Operos solistas A. Zakarauskas ragina rūpintis sveikata: „Imuniteto parduotuvėje nenusipirksi“
2022-11-24 10:06Lapkritis – vyrų sveikatos mėnuo. Jis skirtas atkreipti dėmesį į bauginantį faktą, jog visame pasaulyje dėl ligų vyrai miršta vidutiniškai maždaug 6-eriais metais jaunesni nei moterys.
Sveikos gyvensenos ir sveikatos aktualijų laidoje „Sveikas rytojus“ buvo diskutuojama apie vyrų sveikatą ir kalbama apie tai, kaip reikėtų teisingai maitintis ir puoselėti organizmą, kad jis išliktų sveikas ir stiprus.
Lietuvoje ir už jos ribų puikiai žinomas tenoras Antanas Zakarauskas dar ne taip seniai dėl savo sveikatos ypatingai nesirūpino. Tačiau, kaip pats teigė, tam tikri lūžiai ir laikas privertė ją branginti labiau.
„Gyvenime įvyksta tam tikri momentai, kai mes susimąstome. Mes negalime pabėgti nuo savo genų. Mano šeimoje abu tėvai turėjo tam tikrų sveikatos problemų, kurios lėmė jų išėjimą iš šio pasaulio. Pasidaręs tam tikras išvadas, užsinorėjau sugrįžti ten, kur buvau prieš 10 metų. Kiekvienas vyras turi suprasti, kad savo sveikata rūpintis reikia pačiam, nes niekas kitas to nepadarys. Asmeniškai man dainavimas neleido nukreipti dėmesio nuo savo paties sveikatos. Dainininkui netgi su adata įsidūrus į mažąjį pirštelį jaučiasi aiškus dirgiklis“, – pasakojo A. Zakarauskas.
Operos solistas laidoje pasakojo, kad svarbiausia – reguliariai tikrintis.
„Kraujo tyrimus darausi reguliariai. Svarbiausia, pasižiūriu ar bendras kraujo tyrimas yra geras. Žinoma, atsižvelgiu ir į šeimos gydytojo rekomendacijas. Taip pat pradėjau aktyviau gyventi – daugiau judu ir mažiau sėdžiu“, – teigė pašnekovas.
Tačiau tyrimai ir aktyvus gyvenimo būdas yra ne vieninteliai dalykai, padedantys Antanui palaikyti geras organizmo funkcijas. Anot pašnekovo, prie geros sveikatos itin prisideda ir mityba.
„Palaikau balansą kasdieninėje dietoje. Žiūriu ką, kada ir kiek valgau. Taip pat naudoju ir specialius maisto papildus su polifenoliais. Imuniteto parduotuvėje nenusipirksi ir išgėręs vieną kažkokį vaistą jo nepakeisi, todėl visada atkreipiu dėmesį į papildų sudėtį. Važiuodamas į vaistinę atkreipiu dėmesį ir į tai, kas yra naujo ir ką, galbūt, man būtų pravartu profilaktiškai suvartoti“, – pasakojo operos solistas.
A. Zakarauskas domisi mityba ir produktais, kurie organizmui, ypač – vyrų, teikia didžiausia naudą, tačiau pripažįsta – gauti reikia kiekį vitaminų su maistu, ko gero, sudėtinga daugeliui.
„Žmogus nėra pajėgus suvartoti labai didelio kiekio, pavyzdžiui, polifenolių turinčių brokolių, granatų, ciberžolės ar žalios arbatos. Pavyzdžiui, jeigu mano skrandis jautresnis, tai granatų sulčių, galbūt, negalėčiau išgerti tiek kiek reikėtų. Tačiau, jeigu gerosios medžiagos yra koncentrato pavidale, tuomet, žinoma, aš niekada neatsisakau idėjos, kad aš galėčiau tokį papildą suvartoti. Ypač tai aktualu šaltuoju sezonu. Kad nesusirgtume, mes turime savo sveikata rūpintis kasdien“, – mintimis dalinosi pašnekovas.
Anot laidoje kalbėjusio gyd. urologo, urologijos ir andrologijos klinikos įkūrėjo, med. m. dr. Vytauto Kamarausko, yra kelios pagrindinės priežastys, kodėl suprastėja vyrų sveikata.
„Jeigu vyrai rytą pradeda su cigarete ir kavos puodeliu, o tuomet lekia tiesiai į automobilį – dienos startas yra prastas. Jei žmogus yra neišsimiegojęs, daug dirba, tinkamai nesimaitina, visą laiką jaučia stresą – tai atsiliepia sveikatai. O vyrams tokie dalykai ypatingai daro įtaką testosterono lygiui. Jeigu jo trūksta, prasideda grandinė visokiausių dalykų: atsiranda nemiga, potencijos sutrikimai, lytinio gyvenimo problemos ir, žinoma, jei vyrui nesiseka šituose klausimuose – atsiranda labai didelės psichologinės problemos“, – apie vyrų blogos sveikatos priežastis kalbėjo gydytojas V. Kamarauskas.
