Nepakeičiamai madingas moteriškas kostiumas
2025-05-15 08:53Tradiciškai dviejų ar trijų dalių kostiumas visada laikytas oficialiu vyrišku įvaizdžiu. Tačiau pasaulis pasikeitė, tad moterys ne tik pasimatavo vyriškus drabužius, tačiau ir pavertė juos klasikinio švelniosios lyties garderobo dalimi. Pastaruosius penkerius metus moteriški kostiumai karaliauja mados pasaulyje – vis dažniau tampa ne tik darbo uniforma, bet ir šventine apranga.
Nuo protesto iki laisvės simbolio
Švelniosios lyties atstovėms vos prieš pusšimtį metų dėvėti kelnes buvo neįprasta, o prieš šimtmetį – nepadoru. Visgi netrūko bandymų išeiti į gatves apsivilkus šį vyriško garderobo atributą. Manoma, kad kelnių kostiumo istorija prasidėjo 1851 m., kai Amelia Bloomer, viena iš sufražisčių judėjimo aktyvisčių, šokiravo visuomenę viešai pasirodydama su plačkelnėmis. Priežastimi taip išsišokti tapo moterų kova už lygias teises. Nors visuomenė anuomet nebuvo pasirengusi tokiems radikaliems pokyčiams, jie darėsi neišvengiami. Tais laikais daug moterų pradėjo sportuoti, važinėtis dviračiais, rengti iškylas gamtoje. Su sijonais tai daryti buvo nepatogu, o kartais net pavojinga. Tad vis daugiau dailiosios lyties atstovių išdrįsdavo apsimauti kelnes. Tiesa, tai toleruota tik sportuojant. XX a. pirmaisiais dešimtmečiais madai didelę įtaką padarė Sergejaus Diagilevo baletas Rytų tematika. Moterys pradėjo mūvėti rytietiškas kelnes. Tačiau tik ypatingomis progomis. Gatvėje tokia apranga vis dar buvo nepriimtina. Galiausiai mados pasaulyje pasirodė įžymioji Coco Chanel. Ji išdrįso pasirodyti vilkėdama vyriško stiliaus kostiumą. Nors pati labiau mėgo sijonus ir sukneles, stiliaus novatorė suvokė, kad atėjo metas pakeisti realybę ir kelnes bei subtilų švarkelį paversti visaverčiu moterų garderobu.
Kelio atgal nebebuvo, kai kelnes pradėjo dėvėti Holivudo žvaigždės. Viena iš tokių – Marlene Dietrich. Jos palazzo stiliaus kelnės aukštu juosmeniu 4-ajame dešimtmetyje tapo kultinėmis. M. Dietrich dažnai visuomenėje pasirodydavo vilkėdama kelnių kostiumus, o į filmo „Šanchajaus ekspresas“ premjerą atvyko su smokingu. Kita Holivudo garsenybė Katharine Hepburn taip pat labiau už sukneles ir sijonus mėgo kelnes. Tačiau ne visi tai priėmė noriai. Kai kuriuose viešbučiuose jai net uždrausta vilkint kelnes vaikščioti pro paradinį įėjimą. Praėjus keliems dešimtmečiams dizaineris Andre Courreges kolekcijoje pristatė tiesaus kirpimo kelnes, derinamas su pailgintais tiesaus silueto švarkais. Veikiausiai būtent jie įkvėpė moteriško kelnių kostiumų tėvu tituluojamą dizainerį Yvesą Saint Laurentą. Jis 1966 m. moteris aprengė smokingais ir įrodė, kad kelnių kostiumą vilkinti dama ne slepia savo moteriškumą, tačiau jį išryškina.
Nuo 9-ojo dešimtmečio moteriškas kelnių kostiumas tapo įprasta darbo apranga biuruose. Tuo metu susiformavo ir išpopuliarėjo šaltos, bet žavios verslininkės įvaizdis. Moterys pradėjo siekti aukštų pozicijų versle ir politikoje, tad aprangą priderino prie atitinkamos aplinkos. Greta kostiumais vilkinčių lyderių pagaliau kaip lygiavertės atsistojo ir kostiumais vilkinčios moterys. Moteriškas kostiumas tuo laikotarpiu įgavo per daug vyriškos stilistikos. Tokį poreikį veikiausiai padiktavo dailiosios lyties atstovių noras kostiumu lyg šarvais prisidengti nuo mizoginijos. Prireikė nemažai laiko, kol tiek dizaineriai, tiek mados gerbėjai pagaliau leido sau atsipalaiduoti ir kelnių kostiumui suteikti daugiau žaismingumo, padailinti moteriškais akcentais. Laimei, dabar moteriškas kelnių kostiumas ne tik nieko nestebina, bet ir nebėra laikomas protesto apranga. Ekonomiškai ir politiškai išsivysčiusiose šalyse moterys gali vilkėti ką panorėjusios ir kaip panorėjusios. Mados pasaulyje išaušus laisvės erai, kelnių kostiumas irgi tapo gerokai laisvesnis. Tiesus ir laisvas kirpimas nevaržo judesių, o puošnios detalės paverčia jį tinkama apranga išskirtinėms progoms. Visgi mados tendencijos šiam rūbui vis dar galioja.
