Nėštumas – jaudinantis ir džiaugsmingas laikas. Tačiau kartais jaudulys gali kelti nerimą dėl nėštumo eigos ir gimdymo, ypač jei laukiamasi pirmagimio. Su tinkamais nurodymais, žiniomis ir parama baimes galima sumažinti bei pasiruošti sklandžiam gimdymui.

 

Gimdymo istorija be galimybės jam pasiruoštiHappy,Young,Pregnant,Woman,In,Headphones,Looking,At,Computer,Screen,

 

Gimdymas – skausminga ir sunki patirtis. Dėl evoliucijos ir vystymosi keistenybių gimdymas moteriai pavojingesnis nei bet kuriam kitam žinduoliui, įskaitant beždžiones. Kai ankstyvieji žmonės pradėjo vaikščioti ant dviejų kojų, jų dubuo sumažėjo. Vėliau vėl įvyko pasikeitimas – augo ir didėjo smegenys. Būtent galvos ir dubens dydžio santykis apsunkina gimdymą skirtingai nuo kitų gyvūnų gimdymo. Yra mokslininkų, teigiančių, kad gimdymas tapo sunkesnis po to, kai žmonės pradėjo ūkininkauti. Archeologams kilo įtarimų, kai medžiotojų-rinkėjų bei ūkininkų bendruomenių palaidojimo vietose rado keletą kūdikių griaučių. Dėl angliavandenių gausios mitybos ūkininkai buvo žemesni ir storesni nei medžiotojai-rinkėjai, kurių mityba buvo maistingesnė. Tai reiškė, kad moterų dubenys buvo dar mažesni, o kūdikiai įsčiose tapo stambesni, todėl gimdymas vyko sunkiau, o motinos ir kūdikiai mirdavo dažniau.

 

Didžiąją istorijos dalį, nors filosofai ir gydytojai dažnai kalbėjo apie nėštumą ir gimdymą, vyrai iš esmės nebuvo susiję su pačiu gimdymu. Kai kuriose kultūrose vyrams net uždrausta dalyvauti ar stebėti gimdymą. Vietoj gydytojų ir slaugytojų gimdyves lankydavo giminaičiai ir akušerės, kurios siūlė galimus gimdymo būdus bei strategijas.

 

Akušerijos žinias iš kartos į kartą perdavė bendruomenės nariai. Galiausiai šia tema išleista knygų. Vienos akušerės retkarčiais dirbdavo bendruomenėje, o kitos keliaudavo didelius atstumus iš namų į namus ir būdavo nuolat įdarbinamos. Jei kildavo komplikacijų, jos iškviesdavo vietos gydytoją, kuris padėdavo pagimdyti su medicinos instrumentais. Akušerės kartais atlikdavo teisinį vaidmenį dokumentuodamos, kada gimė kūdikiai ir kas jų tėvai. Jos išmanė vaistinguosius augalus, kurie gali padėti nėščioms moterims, turinčioms daugybę problemų. Mokėjo įrengti kambarį ir padėti gimdyvei. Jei kūdikis buvo netinkamoje padėtyje, gebėjo juos pasukti, ir stebėdavo, kiek gimdos kaklelis prasivėręs. Alyvuotomis rankomis padėdavo ištempti moters audinius prieš gimdymą. Gimus vaikui, šalia moters būdavo maždaug mėnesį, kad padėtų mamai įgyti reikalingų įgūdžių, pavyzdžiui, žindymo.

 

Be patyrusių moterų patarimų, saugus bei sklandus gimdymas ir apskritai medicina ilgą laiką buvo daugeliui neprieinami. Pavyzdžiui, moterims liepdavo negalvoti blogai, kad neprisišauktų nelaimių. Tikėta, kad jei moteris pagalvos apie beždžionę, vaikas gims plaukuotas. Pribuvėjas taip pat apkaltindavo raganavimu, jei nėštumas nebuvo sklandus. Oficialūs mokymai ir užsiėmimai galiausiai tapo prieinami akušerėms.

