Į grožio receptų sudėtį dažnai įtraukiami maistiniai ingredientai. Naudojome kaukes su jogurtu, kiaušiniu ir medumi, trynėme skalpą brinkintais avižiniais dribsniais ir linų sėmenimis, skalavome ramunėlių ir dilgėlių nuoviru. Pats metas išbandyti obuolių sidro actą.

 

Kur rasti?Face,Mask,With,Apple,Cider,Vinegar,And,Mineral,Water,Or

 

Priešingai negu galima pamanyti, obuolių sidro actas nei išvaizda, nei skoniu nepanašus į obuolių sultis. Tiesa, gaminamas iš obuolių sulčių, fermentuojant su tam tikrų rūšių bakterijomis ir mielėmis, kol cukrus virsta alkoholiu. Šis natūralus produktas – ne tik salotų ir visų detoksikuojančių dietų pagardas. Pasirodo, obuolių sidro actas – itin efektyvus plaukų priežiūros produktas. Atgaivina spalvą, suteikia glotnumo ir žvilgesio, net skatina augimą.

 

Nauda grindžiama rūgštine terpe, nes obuolių sidro acto pH siekia tik 3. Nors gali atrodyti, kad žaloja plaukus, rezultatas – priešingas. Rūgštys uždaro kutikules, todėl ilgiau išsilaiko spalva, plauko paviršius tampa slidus ir gerai atspindi šviesą.

 

Galima naudoti maistinį obuolių sidro actą ir kurti naminius grožio receptus. Galima įsigyti gamyklinių produktų (šampūnų, serumų, skalavimo skysčių), į kurių sudėtį įtraukta pageidaujama medžiaga.

 

Kuo naudingas?

 

Obuolių sidro actas palaiko natūralią galvos odos mikrobiomą. Pasižymi priešuždegiminėmis, antibakterinėmis ir priešgrybelinėmis savybėmis. Natūrali alfa hidroksirūgštis švelniai šalina senas odos ląsteles, aktyvina medžiagų apykaitą, sukuria optimalias sąlygas plaukams augti.

 

Patekęs ant plauko actas užveria kutikulę, sulaiko drėgmę ir suteikia elastingumo. Mažina lūžinėjimo ir skilinėjimo riziką. Apsaugo nuo blukimo ir spalvos pokyčių veikiant saulės spinduliams. Šukuosena būna puresnė, pakilusi nuo šaknų, lengvai formuojama, kitaip tariant, plaukai tampa valdomi. Mažėja vėlimasis, lengva iššukuoti ilgus plaukus.

 

Be to, pasižymi odą raminančiu poveikiu, malšina bet kokį sudirgimą. Tinka sergantiems psoriaze. Vienas didžiausių privalumų – pleiskanų gydymas. Tiek sausiems, tiek riebiems plaukams šią problemą dažniausiai lemia į mieles panašūs mikroskopiniai grybai, kurie minta odos išskiriamais riebalais. Patogenai randami beveik ant visų suaugusių žmonių galvos, tačiau pleiskanos pasireiškia ne visiems. Skalaujant plaukus obuolių sidro actu slopinami nepageidaujami mikroorganizmai, todėl simptomai išnyksta ir neatsinaujina.

 

Actas ne tik skatina plaukų augimą, valo skalpo odą, bet ir apsaugo nuo formavimo produktų kaupimosi. Itin rekomenduojamas dažnai naudojant sausą šampūną, apimtį suteikiančias nenuplaunamas putas, laką, gelį, vašką. Obuolių sidro actas atblokuoja folikulus, todėl sekretas išteka, išsivalo ir neužkemša šaknų. Tai užtikrina svogūnėlių sveikatą ir optimalų funkcionavimą. Galbūt net mažina slinkimą.

 

Kokiems plaukų tipams tinka?

 

Obuolių sidro actas toks universalus, jog tinka beveik kiekvienam plaukų tipui ir tekstūrai. Dėl glotnumą ir švelnumą suteikiančių savybių rekomenduojamas turintiems storus, garbanotus, neklusnius plaukus. Reikėtų naudoti atsargiai arba susilaikyti, jeigu plaukai itin išsausėję, pažeisti, nualinti arba išskirtinai ploni.

 

Rūgštus produktas gali būti per agresyvus esant mechaninių pažeidimų dėl balinimo, cheminio garbanojimo ar tiesinimo, didelio saulės poveikio, karštų formavimo įrankių. Netinka ploniems plaukams, kurie natūraliai trapūs, pavyzdžiui, niekaip nepavyksta užsiauginti ilgų kasų, nes lūžinėja. Tokiu atveju obuolių sidro actą reikėtų naudoti ant šaknų, bet jokiu būdu netepti galiukų.

 

Abejojant, ar tinka, atlikti vienos sruogos testą. Tik įsitikinus, kad po procedūros plaukai atsigauna, nesudirgsta oda, galima tepti ant visos galvos.

 

Kaip dažnai naudoti?

 

Procedūrų poreikis priklauso nuo galvos odos būklės, plaukų tipo, tekstūros, taip pat individualių poreikių.

