Namuose daugelis mūsų, ypač prasidėjus šaltesniam metų laikui, praleidžiame itin daug laiko. Visgi, elektros ir šilumos kainoms ir toliau sparčiai augant, pradedame ieškoti būdų, kaip sutaupyti. Ekspertai primena, jog vienas iš efektyviausių būdų – daugiabučio atnaujinimas, turintis itin platų naudų spektrą. 

 

IMG_5022

 

Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo.

 

Eglė Randytė, daugiabučių namų atnaujinimo projektus administruojančios įmonės direktorė, pasakoja, jog dalis šalies gyventojų itin daug moka už šildymą, kurio didžioji dalis tikra to žodžio prasme „iškeliauja“ pro namo sienas, langus ir stogą. Atsižvelgus į tai, kad artimiausiu metu energija tikrai nepigs, o noras gyventi komfortiškai ir už tai nepermokėti svarbus kiekvienam, daugiabučio modernizavimas – vienas iš geriausių sprendimų.

 

„Priklausomai nuo pastato būklės ir įgyvendinamų energiją taupančių priemonių, šilumos vartojimas pastate sumažėja vidutiniškai nuo 50 iki 80 proc. Tai reiškia tiek pat sumažėjusias išlaidas šildymui. Sparčiai kylant energijos išteklių kainoms, šilumos sąnaudų mažėjimas renovacijos atsiperkamumo kontekste tampa dar akivaizdesnis. Be to, taupoma ir būsimų namo remonto darbų ar avarijų likvidavimo sąskaita, nes atnaujinus būstą, didelių remonto darbų nebereikia“, – sako E. Randytė.

 

zenklas_2015 04 13

 

Sutaupymų skaičiai kalba patys už save 

 

Įmonės direktorė pratęsia, jog daugeliui gyventojų priimti sprendimą atnaujinti daugiabutį padeda konkretūs pavyzdžiai, kiek moka atnaujintas ir senas daugiabutis – skaičiai kalba patys už save.

 

„Pavyzdžiui, modernizuotas daugiabutis Žaliųjų ežerų g., Vilniuje, per 2021-2022 m. šildymo sezoną suvartojo apie 46 kWh šilumos energijos į kvadratinį metrą. Šilumos kaina praeitą šildymo sezoną buvo apie 10 ct/kWh, taigi standartinis tokio tipo namo 70 kv. m butas per šildymo sezoną išleido 322 eurus.

 

Kaimyninis Žaliųjų ežerų g. esantis daugiabutis yra nerenovuotas ir per tą patį šildymo sezoną šis pastatas suvartojo apie 119 kWh šilumos energijos į kvadratinį metrą. Tai reiškia, kad standartinis tokio tipo namo 70 kv. m butas per sezoną išleido 833 eurus – bene 2,5 karto daugiau nei kaimyninis, renovuotas namas“, – teigia pašnekovė.

 

Ji pratęsia, jog Konstitucijos pr. 13 daugiabutis, kurį planuojama atnaujinti, bus itin taupus: „Kad pastatas pats pilnai apsirūpintų šilumos energija, į fasadą bus integruota 247 kW galios saulės modulių elektrinė, kuri, numatoma, per metus pagamins apie 120 MWh elektros energijos. Name taip pat bus įdiegtas šilumos siurblys, ruošiantis šilumos energiją ir karštą vandenį. Skaičiuojame, kad su atsinaujinančius energijos šaltinius naudojančių technologijų pagalba, po namo renovacijos gyventojų išlaidos už šilumą turėtų sumažėti net 9 kartus.“

 

APVA_logo_2_spalvos_su_LT_pavadinimu_RGB

 

Džiaukitės komfortiška namų aplinka

 

Daugiabučių renovacija daugeliui siejasi su sutaupymais ir tai yra itin svarbus privalumas dabartiniame kontekste. Visgi, naudų yra žymiai daugiau.

 

„Renovacijos nauda apima kur kas daugiau nei tik šilumos ir pinigų sutaupymus. Gyvenant atnaujintame name pagerėja gyvenimo kokybė ir didėja pasitenkinimas savo būstu, kyla jo vertė, taip pat ženkliai prisidedama prie klimato kaitos mažinimo, nes atnaujinus namą, ženkliai sumažinami ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimai į aplinką. Pastarieji metai parodė, kaip svarbu savo namuose ir jų aplinkoje jaustis gerai ir saugiai: nesibaiminti avarinių situacijų, ar to, kad atėjus žiemai dėl išbalansuotos šildymo sistemos namo butai vėl šils netolygiai – vieni perkais, kituose niekaip nebus pasiekiama reikiama temperatūra“, – tvirtina pašnekovė.