 

Šiuolaikinių nėščiųjų kursų nauda

 

Nėščiųjų kursai padeda moteriai ir jos partneriui pasiruošti gimdymui, žindymui ir naujagimio priežiūrai. Daugelis gydytojų ir psichologų teigia, kad lankymasis šiose pamokose padeda moterims jaustis labiau pasitikinčiomis savo jėgomis artėjant gimdymui.

 

Pasitikėjimas savimi gerina rezultatus. Įrodyta, kad turimos žinios gimdymo metu sumažina baimę ir nerimą, sykiu padidėja gimdyvių pasitikėjimas savimi. Pagal Amerikos akušerijos ir ginekologijos žurnalo paskelbtą tyrimą, dalyvavimas nėščiųjų kursuose gali sumažinti nepageidaujamų gimdymo rezultatų, pavyzdžiui, neplanuotų cezario pjūvių, skaičių. Manoma, kad taip yra dėl moterų, lankančių nėščiųjų kursus, įgytų žinių ir įgūdžių.

 

Padeda atsikratyti baimių dėl gimdymo. Baimė dėl gimdymo dažniausiai susijusi su padidėjusia medicinine intervencija ir traumuojančia gimdymo patirtimi. Gimdymas – ypatingas procesas, kuriam įtaką daro fiziologiniai, psichologiniai, emociniai, socialiniai ir kultūriniai veiksniai. Daugelis nėščiųjų kursų apima ne tik pasiruošimą gimdymui ir gimdymą. Suteikiama informacija, kaip kūnas pasikeis nėštumo eigoje. Taip pat, kaip rūpintis savimi ir kūdikiu nėštumo metu. Visa gaunama informacija susijusi su pasiruošimu saugiam ir sklandžiam gimdymui. Daug nerimo ir baimės, susijusios su nėštumu ir gimdymu, kyla dėl nežinojimo, ko tikėtis prasidėjus gimdymui. Nėščiųjų kursuose kalbama apie gimdymo etapus, kad žinotume, ko tikėtis. Gimdymo etapai, su kuriais reikia susipažinti, apima ankstyvą gimdymą, aktyvų gimdymą, gimdymą ir placentos gimdymą. Į gimdymą be baimės dėmesį atkreipė britų akušeris Grantly Dickas-Readas, pasisakantis už natūralų gimdymą. Jis manė, kad per didelis gimdymo skausmas atsiranda dėl raumenų įtampos, kylančios dėl gimdymo baimės, ir informacijos apie gimdymo procesą teikimas bei moterų sąmoningumo didinimas, taip pat praktinių atsipalaidavimo treniruočių organizavimas sumažina gimdymo baimę ir atitinkamai nuslopina jaučiamą skausmą.

 

Išsiaiškinama, koks gimdymo būdas tinkamiausias. Didelė nėščiųjų kursų nauda – mokymasis apie įvairius gimdymo būdus ir galimybes. Pavyzdžiui, galimos gimdymo technikos: Lamaze, Bredlio, Aleksandro ar net hipnogimdymas. Turint gimdymo planą, nėštumą prižiūrintis gydytojas galės paaiškinti, kas atsitiks, jei per gimdymą kils komplikacijų. Jei prireiks medicininės intervencijos, nesusijusios su gimdymo planu, žinodamos daugiau jausitės saugiau ir tai leis atsipalaiduoti. Kita gimdymo plano dalis – aptarti galimus skausmo malšinimo būdus gimdymo metu. Nėščiųjų kursų metu ne tik išmokstama kvėpavimo ir atsipalaidavimo metodų, bet ir kursus vedantis specialistas gali aptarti įvairius metodus, įskaitant skausmą malšinančius vaistus, tokius kaip epidurinė nejautra, privalumus ir trūkumus.

