Netikėti lyčių pranašumai
2024-11-05 10:15Tuomet, kai kyla aršios diskusijos apie lyčių lygybę, tiek vyrai, tiek ir moterys ima vardinti vieni kitų trūkumus ar net priekaištauja, kad priešingos lyties atstovai turi gerokai daugiau privilegijų. Visgi lyčių studijas atliekantys mokslininkai sako, kad tiek buvimas moterimi, tiek ir vyru turi savų privalumų. O psichologai ragina jais džiaugtis, užuot pavydėjus tų, kuriais gamta apdovanojo priešingą lytį.
Moterys
- Visiems tekę girdėti, kad švelniosios lyties atstovės vienu metu geba atlikti kelias užduotis. Mokslininkai iš JAV Kolumbijos ir Džordžijos universitetų nustatė, kad ši prigimtinė savybė padeda joms geriau mokytis. Moterys iš tiesų sugeba labiau susikaupti, yra lankstesnės ir geriau organizuotos. Šie bruožai padeda suprasti užduotis greičiau ir geriau, tad ir sėkmė moksluose būtent jas aplanko dažniau. Be to, švelniosios lyties atstovės gerokai kruopščiau atlieka įvairius mokslinius tyrimus. Ir tai viena iš priežasčių, kodėl rekomenduojama, kad buriant mokslininkų komandas bent trečdalį darbuotojų sudarytų moterys.
- Vakarų Ontarijo (Kanada) universiteto tyrimai atskleidė, kad moterys geriau susitvarko su stresu ir geba susiimti. O tai lyg ir prieštarauja vyraujančiai nuomonei, kad silpnosios lyties atstovės yra emocingesnės ar net isteriškos. Mokslininkai tikina, kad 9 atvejais iš 10 moterys iš anksto pasiruošia tokioms stresą keliančioms situacijoms, kaip pokalbis dėl darbo, egzaminai ar kt. Tad atėjus lemtingai akimirkai netgi jausdamos sutrikimą sklandžiau kalba ir geriau demonstruoja pageidautinas savybes. Beje, bėgant metams gebėjimas pasiruošti ir įveikti stresą tik stiprėja. O sulaukus maždaug 55 m. pasiekia itin aukštą lygį. Tuomet moteris tampa beveik nesutrikdoma.
- Neretai moterys vertinamos kaip prastesnės vairuotojos, tačiau „Carnegie Mellon“ universitete atlikta studija parodė, kad egzistuoja net 77 % mažesnė tikimybė mirti, jeigu eismo įvykyje prie vairo sėdi moteris. Prancūzai net surengė nacionalinę kampaniją, kurios metu ragina visus „vairuoti kaip moteris“. Tai yra neviršyti greičio, labiau paisyti kelio ženklų ir lėčiau atlikti manevrus. Dailiosios lyties atstovės taip pat dažniau segi saugos diržą, jų automobiliuose būna mažiau daiktų, kurie nutikus avarijai gali sukelti papildomą žalą. Moterys atsakingiau žiūri į vaikų ir augintinių vežimą automobiliuose, kritiškiau vertina savo gebėjimus, todėl dėl netinkamų sąlygų linkusios atidėti kelionę. Tai neretai padeda išvengti skaudžių nelaimių.
Vyrai
- Stipriosios lyties atstovai turi vieną prigimtinį pranašumą, kurio nepavydėti iš tiesų sunku. Tuomet, kai sveikas ir subalansuotos mitybos principų paisantis vyras tingiai leidžia laiką ant sofos priešais televizorių, jo kūnas riebalus degina net kelis kartus greičiau nei moters organizmas. Todėl vyrai paprastai netgi nesimankštindami ir valgydami daugiau tunka šiek tiek lėčiau. Pasirodo, tokiu privalumu juos apdovanojo gamta ir evoliucijos procesas. Mokslininkai mano, kad vyrų kūnai sukurti sprintui, o ne maratonui. Vadinasi, teoriškai stipriosios lyties atstovai geriau jaučiasi ir būna sveikesni tuomet, kai leidžia sau patinginiauti.
- Vyriškoji pasaulio dalis dažnai pašiepiama dėl gebėjimo nekreipti dėmesio į realybę negailestingai atspindintį veidrodį. Juk egzistuoja ne vienas anekdotas, pasakojantis, kaip prastesnės nei vidutinės išvaizdos vyrukas save mato kaip sportišką gražuolį. Apklausos rodo, kad savo sugebėjimus ir išvaizdą negatyviai vertina tik 42 % vyrų. Taip yra todėl, kad stipriosios lyties atstovai gerokai labiau pasitiki savimi. Be to, jie išmokę kreipti mažiau dėmesio į aplinkinių reikalavimus ir nesiekti palankaus įvertinimo. Tai didelis privalumas šiuolaikiniame nerealių standartų pasaulyje. Toks požiūris vyrams naudingas ne tik realiame gyvenime, pavyzdžiui, reikalaujant didesnio atlyginimo, bet ir naršant socialiniuose tinkluose. Jie retai save lygina su instagramo žvaigždėmis.
- Šeiminis gyvenimas ir santuoka vyrams išeina į naudą. O štai moterims – atvirkščiai. Išsamus ir ilgus metus trukęs tyrimas, išspausdintas „Journal of Epidemiology & Community Health“, atskleidė, kad vaikų turintys vyrai gali tikėtis gyventi iki vienerių metų ilgiau. Paaiškėjo, kad vyrai, kurie susituokė po 25-ojo gimtadienio, vidutiniškai gyveno ilgiau nei tie, kurie vedė jauni ar išvis nesirinko santuokos. Vedę ir vaikų turintys stipriosios lyties atstovai pasižymi geresne sveikata ir jaučiasi laimingesni nei tie, kurie pasirinko gyventi vieniši. Jiems į naudą net nedidelis pilvukas, kuris paprastai užauga susilaukus pirmagimio. Šie riebalai leidžia geriau dorotis su stresu.
Autorius Eglė Stratkauskaitė