2025 m. šiltojo sezono kostiumų tendencijos:
- Dvieiliai oversized kostiumai. Oversized stiliaus švarkai ir itin plačios kelnės mados pasaulyje dominuoja jau kelerius metus. Veikiausiai daugelis dar prisimena ir spintoje tebeturi ryškių neoninių spalvų kelnių kostiumą. Stilistai sako, kad tokius ryškiaspalvius švarkus ir plačias kelnes šį pavasarį ir vasarą verta palikti spintoje. Mat akinamos rožinės, žydros ar žalios era praėjo. Kaip mikrotendencija, ši neoninė spalvų gama turėtų sugrįžti dar po kelių sezonų, tuomet jau turimus švarkus ir kelnes bus galima dėvėti atskirai. O dabar, norint atrodyti iš tiesų madingai, vertėtų pasimatuoti kažką panašaus į tai, ką sukūrė dizaineris Anthony Vaccarello. Jo madingo moteriško kostiumo versija – 9-ojo dešimtmečio vyriško kelnių kostiumo ir klasikinio moteriško Y. Saint Laurento kostiumo mišinys. Tai platus dvieilis švarkas su išryškinta ir pakelta pečių linija. Taip pat tamsios sagos, platūs atvartai, kiek per ilgos rankovės. Toks švarkas vilkimas tiek užsegtas, tiek prasegtas. Derinamas su plačiomis kelnėmis, kurios laisvai krinta nuo klubų, tačiau nėra palazzo stiliaus. Veikiau primena tokias, kokias ikoniškuose serialuose apie 3-iojo dešimtmečio mafijos bosus vilki žymūs aktoriai. Šį sezoną aktualūs pilki, pieno ir švelniai rudi atspalviai. Jie išliks madingi ne tik šįmet, bet ir po 3–4 sezonų.
- Žavūs dryželiai ir drąsios iškirptės. Ispanų mados namai „Loewe“ ir jų kūrybos direktorius Jonathanas Andersonas taip pat imasi perkurti moterišką kelnių kostiumą. Tiesa, šio dizainerio interpretacija gerokai seksualesnė. Šių metų pavasario ir vasaros sezonui jis siūlo puoštis nuosaikių spalvų kelnių kostiumais, kurių švarkai užsegami viena saga ir puošti itin atviromis iškirptėmis. „Loewe“ švarkai siauri, šiek tiek pakeltais, tačiau nepraplatintais pečiais, stipriai suimti per liemenį, o štai kelnės plačios ir ilgos. Tad kostiumas atrodo itin moteriškas, tačiau seksualų įvaizdį prislopina dryželių raštas. Labai panašių įvaizdžių šiai vasarai pasiūlė ir „Dolce & Gabbana“. 2025 m. pavasario / vasaros kolekcijose demonstruoti kostiumai, įkvėpti legendinės popatlikėjos Madonnos stiliaus. Ji, beje, yra „Dolce & Gabbana“ mados namų ambasadorė jau tris dešimtmečius.
- Kelnes keičia šortai. Praėjusiais metais ant raudonojo kilimo jau žygiavo gausus būrys garsių aktorių ir dainininkių, kurios dėvėjo puošnius švarkus ir šortus. Muzikos ir filmų apdovanojimų ceremonijos – garsių ir menkiau žinomų mados prekių ženklų reklaminis podiumas. Dizaineriai sukurtus rūbus dažnai skolina įžymybėms, dar prieš demonstruodami juos mados savaitėse. Tad nestebina, kad prabėgus pusmečiui viena ryškiausių tendencijų – švarko ir šortų derinys. Ir ne tik ekstravagantiškas, puoštas žvyneliais ar siuvinėjimu, tačiau ir gana kuklus, pavyzdžiui, siūtas iš nebalinto lino. Kostiumas su šortais karštymečiu – puikus būdas demonstruoti dailiai įdegusias kojas, tačiau atrodyti formaliai. Kaip tai padaryti, puikiai parodė „Ferragamo“ dizaineris Maximilianas Davis. Šių metų kolekcijose dominuoja juodi, rudi, pieno atspalvio kelnių ir ilgintų klasikinių švarkų kostiumai. Juos mados kūrėjas derina su perregimais šifono marškiniais. Vis daugiau populiarumo sulaukianti dizainerė Grace Ling pasiūlė kasdieniškesnių kostiumų ir šortus suderino su liemenėmis.
Autorė Eglė Stratkauskaitė