Sunkiai rastume žmogų, kuriam nė karto nėra tekę susidurti su nugaros skausmais. Medikai teigia, kad jie lydi daugelį, bet kai kurie numoja ranka ir linkę susitaikyti. Tam, kad skausmas nevirstų sunkia liga, svarbu kuo greičiau kreiptis į specialistus, nustatyti negalavimo priežastį ir ją įveikti.

 

Pirmieji simptomaiPortrait,Of,Tired,Businesswoman.,Young,Woman,Having,Back,Pain.

 

Statistika skelbia, kad apie 80 % pasaulio gyventojų bent kartą jautė sunerimti vertusius nugaros skausmus. Nors jie kelia didžiulį diskomfortą, visgi ne kiekvienas kreipiasi pagalbos į specialistus. Deja, kuo ilgiau delsia, tuo ilgesnis gydymas. Pirmieji simptomai, išduodantys, kad išsiderino raumenų ir kaulų sistema – nežymūs nugaros skausmai. Vėliau jie tampa įkyrūs ir varginantys, trukdo atlikti kasdienes veiklas. Ilgai delsiant ir nesikreipiant pagalbos, iš pirmo žvilgsnio nekalti skausmai vėliau gali tapti rimta bėda – disko išvarža. Nesuklyskite manydami, kad ji atsiranda staiga. Medikai teigia, kad disko išvarža susiformuoja per kurį laiką dėl netvarkingos kūno biomechanikos. Stuburo būklė labiausiai priklauso nuo nugaros, pilvo raumenų ir jungiamojo audinio tvirtumo. Nuo stuburo išvaržos ypač kenčia tie, kurie mažai juda, daug sėdi, kilnoja sunkius daiktus.

 

Vien nuotraukos neužteks

 

Jei kurį laiką jaučiate nemalonius nugaros skausmus, pirmiausia susiraskite patyrusį specialistą, kuris ne tik užmestų akį į stuburo kompiuterinę nuotrauką, bet ir nuodugniai ištirtų. Nuotraukos parodo tik nejudančius darinius, bet ne procesą. Kaip žinia, kaulų ir raumenų sistema yra dinaminė, todėl reikia ją tirti judant. Apžiūros metu specialistas turėtų atkreipti dėmesį į tai, kaip juda jūsų raumenys. Jei raumuo įtemptas, sąnarys irgi negalės atlikti tam tikro judesio. Jokia aparatūra to neįmanoma nustatyti.

 

Išsiaiškinti skausmų priežastį

 

Itin dažni šiuolaikinių žmonių negalavimai – radikulitas ir osteoporozė. Kiekvienas jų gydomas skirtingai. Radikulitas – nervų šaknelių uždegimas, dažniausiai kylantis trūkus tarpslanksteliniam diskui keliant sunkesnį daiktą, taip pat dėl monotoniškų judesių ar peršalus. Dėl peršalimo paūmėja stuburo patologija. Taip pat stuburui tenka didelis krūvis dirbant sėdimą darbą, kai judesiai riboti. Visada pravartu pasitarti su specialistu, kuris gali rekomenduoti masažą, mankštą, vandens ar kitas fizioterapijos procedūras.

 

Sergant osteoporoze padidėja kaulų trapumas, sumažėja kaulinė masė, dažnai skauda stuburą. Ką daryti? Visų pirma, rūpintis šios ligos profilaktika: sveikai maitintis, reguliariai judėti, sekti, kad organizmui nestigtų kalcio ir vitamino D. Beje, veriantį nugaros skausmą gali sukelti įvairūs vidaus organų pažeidimai ar skrandžio, inkstų, ginekologinės ligos. Todėl visada geriausia ilgai nelaukiant kreiptis į gydytoją ir išsiaiškinti priežastį.

 

Operacija problemos neišspręs?

