Teko girdėti apie olfaktoterapiją? Labai paprastai tariant, tai gydomasis kvapų poveikis. Kaip sako holistinės aromaterapijos ir aromapsichologijos mokytoja, lektorė, Aromaterapinių psichologinių kortų su knygele autorė, kvėpavimo terapijos instruktorė, teikianti asmenines holistines konsultacijas, Lina Balsė, užuodus tam tikrą aromatą mūsų uoslės receptoriuose suskamba unikali simfonija, kurios vibracija nuvilnija į smegenų emocijų bei atminties centrus. Išsamiau apie kvapų magiją – šiame interviu.

 

Lina Balsė II

Lina Balsė

Kas yra olfaktoterapija? Kaip ji veikia?

 

Daugeliui žinomesnis aromaterapijos terminas, kuris reiškia eterinių aliejų naudojimą fizinio sveikatingumo tikslais, kai eteriniai aliejai pasitelkiami inhaliacijoms, masažams, kompresams, vonioms, vartojamiesiems preparatams. Aromaterapija pasitelkia eterinių aliejų sudedamųjų molekulinių junginių sąveiką su fiziniu kūnu, jo sistemomis ir organais. O olfaktoterapija reiškia eterinių aliejų naudojimą dėl jų aromato ir poveikio smegenų limbinei sričiai, emocijų ir atminties centrams per uoslės pojūtį. Olfaktoterapija dar vadinama aromapsichologija, nes sujungia aromatų poveikį su psichologija.

 

Kažkuria prasme, eterinis aliejus yra šviesa, virstanti sąmone… Jo kelionė prasideda nuo saulės šviesos, sujaudinančios elektronus augalo lapuose ir inicijuojančios fotosintezę. Augalas gamina eterinius aliejus savo reikmėms gintis nuo aplinkos stresorių, komunikuoti su aplinka, atlaikyti gyvenimo traumas ir pažeidimus. Kai uostome rožės žiedą, tūkstančiai skirtingų aromatą sudarančių molekulių susijungia su mūsų uoslės receptoriais vadinamuoju rakto ir spynos principu. Mūsų uoslės receptoriuose suskamba unikali simfonija, kurios vibracija nuvilnija į smegenų emocijų bei atminties centrus.

 

Uoslė – vienintelis pojūtis, tiesiogiai paveikiantis emocinius smegenų centrus, apeinant racionalų apdorojimą, kas leidžia tarsi įsmukti pro galines duris. Gyvenime užstrigusio, neigiamose emocijose paskendusio žmogaus nereikia įtikinėti, jog gyvenimas turi ir gražių spalvų, kad viskas bus gerai, nes staiga jis pasijunta emociškai gerai. Kiekvienas aromatas – tai skirtinga „asmenybė“, išprovokuojanti skirtingas emocijas, su aromatu susijusius prisiminimus, asociacijas, būsenas. Ir štai žmogus jau per kitą emocinę būseną mąsto naujas mintis, priima naujus sprendimus, imasi naujų veiksmų ir gauna kitokį rezultatą, nei iki tol.

 

Kaip pati atradote kvapų pasaulį bei juo susidomėjote?

 

Aiškiai žinau ir jaučiu savo gyvenimo misiją – kelti žmonių sąmoningumą ir vibraciją, padėti atskleisti kiekvieno aukščiausią potencialą, skatinti jį vystyti ir realizuoti įgyvendinant širdies svajones. Einant šiuo keliu gyvenimas atsiunčia informaciją, duoda įrankius, kuriais galiu tarnauti kitiems. Vienos konferencijos metu viena lektorė per paskaitą tik keliomis frazėmis užsiminė apie olfaktoterapiją ir viduje kažkas pakuždėjo, jog turiu į tai įsigilinti. Po kelerių metų, 4 mokytojų iš 3 skirtingų šalių pati tarp savo paslaugų jau siūliau asmeninį aromapsichologinį testavimą. Šiuo metu vedu 4 mėnesių AromaPsichologijos kursą jau 15 studenčių laidai.

