Be to, kad arbūzas malšina troškulį, jame yra vitaminų, mikroelementų, antioksidantų ir kitų sveikatai naudingų medžiagų. Tai visame pasaulyje auginamas vaisius, turintis daugiau nei 1000 veislių. Ką dar galime sužinoti apie šį šaunuolį?

 

Nuo senovės tobulintas augalų selekcininkų Whole,And,Slices,Watermelon,With,Green,Leaves,Isolated,On,White

 

„Paragauti arbūzą reiškia žinoti, ką valgo angelai“, – rašė Markas Tvenas. Tačiau angelai būtų gerokai nustebę, jei būtų valgę laukinį arbūzo „protėvį“ – šviesiai žalio minkštimo kartų vaisių, kuris augo prieš 5000 metų Pietų Afrikoje. Nors tiksli šio augalo tapatybė nežinoma, tačiau jį vertino dėl gebėjimo kaupti vandenį, todėl buvo ypač mėgstamas Kalahario dykumos regiono gyventojų. Skirtingai nei dabartinis arbūzas, jo minkštimas buvo itin kartus. Manoma, kad šio regiono gyventojai šį vaisių naudojo kaip vandens šaltinį, o sėklas skrudino ir valgė. Pailgų arbūzų sėklų ir piešinių aptikta daugiau nei 4000 metų senumo Egipto kapuose. Mokslininkams kilo klausimų, kam faraonams arbūzai, tačiau prieita išvada, kad mirusiųjų laukė ilga kelionė, todėl jiems reikėjo vandens šaltinio. Kai kuriuose kapų piešiniuose pavaizduoti ovalūs arbūzai – tai rodo, kad nesukultūrinti augalai turėjo būti tobulinti senovės augalų selekcininkų. Tikėtina, kad selekcininkai bandė išvesti tokią arbūzo veislę, kuri leistų ne tik gauti vandens, bet ir būtų skani.

 

Arbūzai Indijoje auginami nuo VII a., o X a. jų sėklos pasiekė Kiniją. Maurai arbūzų išplatino Pirėnų pusiasalyje XIII a. ir iš ten jie paplito visoje Pietų Europoje. Iki XVII a. arbūzai buvo plačiai auginami visoje Europoje ir tapo žinoma sodo kultūra šiltesnėse žemyno vietose.

 

Biblijoje arbūzas nurodomas kaip vienas iš maisto produktų, kurio izraelitai troško išvykę iš Egipto. Be to, senoviniuose žydų įstatymų rankraščiuose arbūzas įrašytas kaip vienas iš dalykų, už kuriuos turi būti mokama dešimtinė ir kuris skiriamas kunigams bei vargšams. Graikai ir romėnai manė, kad arbūzas turi gydomųjų savybių. Žymūs graikų gydytojai Hipokratas ir Dioskoridas gyrė jo gydomąsias savybes ir pasitelkė kaip diuretiką bei priemonę šilumos smūgį ištikusiems vaikams – ant galvelių dėdavo vėsią arbūzo žievę. Vėliau romėnų gamtininkas Plinijus Vyresnysis savo I a. leidinyje „Historia Natualis“ arbūzą aprašė kaip vėsinantį maistą.

 

Nauda sveikatai

 

Palaiko tinkamą skysčių pusiausvyrą. Arbūzą sudaro 92 % vandens. Dėl to jį valgant gaunama užtektinai vandens, reikalingo tinkamai kūno temperatūrai palaikyti, normaliai organų veiklai, užtikrinamas maistinių medžiagų patekimas į ląsteles.

 

Saugo nuo vėžio. Arbūzuose esantys augaliniai junginiai likopenas ir cucurbitacin E turi priešvėžinį poveikį. Likopeno vartojimas susijęs su mažesne kai kurių vėžio rūšių, pavyzdžiui, prostatos bei gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio, rizika. Manoma, kad likopenas mažina į insuliną panašaus augimo faktoriaus, skatinančio ląstelių dalijimąsi, kiekį kraujyje. Įprastai vėžys formuojasi, kai ląstelių dalijimasis tampa nekontroliuojamas. Be to, cucurbitacin E slopina naviko augimą skatindamas vėžinių ląstelių autofagiją. Autofagija – procesas, kurio metu šalinamos pažeistos ląstelės.