   

Antsvorio turinčius ar vyresnius žmones dažniausiai užklumpa osteochondrozė. Ji pažeidžia stuburą, kai susidėvi slankstelius skiriančios kremzlės, kauliniai slankstelių paviršiai ima liestis, kyla uždegimas. Blogiausia osteochondrozės pasekmė – tarpslankstelinio disko išvarža ir nugaros smegenų pažeidimas. Paprastai tarpslankstelinio disko išvarža atsiranda kaklo ar juosmens dalyje. Liga vystosi dviem etapais. Pirmiausia juntamas kaklo ar juosmens skausmas. Tarpslanksteliniame diske atsiranda įtrūkimų, sumažėja tvirtumas ir elastingumas. Šie skausmai gali netikėtai liautis. Antras ligos etapas prasideda stipriais nuolatiniais skausmais. Dažnai juntamas tirpimas, deginimas pažeisto nervo vietoje. Norėdamas išvengti skausmo ir atpalaiduoti užspaustą nervą, kūnas išsikreipia, sumažėja stuburo ir galūnių judesių amplitudė. Esant tarpslankstelinio disko išvaržai skiriami šie vaistai: nuo skausmo, nesteroidiniai nuo uždegimo, gerinantys kraujotaką, raminamieji, taip pat vitaminai B1, B6, B12, C. Deja, visi medikamentai turi šalutinį poveikį, todėl vartoti reikia tik paskyrus ir stebint gydytojui. Gydant disko išvaržą padeda osteopatija, kraniosakralinė terapija, akupunktūra, refleksoterapija, homeopatija, hirudoterapija (gydymas dėlėmis). Jei skubama operuoti, tai dar nereiškia, kad problema bus išspręsta. Daugelis manualinės terapijos specialistų teigia, kad taip pašaliname tik pasekmę, bet problemos neišsprendžiame.

 

Mankšta – ne bet kokia

   

Pasirinktas judėjimo būdas gali būti labai veiksmingas, tačiau lygiai taip pat dar labiau pabloginti būklę. Dėl konkrečios mankštos reikėtų konsultuotis su gydytoju, nes tik jis gali nurodyti gydomuosius tikslinius pratimus. Tai, kas tinka vienam, kitam gali stipriai pakenkti, nors diagnozė ta pati. Tradicinės medicinos gydytojai neretai stuburo skausmais besiskundžiantiems žmonėms rekomenduoja daugiau bėgioti ar važinėti dviračiu. Kas tada vyksta? Jei žmogų nugaros skausmai vargina dėl to, kad jo raumenys sutrumpėjo, pradėjus minti dviračiu ar bėgti jie dar labiau sutrumpės. Tuomet skausmas prikaustys prie lovos. Kamuojant nugaros skausmams, pažeistų kaulų ir raumenų sistemos veiklą galima atkurti tik tikslingais fiziniais pratimais. Kiekvienam pacientui pratimus reikia parinkti individualiai.

 

Atidžiai rinktis masažuotoją

 

Manualinės terapijos specialistą ir masažuotoją reikia rinktis ypač atidžiai. Stuburo judėjimas gali ne tik atlaisvinti nugaros nervų spaudimą, tačiau ir padidinti jį. Todėl specialistas turi atlikti diagnostiką, kuri padėtų tiksliai nustatyti, kaip stuburas turėtų judėti, kad sumažėtų disko spaudimas nugaros nervams ir kietajam smegenų dangalui. Gydant išvaržą atliekamas tik specifinis masažas. Jį turi paskirti gydytojas, prieš tai atlikęs manualinę ir neurologinę paciento apžiūrą. Masažas turi derėti su visu bendru gydymu. Praėjus skausmams, maždaug po 2–3 savaičių tikslingo gydymo, bent mėnesį dar reikėtų vengti sunkaus papildomo fizinio krūvio, ilgo sėdėjimo, staigių judesių, nepatogių pozų. Pasibaigus sunkios ligos etapui, būtina daryti specialius gydomuosius pratimus, grąžinančius judrumą ir stabilumą, gerinančius įtemptų audinių kraujotaką ir elastingumą.