Anot gydytojo, norint išlaikyti geras organizmo funkcijas, yra ypač svarbu atlikti kelis dalykus.
„Jei ryte vyras padaro mankštą, jis įgalina organizmą gaminti vyriškus hormonus. Taip pat keičiasi ir kitų hormonų, fermentų lygis organizme. Jei vyrai ima stokoti testosterono, gali atsirasti nervingumas, visiškai nepaaiškinamas stresas, prakaitavimas be jokios priežasties, rankų drebėjimas, atminties koncentracijos sutrikimai. Nuo 40 metų reikia būtinai reguliariai tikrintis sveikatą“, – laidoje kalbėjo gydytojas.
Gydytojas V. Kamarauskas pasakojo, jog kiekvieno vyro sveikatai labai didelį įtaką daro mityba.
„Organizmui reikia kokybiško maisto, kuriame būtų skaidulų, vitaminų, riebalų, angliavandenių ir baltymų. Mitybos vien maisto papildais nepakeisime, bet yra papildų, kuriuose yra organizmui itin reikalingų medžiagų. Yra preparatų su polifenoliais, kurie patekę į organizmą yra pasisavinami geriau. Jie gali pasitarnauti imuniteto stiprinimui, lytinės potencijos gerinimui, saugoti prostatą nuo uždegimų ir vėžio“, – pasakojo specialistas.
Bendradarbiaudami su Kembridžo universitetu, Nacionaliniu vėžio tyrimų tinklu ir Nacionaliniu vėžio tyrimų institutu gydytojai onkologai kartu su Didžiosios Britanijos mokslininkais, atlikę nacionalinį dvigubai aklą II fazės Pomi-T klinikinį tyrimą, pirmąkart pasaulyje iš polifenolių gausių visadalių produktų – granatų vaisių su žieve ir sėklomis, brokolių žiedynų ir žiedkočių, žaliosios arbatos ekstrakto ir ciberžolių šakniastiebių – sukūrė unikalų preparatą.
Gydytojas V. Kamarauskas pasakojo, jog polifenoliai yra tikra gamtos dovana.
„Polifenoliai – tai medžiaga, kuri aktyvuoja taleukiną – tam tikrą substratą organizme, kuris atsakingas už T limfocitų gamybą. O T limfocitas yra kovotojas su infekcijomis. Tai imuninės sistemos karys ir sargas“, – pasakojo gydytojas.
Vaistininkas Povilas Vilkas laidoje atskleidė, kaip pasirinkimo gausoje nepasimesti ir teisingai pasirinkti, kuo papildyti mitybą.
„Patariu atsižvelgti, ar preparatas yra sertifikuotas ir įvertintas mokslininkų. Pavyzdžiui, Kembridžo mokslininkai, išanalizavę polifenolių ir kitų fitocheminių medžiagų savybes, atrado, kad imunitetui stiprinti ypač svarbūs polifenoliai gausiai glūdi brokoliuose, granatuose, žaliojoje arbatoje ir ciberžolėje. Inovatyvi technologija leido iš jų išgauti ir sukoncentruoti polifenolius į kapsulę tokiu kiekiu, kad jų vos kelios patenkintų organizmui reikalingų polifenolių dienos normą. Toks preparatas, kaip Pomi-T, gali turėti maksimalų poveikį ir yra labai patogus, nes jį galima vartoti be pertraukos. Todėl išgeriant vos kelias kapsules per dieną yra labai patogu nuolat palaikyti gerą imuniteto ir bendrą organizmo būklę, palengvinti senėjimo procesus“, – pasakojo vaistininkas.
Sveikatos ir sveikos gyvensenos laida „Sveikas rytojus“ – ilgą darbo patirtį medicinos srityje sukaupusių 4 specialistų pokalbis su laidos žiūrovais apie geros sveikatos profilaktiką, gyvenimo būdo patarimus, naudingiausias ir aktualiausias medicinos, farmacijos aktualijas bei sveiko gyvenimo būdo puoselėjimą.
Ilgametė laidos vedėja gydytoja Irena Pivoriūnienė dalina laiko patikrintus sveikatos patarimus, plastikos chirurgijos specialistas, vienas iš „Fi Clinica“ įkūrėjų Vygintas Kaikaris pasakoja apie sveiką grožį, psichoterapeutas, „Eglės sanatorijos“ direktorius medicinai Arvydas Balčius kalba apie geros sveikatos profilaktiką, o grožio terapijos studijų dėstytoja, veido masažų instruktorė, „Fi Clinica“ grožio specialistė Ramunė Skurkienė pasakoja apie sveiko gyvenimo paslaptis bei gražios odos puoselėjimą.
„Sveikas rytojus“ – sekmadieniais, 12 val. per TV8 televiziją!
TV laidos SVEIKAS RYTOJUS stopkadrai