 

Išmokstama rūpintis naujagimiu. Nors nėščiųjų kursai orientuoti į tai, kas vyksta prieš gimdymą ir jo metu, sužinosite ir apie tai, kas vyksta po gimdymo. Specialistas gali suteikti vertingos informacijos apie moters ir naujagimio priežiūrą po gimdymo. Gali suteikti daugiau informacijos ir nukreipti pas specialistus, kurių prireiks po kūdikio gimimo, pavyzdžiui, žindymo konsultantus.

 

Lengviau apsispręsti, kas bus šalia gimdymo metu. Galimybė per gimdymą pasikviesti partnerį ar kitą artimą asmenį mažina stresą ir didina pasitikėjimą savimi, kai jaučiamas šalia esančio asmens palaikymas. Asmuo, kuris dalyvaus gimdyme, taip pat turėtų lankyti nėščiųjų kursus, kad gautų reikiamų žinių. Esant sklandžiam nėštumui galima turėti savo gydytojų komandą, kuri padės kiekviename gimdymo etape.

 

Kokios temos nagrinėjamos?

 

Įprastus gimdymo kursus sudaro paskaitos, diskusijos ir praktiniai užsiėmimai, kuriuos veda apmokytas gimdymo instruktorius. Įprastai aptariamos temos:

  •  Gimdymo požymiai.
  •  Kada skambinti akušeriui, kai gimdote.
  •  Gimdymo etapai.
  •  Skirtingi gimdymo būdai.
  •  Skausmo valdymo metodai gimdant.
  •  Partnerio palaikymas gimdymo metu.
  •  Atsipalaidavimo ir skausmo įveikimo gimdymo metu būdai.

Nors pateikiama informacija skiriasi atsižvelgiant į pamokos tipą ir specialisto kompetenciją, bendras nėštumo kursų tikslas – paruošti moterį gimdymui, padėti priimti pagrįstus sprendimus dėl gimdymo proceso ir sumažinti baimes dėl gimdymo ir gimdymo metu. Dauguma nėščiųjų užsiėmimų taip pat apima kai kurias dažniausiai pasitaikančias gimdymo komplikacijas, pavyzdžiui, užsitęsusį gimdymą bei tarpvietės plyšimus, ir tai, kaip ligoninė ar gimdymo centras, kuriame moteris lankosi, galėtų jas spręsti. Kai kuriuose kursuose mokoma žindymo ir naujagimių priežiūros pagrindų, tačiau jie siūlomi kaip papildomos pamokos. Jei kursai lankomi ligoninėje, kurioje vyksta gimdymai, specialistas gali pasiūlyti ekskursiją po gimdymo skyrių, todėl moteris žinos, ko tikėtis prieš atvykstant.

 

Kada rekomenduojami nėščiųjų kursai?

 

Nėščiųjų kursai įprastai organizuojami ligoninėse, kuriose priimamos gimdyvės. Taip pat užsiėmimai vyksta nuotoliu, pamokas veda kvalifikuoti specialistai. Lietuvoje šiuos kursus galima rinktis iš plataus spektro pasiūlos – valstybinėse įstaigose šie kursai nekainuoja, tačiau internete vedamos pamokos gali būti apmokestinamos. Nėščiųjų kursuose įprastai mokoma, kaip pasiruošti gimdymui, pastebėti gimdymo požymius, kaip tinkamai į juos reaguoti, atsipalaidavo ir kvėpavimo pratimų, žindymo, kalbama apie ankstyvą tėvystę ir naujagimio elgesį. Užsiėmimai vedami konkrečiam kiekiui žmonių, todėl į juos reikėtų užsirašyti esant 20 nėštumo savaitei. Baigti kursus reikėtų iki maždaug 36 nėštumo savaitės arba anksčiau, jei laukiamasi daugiau nei vieno kūdikio. Dauguma nėščiųjų užsiėmimų trunka 8–10 savaičių.

 

Autorius Monika Budnikienė