 

Gerina širdies darbą. Širdies ligos – pagrindinė mirties priežastis visame pasaulyje. Pasak mokslininkų, gyvenimo būdo veiksniai, tokie kaip subalansuota mityba, gali sumažinti infarkto ir insulto riziką, nes mažina kraujospūdį ir cholesterolį. Tyrimai rodo, kad likopenas mažina cholesterolio koncentraciją kraujyje ir kraujospūdį. Taip pat padeda išvengti oksidacinės žalos, kurią sukelia didelis cholesterolio kiekis. Arbūzuose yra citrulino – aminorūgšties, kuri didina azoto oksido kiekį organizme. Azoto oksidas padeda išsiplėsti kraujagyslėms, o tai mažina kraujospūdį.

 

Mažina uždegimą. Uždegimas – pagrindinis daugelio lėtinių ligų veiksnys. Arbūzuose esantis antioksidantų, likopeno ir vitamino C derinys gali sumažinti uždegimą ir oksidacinę žalą. Vieno tyrimo metu žiurkėms, šertoms arbūzų milteliais, sumažėjo uždegimo žymens C reaktyviojo baltymo lygis. Kito tyrimo metu 31 didelius uždegimo žymenis turinčiam nutukusiam žmogui 8 savaites duota 500 mg vitamino C. Tyrimas parodė reikšmingą uždegimo žymenų sumažėjimą.

 

Slopina geltonosios dėmės degeneraciją. Arbūzuose esantis likopenas naudingas akims. Su amžiumi susijusi geltonosios dėmės degeneracija – dažna akių problema, dėl kurios vyresni žmonės gali apakti. Likopeno, kaip antioksidanto ir nuo uždegimo sergstinčio junginio, vaidmuo gali užkirsti kelią šiai ligai ir ją slopinti. Viename mėgintuvėlyje atliktame tyrime, kurio metu akių ląstelės buvo apdorotos likopenu, nustatyta, kad jis sumažino uždegimo žymenų gebėjimą pažeisti ląsteles.

 

Lengvina raumenų skausmą. Arbūzuose aptinkama aminorūgštis citrulinas gerina pratimų efektyvumą ir mažina raumenų skausmą. Vienoje tyrimų apžvalgoje nustatyta, kad reguliarus citrulino vartojimas mažiausiai 7 dienas pagerino aerobinę veiklą, nes padidino azoto oksido gamybą organizme. Šis junginys padeda išplėsti kraujagysles. Vieno tyrimo metu mokslininkai sportininkams davė paprastų arbūzų sulčių, su citrulinu maišytų arbūzų sulčių ir kontrolinį gėrimą. Abu arbūzų gėrimai sumažino raumenų skausmą ir paskatino greitesnį širdies susitraukimų dažnį nei kontrolinis gėrimas.

 

Naudingosios medžiagos 100 g

Angliavandeniai6 g

Kalcis 14 mg

Kalis 95 mg

Fosforas10 mg

100 g 27 kcal

 

Arbūzų salotos su feta

 

4 porcijos

100 g 159 kcal

Ruošti 15 min.

 
  •  600 g arbūzo minkštimo
  •  200 g pomidorų
  •  50 g fetos
  •  Raudonasis svogūnas
  •  2 g šviežių bazilikų
  •  1,5 šaukšto alyvuogių aliejaus
  •  3 šaukštai žaliosios citrinos sulčių
  •  Druskos, maltų pipirų pagal skonį

Gaminimas. Kubeliais pjaustytą arbūzą, fetą ir pomidorus sumaišyti su smulkintu svogūnu ir bazilikais. Atskirai sumaišyti aliejų, citrinos sultis bei prieskonius. Aplieti arbūzų mišinį.

 

Watermelon,Salad,With,Feta,And,Mint,In,A,Grey,Bowl.

 

Šokoladiniai arbūzų kąsneliai

 

6 porcijos

100 g 185 kcal

Ruošti 45 min.

 
  •  450 g arbūzo minkštimo
  •  150 g šokolado
  •  Žiupsnelis jūros druskos
  •  2 šaukštai kokosų drožlių

Gaminimas. Arbūzo kubelius išdėlioti skardoje, išklotoje kepimo popieriumi, kad vienas prie kito neliestų. Į kiekvieną gabalėlį įsmeigti po medinį smeigtuką ir dėti į šaldiklį 30 min.

 

Į ištirpintą šokoladą merkti arbūzą. Nukratyti šokolado perteklių ir nedelsiant pabarstyti druska bei kokosų drožlėmis. Patiekti iš karto arba laikyti šaldytuve.

 

Preparing,Watermelon,Appetizers,Dipped,In,Chocolate,And,Sprinked,With,Sea

   

Autorius Monika Budnikienė