 

Veiksmingas būdas – akupunktūra

   

Žmonės, gydydamiesi stuburo ligas, išbando įvairiausius gydymo būdus. Vienas tokių – akupunktūra. Šis nuo seno Rytų šalyse praktikuojamas gydymo būdas ne tik atpalaiduoja stuburo įtampą, bet ir veikia pačius tarpslankstelinius tarpus, todėl gali pagelbėti turint stuburo išvaržą. Pagerėjimą parodo raumenų tonusas, pagražėjusi laikysena. Akupunktūrą galima taikyti ir vaikams nuo 5 metų. Šis gydymo būdas veikia iš lėto, todėl sergant kai kuriomis ligomis, norint pasiekti rezultatą, reikia ilgesnio gydymo. Kuo trumpiau sergama, kuo mažesni sutrikimai, tuo trumpesnis ir gydymas.

 

Pagelbės Yumeiho terapija

 

Šio metodo kūrėjas – japonas Saionji Masayuki. Yumeiho terapija taikoma ir Lietuvoje. Tačiau reikėtų atidžiai pasirinkti specialistą. Norint taisyklingai atlikti procedūras, būtinas išlavintas gydytojo klinikinis mąstymas, anatomijos ir fiziologijos žinios. Šiuo metu Yumeiho terapija taikoma apie 30 pasaulio šalių. Ji pagrįsta Zheng Ti Fa terapija, t. y. viso organizmo gydymu. Didžiausias dėmesys skiriamas dubens kaulams, paskui stuburui ir visam kūnui. Mūsų kūno pamatą sudaro stuburas ir dubens kaulai. Kai jų padėtis taisyklinga, jaučiamės puikiai. Kad ir kokį darbą dirbtume, svarbiausia – stabilus liemuo. Ši terapija atliekama pacientui gulint ant čiužinio – tokioje padėtyje žmogus atsipalaiduoja. Procedūra trunka apie valandą. Jos metu veikiama 250–300 kūno taškų, skatinama kraujotaka. Ypač pagerėja medžiagų apykaita. Tai tarsi savotiška mankšta, kai gaunamas toks krūvis, lyg būtum nubėgęs 1,5 km. Jau po kelių procedūrų pagerėja nuotaika, miegas. Nugaros skausmai daugeliui sumažėja arba visiškai praeina.

 

Veiksmingi patarimai!

   

Tarp darbų darykite pertraukėles

   

Nugaros skausmais dažniausiai skundžiasi sėdimą darbą dirbantys žmonės. Todėl prisiverskite daryti pertraukėles – pasivaikščiokite. Jei yra galimybė, atlikite keletą nesudėtingų nugaros tempimo pratimų. Tik nepersistenkite, nes per sudėtingi pratimai gali pridaryti daugiau žalos nei naudos.

 

Išmokite valdyti stresą

   

Specialistų teigimu, įtampa ir stresas turi įtakos stuburo ligoms. Medikai tvirtina, kad psichoemocinis nestabilumas – viena dažnesnių nugaros skausmų priežasčių. Be to, patiriant stresą sutrinka ir kvėpavimas. Jis tampa paviršinis, negilus, tad kenkia stuburui.

 

Pradėkite sveikiau maitintis

 

Netaisyklinga mityba taip pat turi įtakos stuburui. Norėdami išvengti bėdų su nugara, pradėkite maitintis sveikai: ribokite saldumynus, gyvūninius produktus, vartokite daugiau vaisių, daržovių, grūdų, gerkite daugiau gryno vandens.

 

Venkite minkšto čiužinio

 

Dažnai stuburą pažeidžiame sėdėdami ant minkštos sofos ar miegodami ant minkštutėlio čiužinio. Kuo kietesnis čiužinys, tuo nugarai geriau. Jei naktį miegate susilenkę, raumenys tarsi patiria kritimo būseną, tai kenkia nugarai. Sėdėti irgi geriau ant kėdės negu ant minkštos sofos, į kurią jaukiai susmengate.

 

Taisyklingai kelkitės iš lovos

   

Vienas didžiausių stuburo priešų – netaisyklingas kėlimasis iš lovos. Kaip atsikelti nepažeidžiant stuburo? Pirmiausia lovoje apsiversti ant šono, tada nuleisti kojas ir, įtempus pilvo raumenis bei pasirėmus rankomis, atsistoti ant grindų nesilenkiant į priekį. Taisyklingai išlipdami rytais iš lovos padėsite stuburui išlikti sveikam.