Ar išdrįstumėte viską mesti ir pabėgti kur nors toli nuo civilizacijos? Tai sprendimas, kuriam mažai kas ryžtųsi. Ar kada nors svajojote eilinę darbo dieną išsimiegoti tiek, kiek norisi, o po to ramiai ir atsipalaidavus kibti į darbus? Kasdienis skubėjimas darbuose nedidina asmeninės žmogaus vertės, todėl reikėtų išmokti atsipalaiduoti.

 

"downshift"

Kai kurie žmonės sąmoningai atsisako gerai apmokamų darbo vietų ir pasirenka nevartotojišką gyvenimo būdą. Taip koks nors sėkmingas finansininkas gali staiga atsisakyti visų pelningų pasiūlymų ir atidaryti nedidelę kavinę. Arba kitas sėkmingas verslininkas staiga viską metą ir išvyksta kur nors į Indiją prekiauti niekučiais. Jiems nebereikia prabangių automobilių, naujausių technologijų, milžiniškų, plazminių televizorių – už visa tai svarbiau tampa ramybė. Kitaip tariant, jie stengiasi pabėgti nuo civilizacijos. Anglų kalboje tam net yra sugalvotas specialus terminas – „downshifting“.

 

Kas yra tas downshifting‘as? Kitaip tariant, tai sąmoningas lipimas „socialinėmis kopėčiomis“ žemyn. Žmonės atsisako dalies atsakomybės ir problemų sprendimo dėl ramesnio gyvenimo ir harmoningos egzistencijos kažkur laukinės gamtos apsuptyje. Tai dar ne pats radikaliausias downshifting‘o atvejis. Pavyzdžiui, galima susitarti dėl trumpesnės darbo dienos, dirbti nuotoliniu būdu, atsisakyti paaukštinimo ir rinktis žemesnes darbo pozicijas, kuriose yra mažiau atsakomybės. Pajamų, žinoma, sumažės, tačiau jei jau apsisprendžiama taip keisti gyvenimą, tai nebeturėtų gąsdinti. Žmogus sąmoningai atsisako įprasto miesto gyvenimo, parduoda automobilius, išnuomoja butus ir išvyksta ten, kur gyvenimas būtų taikus ir ramus.

 

Kodėl žmonės nusprendžia viską mesti ir pradėti gyventi kitaip? Kasdienė rutina nepatinka daugeliui. Tačiau viską mesti ir pabėgti nuo civilizacijos ryžtasi tik tie, kurie nebejaučia prasmės, atliekant kokį nors darbą. Net jei jis yra prestižinis ir turi daug karjeros galimybių. Vieną dieną žmogus pasijaučia tiesiog per daug pavargęs galvoti, kaip uždirbti pinigus ir nuolatos didinti turtą. Dėl ramaus gyvenimo jis yra pasiryžęs paaukoti net ir pačią sėkmingiausią karjerą, net jei dėlto turės gyventi kukliau. Turėti naują, sportinį automobilį, be abejo, yra puikus jausmas. Tačiau tik nedaugelis pasakytų, kad jis yra svarbiau negu leisti laiką su vaikais. Nepaisant to, daugelis ir toliau mielai sutinka dirbti viršvalandžius, ignoruoja savo šeimą, kuriai reikia daug dėmesio. Tačiau už jokius pinigus negalima nusipirkti laiko ir ramybės.

 

Taigi, jūs nusprendžiate pakeisti savo gyvenimą ir pabėgti kuo toliau nuo civilizacijos. Paradoksalu, tačiau pirmiausiai reikia susitvarkyti finansinius reikalus. Jeigu nesate įpratę sekti savo išlaidų, tada reikėtų nuodugniai išanalizuoti praėjusio mėnesio išlaidas ir atkreipti dėmesį, kam išleidžiami pinigai. Tada pagalvoti apie tai, kaip būtų galima sumažinti išlaidas. Po to, kai jūs uždirbsite mažiau, nebegalėsite gyventi taip plačiai kaip anksčiau.

 

Nuo ko pradėti? Štai keletas patarimų, kaip sumažinti išlaidas:

 

Gyvenamoji vieta. Gyvenamajam būstui tenka daugiausiai išlaidų, nes reikia mokėti mokesčius kiekvieną mėnesį. Todėl reikėtų pasirinkti ne tokią brangią gyvenamąją vietą. O jeigu nuspręstumėte išvykti iš sostinės ar kito didmiesčio ir persikelti gyventi į kaimą, išlaidų dar labiau sumažėtų. Tie, kuriuos žavi mintis gyventi šiltesnio klimato šalyse, galėtų rinktis pietryčių Aziją, o ne kokią nors Prancūzijos Rivjerą, kuri nors ir labai patraukli, tačiau gyvenimas joje kainuoja nemažus pinigus. Brangaus būsto galima ir neparduoti, o išnuomoti, o patiems išsikelti gyventi į ekonomiškesnę vietą.

 

Transportas. Automobiliams skiriama taip pat nemaža dalis asmeninio biudžeto: kainuoja degalai, draudimas, remontas ir priežiūra. Downshifting‘o filosofija gyvenantys asmenys labai dažnai atsisako ir automobilių, o jei jie vis dėlto yra būtini, renkasi ne pačius naujausius ir moderniausius modelius. Pavyzdžiui, hibridinius automobilius. Jų pasirinkimas – paprastos, patikimos ir didžiajai visuomenės daliai prieinamos transporto priemonės. Gal jie ir negali išvystyti įspūdingo greičio, bet yra ekonomiški ir palankūs aplinkai.

 

Prabangos dalykai. Nusprendus pabėgti nuo civilizacijos, bus galima mažiau pinigų išleisti nerūpestingai. Tai taip galioja namų apyvokos daiktams, drabužiams ir baldams. Prabangūs „labutinai“ ir natūralūs kailiniai atrodo gerai ir demonstruoja statusą. Kaip ir raudonmedžio ir marmuro paviršiai namuose. Tačiau dabar reikės rinktis praktiškesnius, komfortiškesnius ir ilgaamžiškesnius daiktus ir mažiau kreipti dėmesį į stilių ar dizainą.

 

Prieš gyvenimą keičiantį sprendimą reikėtų apgalvoti ir pasverti visus privalumus bei trūkumus. Reikėtų nepamiršti, kad visko atsisakę, prarasite prestižą ir sumažės socialinių ryšių. Tačiau jei jaučiatės pasiruošę tam – tai pirmyn! Nusprendę pabėgti nuo civilizacijos, per daug neatsipalaiduokite ir nepamirškite šį tą atsidėti ateičiai, jeigu staiga pasikeistų nuomonė.