Nedideliame Sicilijos kaime vietiniams gyventojams kelia siaubą nepaaiškinami reiškiniai. Čia jau 10 metų spontaniškai esą užsidega elektros prietaisai, čiužiniai, lovos ir  automobiliai. Visi ieško atsakymo, bet randa dar daugiau klausimų…

 

ugnis

Vietiniai Kaneto di Karonija, esančio už mažiau nei 100 km nuo Palermo, gyventojai ilgą laiką dėl be priežasties užsidegančių šaldytuvų bei mobiliųjų telefonų (net išjungtų!) kaltino antgamtinės jėgas (NSO ir poltergeistą).

 

Visi tyrėjai atmetė tyčinių padegimų versiją. Patys mokslininkai, susidūrę su šiuo reiškiniu asmeniškai, nesugebėjo paaiškinti, kas vyksta. Pavyzdžiui, vienas tyrėjas savo akimis matė, kaip nei iš šio, nei iš to užsidegė elektros laidas, nors jis nebuvo prijungtas prie maitinimo lizdo.

 

Kurį laiką buvo sustabdytas elektros tiekimas į kaimą, bet net tada buvo užfiksuota spontaninio užsidegimo atvejų. Dar po kelių mėnesių fenomenalūs reiškiniai nustojo kartotis. Ir vėl – be jokios priežasties.

 

2007 metais pasirodė publikacijų, kad dėl spontaninių užsidegimų Italijoje kalti ateiviai, sukėlę didelės galios elektromagnetines emisijas (12 – 15 gigavatų), kurių sukelti negalėjo žmonės. Tačiau po metų ši versija buvo atmesta, nes paaiškėjo, kad daiktai užsiliepsnodavo dėl žmonių. Tuo metu nustatyta, kad gaisrus sukėlė kažkoks objektas, kuris iš vienų namų patekdavo į kitus. Iš pirmo namo aukšto, patekdavo į kitus, iš jų – į kitus namus. Tačiau toks aiškinimas uždavė dar daugiau klausimų, nes ugnis ne visada nuniokodavo visus namus. Kartais tiesiog vieną daiktą, kuris užsidegdavo be jokios priežasties.

 

Savaiminio užsidegimo fenomenas paranormalių reiškinių tyrėjams žinomas seniai. 2010 metų gruodį ketvirtame pagal dydį Airijos mieste Golvėjuje buvo rastas mirtinai sudegęs 76-erių metų vyro kūnas. Koroneris mirties priežastimi įvardijo spontaninį žmogaus užsidegimą, kuris gali kilti be jokios priežasties.

 

Pasaulyje registruota daugiau nei 200 spontaninių žmonių užsidegimo atvejų. Dažniausiai tokie žmonės sudega visiškai, nors aplinkoje esantys daiktai visai nenukenčia nuo liepsnos liežuvių. Kartais žmonių galūnės taip pat lieka neapdegusios.

 

1986 metais Niujorke buvo rastas apanglėjęs 58-erių buvusio ugniagesio kūnas. Iš žmogaus buvo likę tik apanglėjusi koja, kaukolė ir krūtinės ląstos skeveldros. Daugelis mokslininkų nepripažįsta teorijos, kad žmogus gali savaime užsidegti. Ir iš tiesų kartais jie randa paaiškinimų, kodėl niekas aplinkui nėra apdegę, o kūnas – suanglėjęs. Daugelyje atvejų savaiminiu užsidegimu įtariami žmonės buvo vieni, kai tai įvyko ir jie buvo arti kokio nors liepsnos šaltinio (žvakės ar cigaretės).

 

Tam, kad kas nors užsidegtų reikia tam tikrų sąlygų: labai aukštos temperatūros, kuro ir oksidatoriaus (šiuo atveju jo funkciją atlieka oras). Žmogaus kūnas sudarytas iš 70 procentų vandens, todėl jį labai sunku sudeginti. Kai kurie mano, kad kaip kuras gali veikti žmogaus riebalai, o plaukai – kaip žvakės dagtis. Tirpstant riebalams, kūnas sudega iš vidaus, todėl aplinka lieka nenuniokota. 1998 metais per britų „BBC“ televiziją buvo parodytas reportažas, kurio metu buvo parodytas eksperimentas su kiaulės kūnu, suvyniotu į antklodę. Ji sudegė per keletą valandų, o aplinka neužsiliepsnojo.

 

Britų biologas Brianas Fordas iškėlė dar vieną teoriją, kuri esą paaiškina paslaptingų liepsnų prigimtį. Sergant ketoze žmonių organizme susiformuoja maži degių medžiagų (acetono) kiekiai. Sergantis žmogus pasigamina tiek acetono, kad mažiausia kibirkštis (galbūt net dėl statinio elektros krūvio) gali jį uždegti ir sudeginti gyvą. Kitoje teorija manoma, kad metano dujos, kurios kaupiasi žarnyne, kažkokiu būdu gali užsidegti. Vis dėlto daugelis žmonių laikosi nuomonės, kad užsidegimo be priežasties nebūna, nors kaip yra iš tikrųjų niekas nežino.