 

Kokiais būdais ši terapija gali padėti?

 

Net įprastai naudojant eterinius aliejus, t. y. atsidarius jų dėžutę, pauosčius ir iš rinkinio išsirinkus, kas labiausiai patinka, atradus aromatą, kuris pakylėja, nuramina, subalansuoja, sutelkia ar atpalaiduoja, galima rasti raktą į vidinę pusiausvyrą. Pakanka kelias minutės pakvėpuoti labiausiai patraukusiu aromatu, kad įvyktų mažytis stebuklas – nuotaika ir mintys pasikeičia, visas kūnas ir sąmonė pereina į kitą režimą.

 

Tačiau sujungus aromatus ir jų poveikį su psichologinėmis, koučingo ir bioenergetikos žiniomis bei praktikomis galime sau kelti didesnius tikslus, nei tik koreguoti nuotaiką esamuoju momentu:

 
  • Galime išsikelti ir paleisti įstrigusias emocijas po stiprių emocinių išgyvenimų ir atkurti vidinę pusiausvyrą.
  • Paleisti stresą ir įtampą, kas profilaktiškai padeda nuo psichosomatinių negalavimų.
  • Aromatai gali lydėti per sunkių išbandymų ir pokyčių ar netekčių periodus.
  • Išmokti ir įtvirtinti naujas emocines būsenas bei savybes kaip resursus, kuriuos galėsime pasitelkti įvairiose situacijose.
  • Transformuoti ribojančius įsitikinimus ir pasąmoninius reagavimo šablonus.
  • Pasitelkti aromatus vidinės būsenos korekcijai (padeda atsipalaiduoti ir užmigti, suteikia žvalumo, didina koncentraciją, palaiko darbingumą, išlaisvina kūrybiškumą, pasitikėjimą savimi, stiprina valią atsispirti negatyviems įpročiams). Čia galimybės itin plačios.

 

Kaip atrodo olfaktoterapijos seansas?

 

Jo metu aptariame ir išsi

Tuomet užmerktomis (užrištomis) akimis uostome eterinius aliejus, tyrinėjame emocines reakcijas, suteikiame galimybę iškilti tiems prisiminimams ir emocijoms, kurios yra arba kliūtys, arba resursai. Tai nuostabi praktika, mokanti pažinti emocijas, susijungti su savo emocine puse, išgirsti, įvardinti jausmus.

 

Iš reakcijų į aromatus atsiskleidžia kliento būsena, asmeninės savybės, polinkiai, iššūkiai, motyvacijos, emocinės traumos ir sekantys žingsneliai jo kelyje į geriausią savęs versiją. Po aromapsichologinio testavimo žinau, kiek žmogus turi energijos, ištvermės ir valios siekti tikslų; ar pajėgus įgyvendinti tai, apie ką kalba, ar energijos užteks tik kalboms; ar tai savarankiškas ir nepriklausomas, ar komandos žaidėjas; ekstravertas ar introvertas; ar jam svarbiausia santykiai, ar praktiniai rezultatai; kiek tvirta ar lanksti moralinė ašis ir gyvenimo prasmės pojūtis; kur klientas „sužeistas“ ir ko jam emociškai trūksta; kas padėtų peržengti esamas kliūtis ir kokio asmeninio augimo prireiks norint pasiekti išsikeltą tikslą.

 

Po testavimo kuriame asmeninius transformacinius kvepalus ir sudarome aromapsichologinę korekcinę programą. Kiekvienam klientui ji individuali ir gali apimti skirtingas praktikas bei eterinių aliejų naudojimo būdus: nuo transformacinių kvepalų naudojimo ant akupresūrinių taškų, aromameditacijų, įvairių savęs pažinimo ir transformacinių praktikų ar darbo su afirmacijomis ir naujų emocijų bei savybių inkaravimo technikos.

 

Assortment,Of,Organic,Essential,Oils,,Herbal,Extracts,And,Medical,FlowersTie patys kvapai visus žmones veikia vienodai ar visgi svarbios individualios aplinkybės?