 

Obuolių sidro actas gali būti naudojamas kaip šveitiklis prieš trenkant šampūnu. Tuomet mišinys įtrinamas į galvos odą ir palaikomas 10–15 min. Vėliau trinkti plaukus įprastu būdu.

 

Galima naudoti kaip plovimo priemonę dienomis, kai nenaudojamas tradicinis šampūnas. Atgaivina ir subalansuoja skalpo būklę. Pasireiškus niežėjimui, pleiskanojimui, gausiam riebalavimuisi, naudoti 3 kartus per savaitę.

 

Įsigijus gamyklinį šampūną, į kurio sudėtį įeina obuolių sidro actas, naudoti 2 sykius per savaitę. Skalavimo produktą su actu derėtų prisiminti tik kartą per savaitę. Svarbu atminti, kad šampūnų su obuolių sidro actu nevalia naudoti kartu su produktais, kurių sudėtyje yra salicilo rūgšties. Derinys gali labai išsausinti.

 

Ar visi produktai vienodi?

 

Nors šampūnai ir skalavimo priemonės, kurių sudėtyje yra obuolių sidro acto, panašios, reikėtų atkreipti dėmesį į skirtumus. Šampūnai – šarminio pH plovikliai ir paviršiaus aktyviosios medžiagos. Pašalina formavimo produktų, riebalų, prakaito, dulkių nešvarumus. Tačiau sumažina sveiką apsauginių odos lipidų sluoksnį. Naudojant labai dažnai, gali atverti plauko kutikulę. O tai lemia išsausėjimą ir blukimą. Kita vertus, skalavimo skystis su obuolių sidro actu gaminamas vandens pagrindu. Uždaro kutikulę ir sulaiko drėgmę, švelniai nušveičia skalpą, naikina nepageidaujamus mikroorganizmus. Auksinė taisyklė – kliautis individualia patirtimi ir gamintojo rekomendacijomis. Vieni tą patį produktą gali naudoti 3 kartus per savaitę, kitiems užtenka vieno karto. Jeigu rezultatas – tenkina, nereikia persistengti, nes geriau nebus.

 

Kaip pasigaminti naminių priemonių?

 

Nors rinkoje yra daug produktų su obuolių sidro actu, norint sutaupyti verta rinktis ekonomišką variantą ir pasigaminti patiems. Eksperimentai atveria kelią įvairioms galimybėms. Pavyzdžiui, maišant vandens ir obuolių sidro acto proporcijas, galima keisti mišinio intensyvumą, atsižvelgiant į plaukų tipą ir galvos odos problemas.

 

Eiliškumas:

 
  • Sumaišyti obuolių sidro actą ir distiliuotą vandenį santykiu 1:2. Netinka vandentiekio vanduo.
  • Supilti mišinį į švarų plastikinį butelį su dozatoriumi ar patogiu kamšteliu.
  • Ištrinkti plaukus įprastu būdu. Naudoti maitinamąjį balzamą. Nuplauti kaip visada.
  • Nusausinti plaukus rankšluosčiu. Lengvai sudrėkinti obuolių sidro acto mišiniu ir švelniai paskirstyti ant plaukų. Įmasažuoti į galvos odą.
  • Surišti arklio uodegą arba susekti plaukus plastikiniu segtuku (metaliniai netinka dėl rūgščių poveikio). Palaikyti 5 min.
  • Išskalauti plaukus drungnu vandeniu, kad išliktų drėgmė.
 

Verta žinoti

 
  • Saikas – geriausias patarėjas. Piktnaudžiaujant obuolių sidro actu galima pakenkti. Būtina liautis, jei atsirado galvos niežėjimas, sausumas, o plaukai išbluko ir tapo trapūs, lyg šiaudiniai.
  • Niekada nenaudoti gryno obuolių sidro acto. Rekomenduojama pradėti nuo mišinio koncentracijos 1:5. Ir palaipsniui, stebint reakciją, didinti stiprumą iki 1:2.
  • Žiemą produktas yra mažiau veiksmingas, palyginti su vasara. Tačiau karštymečiu padidėja jautrumas UV spinduliams. Būtina dengti galvą nuo saulės.
  • Panaudojus produktą su obuolių sidro actu, plaukus verta palepinti maitinamąja kauke ar augaliniu aliejumi (netepti ant skalpo odos). Rinktis tokius, kurie neapsunkina.
  • Nenaudoti karšto vandens. Norint pastebėti obuolių sidro acto naudą, po procedūros skalauti kuo vėsesniu vandeniu. Gali būti nekomfortiška, tačiau tokia žvilgančių plaukų kaina.
  • Išdžiūvę plaukai neturėtų turėti jokio kvapo.
  • Obuolių sidro acto nenaudoti sergant ūminėmis ir lėtinėmis odos ligomis, jeigu yra paraudimas, egzema, žaizdelių, opų, spuogų. Verčiau konsultuotis su dermatologu.
 

Autorė Jurgita Ramanauskienė