Daugiabučių renovacijos tempai Lietuvoje toliau sėkmingai auga – per 2021 m., įgyvendinant Daugiabučių namų modernizavimo programą, šalyje buvo atnaujinta daugiau kaip 340 daugiabučių. Atsižvelgiant į didėjantį gyventojų norą gyventi komfortiškiau bei naujai įsigaliojusius Daugiabučių atnaujinimo (modernizacijos) programos pasikeitimus – tikėtina, jog netolimoje ateityje šie skaičiai dar labiau augs. 

 

APVA nuotrauka

 

Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo.

 

„Pastarųjų metų rezultatai išryškina svarbią tendenciją – vis daugiau daugiabučių gyventojų ne tik nori modernizuoti savo būstą, bet ir imasi realių veiksmų. 2021 m. gruodžio 31 d. baigėsi 8 kvietimas atnaujinti daugiabučius – gautų paraiškų skaičiumi jis sumušė rekordą per visų kvietimų istoriją“, – pasakoja Vytautas Vrubliauskas, APVA (Aplinkos projektų valdymo agentūra) pastatų energinio taupumo departamento direktorius.

 

Nors šalyje vis dar yra mažesnių savivaldybių, kurios nerodo jokios iniciatyvos atnaujinti daugiabučius, bendri šalies rezultatai yra džiuginantys. Pašnekovo teigimu, aštuntojo kvietimo metu, iš visų savivaldybių buvo gautos 784 paraiškos. Daugiausia daugiabučių norima modernizuoti Vilniuje (139 paraiškos), Klaipėdoje (66) ir Kaune (59).

 

„Pastarųjų metų modernizacijos tendencijos rodo, kad geri pavyzdžiai nustelbia mažiau gerus ir kad renovacija nebėra kvestionuojama. Senų, energetiškai neefektyvių daugiabučių gyventojai tiesiog laukia savo eilės atnaujinimo procese“, – teigia Aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

 

Logo 1 APVA

 

Naujieji pokyčiai naudingi visoms renovacijos proceso šalims

 

Jau kurį laiką šalyje diskutuojama apie sprendimus, kurie leistų renovacijos procesus paspartinti ir padaryti juos efektyvesnius. Siekiant įgyvendinti šį tikslą, nuo Naujųjų metų įsigaliojo priemonės, kurių nauda galės džiaugtis tiek būtų savininkai, tiek projektų administratoriai ir statybininkai.

 

„Savininkams gera žinia, kad naikinant perteklinę biurokratiją nereikės iš naujo tvirtinti investicinių planų – vėl ir vėl rinktis laiptinėse arba nuotoliniu būdu balsuoti dėl būsto atnaujinimo. Nuo šiol gyventojams užteks vieną kartą patvirtinti namo atnaujinimo investicinį planą“, – pakeitimus komentuoja Aplinkos ministras.

 

Prie pokyčių prisideda ir leidimas didesniems pastatams projektavimo ir statybos darbų konkursą skelbti bendru viešuoju pirkimu. Taip architektai ir statybininkai galės dirbti komandoje bei pasiekti kokybiškesnių rezultatų per trumpesnį laiką. Skaičiuojama, kad taip bus sutaupyta iki pusmečio laiko.

 

Geros naujienos pasiekė ir statybų bendroves – nuo šiol modernizacijos projektai bus komplektuojami: skelbiami konkursai atnaujinti ne po vieną, o po keletą pastatų. Tai leis didesnėms įmonėms įsilieti į modernizacijos projektus ir optimaliau planuoti darbus.

 

Aplinkos ministras pratęsia, jog administratoriams valstybė beveik padvigubino kompensacijas už daugiabučių atnaujinimo projektus. Papildomai administratoriai gaus avansinius mokėjimus už renovacijos proceso administravimą, kadangi anksčiau pirmąjį mokėjimą jie gaudavo tik po dalies statybos darbų atlikimo. Jie turėjo daryti labai daug įdirbio prieš tai, tačiau negalėjo gauti pinigų tol, kol nebuvo padaryti pirmieji statybos darbai.

 

„Tokie pakeitimai leis paspartinti ne tik būsimus projektus, bet ir šiuo metu strigusius. Sutrumpės procedūros, nes kai kurios bus daromos vienu metu, joms nereikės gyventojų pritarimo, kai kurie viešieji pirkimai susilies į vieną. Kadangi projektai buvo gan smulkūs, kartais net statybininkai neateidavo į konkursus, o dabar, sustambėjus projektams, bus didesnė tikimybė, kad konkursai įvyks. Modernizacijos procesai turėtų pagreitėti dėl trijų dalykų: procedūrų, pakartotinių sąmatų patvirtinimo ir dėl to, kad užsakymai bus didesni – didesni statybininkai ateis į konkursus, bus didesnė konkurencija, didesnis planavimas – visa tai leis nupirkti rangovą iš pirmo karto, o ne laukti pakartotinio konkurso“, – aiškina S. Gentvilas.

 

Logo 2 APVA

 

Modernizacijos iššūkiai ir tikslai

 

Daugiabučių modernizacijos projektai neapsieina ir be iššūkių. Statybų rinkoje šiuo metu tvyro įtampa tiek dėl darbo jėgos, tiek dėl žaliavų trūkumo, tačiau su šiomis problemomis yra susiduriama visame likusiame pasaulyje.

 

Pasak S. Gentvilo, nepaisant to, bus ir toliau siekiama paprastinti ir efektyvinti daugiabučių modernizacijos projektus. Šių metų tikslas yra įgyvendinti modulinę renovaciją ir ją dar labiau paspartinti – tai leis išspręsti ir statybininkų stygiaus problemą bei padaryti procesą tokį, kad jis galėtų būti vykdomas ir žiemos metu.