 

Pirmas reikšmių ir poveikio sluoksnis yra fizinis ir daugeliui vienodas aromato poveikis. Levandos daugelį veikia atpalaiduojamai, o pipirmėtės žvalina, apelsinai paprastai nuteikia optimistiškai. Tam įtakos turi eterinių aliejų cheminė sudėtis. Junginiai, vadinami seskviterpenais, esteriais ir oksidais, veikia įžeminančiai, ramina, ketonai turi stimuliuojantį poveikį, o monoterpenai emociškai pakylėja.

 

Sekantis aromato poveikio lygmuo – sociokultūrinės asociacijos su žinomais kvapais. Tarkime, mūsų šalyje rožės ir jų aromatas laikomi meilės simboliu, lelijos daugeliui primena laidotuves, cinamonas grąžina į jaukius vaikystės prisiminimus apie mamos virtą manų košę, o vetiverijų kvapas iškelia prisiminimus apie rudeninį mišką ir grybus.

 

Galiausiai pasiekiamas individualios patirties lygmuo. Kažkam čiobrelių eterinio aliejaus aromatas primena vasaras pas močiutę kaime, kaip kartu arbatai skynė žoleles pievose, todėl aromatas sužadina jaukumo, saugumo, nerūpestingumo, bendrystės emocijas. O kažkam čiobrelių aromatas asocijuojasi su vaikystės ligomis, mamos stresu, kad dėl sergančio vaiko negalėjo išeiti į darbą, sužadina jausmus, tarsi esi trukdis kitų norams ir laimei.

 

Visa tai kartu su individo genetika, lemiančia, kokių aromatų receptorius apskritai turime, kvapo intensyvumu, uostančiojo lytimi, moters menstruacijų ciklo etapu, kvapo intensyvumu bei nuotaikos ir savijautos uostymo metu nulemia tik tam žmogui ir tik tai akimirkai unikalią reakciją į aromatą.

 

Papasakokite apie dažniausiai naudojamus kvapus ir bendrą jų poveikį organizmui.

 

Namuose turiu daugiau nei 200 skirtingų eterinių aliejų ir jų mišinių. Žinoma, tiek tikrai kiekvienam nereikia, tad ilgai mąsčiau, kiek eterinių aliejų turėtų sudaryti optimalų rinkinį daugeliui gyvenimo atvejų. Juk jei kažkuriuo periodu traukia nuotaiką pakylėjantys citrusiniai aromatai ir įsigysime 10 skirtingų citrusinių aromatų, ką naudosime, kai reikės pagalbos užmigti ar išlaikyti budrumą ilgos kelionės metu? Sudarant optimalų rinkinį verta pagalvoti apie funkcines grupes ir skirtingus poveikius bei pasirinkti porą labiausiai patinkančių eterinių aliejų iš skirtingų grupių.

 

Pavyzdžiui, į asmeninį aromatinį rinkinį galime įtraukti raminančių, stimuliuojančių, stresą mažinančių, geismą žadinančių ir dvasiškai pakylėjančių aromatų.

 

Raminantys: levandos, melisos, kvapieji šalavijai, valerijonai.

Stimuliuojantys: pipirmėtės, rozmarinai, cinamonas, gvazdikėliai.

Adaptogenai: eglės, pušys, bergamotės.

Afrodiziakai: rožės, kvapiosios kanangos, jazminai, kvapieji šalavijai.

Dvasiniai: bosvelijos, mira, santalas, kedrai.

O gal dažnai jaučiate negatyvias emocijas ir norėtumėte pagalbos jas transformuoti į pozityvias būsenas?

Baimė į drąsą: bosvelijos, citrinos, bazilikai, bergamotės, kadagiai, mairūnai, eglės, pušys, romėniškosios ramunėlės, vetiverijos.

Pyktis į meilę: bosvelijos, bergamotės, kedrai, pelargonijos, laurų lapai, žaliosios citrinos, nerolis, kvapiosios kanangos, rožės, cinamonas.

