių, ypač salierų ir morkų. Jas kramtant sutvirtėja dantenos. Tinkamai prižiūrint dantenas jau po 2 savaičių kraujavimas sumažėja, o po 4–6 savaičių gali visiškai išnykti.
  •  Nepraleisti profilaktinio patikrinimo. Pas odontologą daugelis keliauja tik tuomet, kai dantį skauda ar kamuoja kiti nemalonūs pojūčiai burnoje. Deja, tuomet ėduonies pažeistų dantų jau nepavyksta išgelbėti be taisymo. Odontologai ragina visus be išimties 1–2 kartus per metus apsilankyti apžiūrai. Reguliarūs vizitai padės laiku sustabdyti nemalonių dantų susirgimų plitimą ar radimąsi. Iš tiesų naudinga kartą per metus (kai kuriais atvejais ir dažniau) atlikti profesionalią burnos higieną. Jos metu pašalinamos apnašos, dantų akmenys ir išvalomos sunkiau pasiekiamos vietos, kuriose kaupiasi maisto likučiai ir dauginasi bakterijos. Su gydytoju verta konsultuotis dėl tinkamų burnos priežiūros priemonių. Kartais vien to pakanka, kad pavyktų išvengti dantų plombavimo dėl susidariusių skylučių.
  •  Rinktis visavertę mitybą. Dantys – savotiškas organizmo būklės indikatorius. Jeigu trūksta vitaminų ir mineralinių medžiagų, dantys (kaip, beje, plaukai ir nagai) nukenčia greičiausiai. Tad pravartu atlikti kraujo tyrimą ir išsiaiškinti, ar organizmas nestokoja būtiniausių medžiagų. Dantims kenkia kai kurie maisto produktai. Labiausiai juos žaloja gazuoti gėrimai ir dideli cukraus kiekiai. Itin burnos terpę rūgština kava. Tad jos išgėrus derėtų išsivalyti dantis arba išgerti stiklinę vandens. Dantys tvirtėja, kai mityba yra visavertė, sveikatai palanki, užtikrinamas reikalingas kalcio kiekis. Kalcio gausu natūraliame jogurte, piene, sūryje. Sveikatai ir ypač dantims naudingi riešutai, daržovės, žuvis. Šiuose produktuose yra fosforo. Dantims svarbus ir vitaminas D. Jo galima gauti ne tik iš pieno, bet iš avižų košės, kiaušinių, riebios žuvies. Beje, odontologai primena, kad dantis valyti derėtų tik po valgio praėjus 10 min. Mat antraip maiste esančios rūgštys įtrinamos į emalį ir gali jį pažeisti.
  •  Atsisakyti žalingų įpročių. Alkoholio vartojimas, odontologų teigimu, gali paskatinti kalcio trūkumą, dantų ėduonį ir kitas dantų ligas. Tabakas – pagrindinis burnos vėžio sukėlėjas, kuris taip pat stipriai paveikia estetinę dantų būklę: jie pilkėja, praranda natūralią spalvą, juntamas nemalonus burnos kvapas. Cigaretės ir alkoholiniai gėrimai – vieni didžiausių nuodų visai burnos gleivinei. Rūkančių žmonių dantų emalis greitai plonėja, dantys tampa trapūs, greičiau genda. Alkoholiniai gėrimai labiausiai kenkia dantenoms ir liežuviui, sudirgintiems audiniams gresia periodontitas, o pažeistuose dantyse greičiau vystosi parodontozė. Jeigu atsisakyti žalingų įpročių kol kas nepavyksta, derėtų bent jau pasistengti iš dalies neutralizuoti jų poveikį. Šiek tiek pagelbės vanduo. Kas 30 min. derėtų išgerti po keletą gurkšnelių, o parūkius kaskart praskalauti burną. 

 

Naudinga žinoti

 
  •  Optimalios burnos higienos neįmanoma pasiekti naudojant vien dantų šepetėlį. Dažniausia ėduonies ir gingivito priežastimi tampa apnašos tarp dantų, kurių šepetėlis negali pasiekti. Čia efektyviausi tarpdančių šepetėliai ir dantų siūlas. Jis turėtų būti vaškuotas ir stiprus, padengtas chlorheksidinu, kad slopintų bakterijų dauginimąsi.
  •  Dantų šepetėlį derėtų keisti kas kelis mėnesius.
  •  Atsargiai vertėtų naudoti balinamąją dantų pastą – ji gali padidinti dantų jautrumą.
  •  Nereikėtų vengti fluoro – nekenksmingas sveikatai, jeigu nėra suvalgomas dideliais kiekiais, o dantims itin reikalingas.
  •  Ant liežuvio gausu bakterijų, kurios lemia blogą burnos kvapą ir gali sukelti ėduonį. Taigi, valant šepetėliu derėtų perbraukti ir liežuvį. Šį veiksmą atlikti prieš baigiant valyti dantis, o tuomet gerai išsiskalauti burną.
  •  Svarbu prisiminti, kad net kokybiškos plombos laikui bėgant nusidėvi. Tad jas būtina keisti, antraip dantį reikės ištraukti.
  •  Odontologai ragina nesižavėti naminėmis dantų balinimo priemonėmis – soda ir citrinų sultimis. Jomis balinant stipriai pažeidžiamas dantų emalis. Taip pat žalingas balinimas anglimi – braižo dantų paviršių.
 

Autorius Eglė Stratkauskaitė