Sumaištis į aiškumą: pipirmėtės, citrinos, bazilikai, juodieji pipirai, kiparisai, imbieras, eglės, kadagiai, citrinžolės.

Liūdesys į džiaugsmą: apelsinai, melisos, santalas, jazminai, kvapieji šalavijai, eglės, žaliosios citrinos, bergamotės, eukaliptai.

Stresas į ramybę: bosvelijos, levandos, kedrai, braziliniai kopaliai, pankoliai, melisos, eglės, romėniškosios ramunėlės, mira, mandarinai.

Jei nežinote, ką naudoti, ko reikia, kas padėtų, aš visada pradedu nuo bosvelijų eterinio aliejaus, nes suteikia daugiau išminties ir aiškumo.

 

Kaip olfaktoterapiją pasitelkti kasdieniame gyvenime?

 

Bent 12 aromatų rinkinys, ultragarsis garintuvas, kosmetinis riebus aliejus eteriniams aliejams skiesti, jūrų ar Epsom druska yra viskas, ko reikia norint pradėti naudoti eterinius aliejus kasdieniame gyvenime.

 

Pirmas patarimas, kuris padės intuityviai pažinti emocinius poreikius, – būtent tada, kai gyvenimas chaotiškas ir gausus iššūkių, skirkite laiko ramiai atsisėsti su savo aromatų dėžute, lėtai pauostykite visus aliejus ir išjauskite emocinę reakciją. Raskite, kuris aromatas tuo metu su jumis labiausiai rezonuoja, traukia, gal net nėra tradiciškai „skanus“, bet norisi jį uostyti. Pabūkite su juo, pasimėgaukite ir intuityviai nuspręskite, ar norite jį iš buteliuko, nuo delnų uostyti, pasikvėpinti ar paskleisti garintuvu, o gal maudytis jo įlašinus į vonios druskas? Įsiklausykite į kūną, tik po to protu pasidomėkite, kaip veikia šis aliejus. Pamąstykite, kodėl jis jus patraukė, kodėl jums jo reikia, ką jums siūlo?

 

Jei norite pažinti eterinius aliejus, ne tik fizinę jų naudą, bet ir emocinį poveikį, ką atskleidžia apie jus labiausiai traukiantys kvapai, susiraskite mane soc. erdvėje ir pabendraukime. Vedu įvairius mokymus, skirtus tiek pradedantiems, tiek pažengusiems. Ypač laukiu sąmoningų ir asmeniniu augimu suinteresuotų žmonių.

 

Ar yra situacijų, kai emocinės olfaktoterapijos taikyti negalima?

 

Aromaterapija, naudojant eterinius aliejus per kūną ir didesniais kiekiais, turi nemažai atsargumo taisyklių, kontraindikacijų, galimų eterinių aliejų bei vaistinių preparatų sąveikų. Visgi tai ne taip baisu ar sudėtinga, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio, nes sveiko proto pakaks koncentruotus eterinius aliejus naudoti lašais, o ne buteliukais, skiesti augaliniu aliejumi tepant ant odos ir vengiant patekimo į akis ar gleivines. Olfaktoterapija – saugiausia eterinių aliejų naudojimo forma, nes jie naudojami tik aromatiniais tikslais, tik tiek, kad užuostume, todėl beveik nėra kontraindikacijų, tik plačios galimybės pasijusti geriau, išlaisvinti kūrybiškumą, libido, gyvenimo džiaugsmą, pagerinti darbingumą, transformuoti stresą, nerimą, liūdesį, pyktį ir kitas neigiamas emocijas, kurios kliudo gyventi visavertį laimingą gyvenimą.

 

Eterinis aliejus nėra panacėja, kuri stebuklingai išspręs problemas, bet resursas, padėsiantis tikslingai koreguoti emocines būsenas. Kita emocinė būsena reiškia kitas mintis, kitus sprendimus, kitus veiksmus ir kitus rezultatus. Tad kas gi nori koreguoti savo gyvenimo kursą?

 

Autoroius Jūratė Survilė