Nekviestas svečias – pelėsis. Kaip jį išprašyti?
2023-11-06 07:58Aplink visada yra pelėsio. Jis Žemėje gyvuoja milijonus metų. Šie daugialąsčiai mikroorganizmai gali patekti į namus per atviras duris, langus, orlaides, šildymo ir oro kondicionavimo sistemas. Iš lauko į patalpą pelėsis atnešamas ant drabužių, batų, krepšių, net augintinių. Kaip tinkamai rūpintis būstu, kad nebūtų pelėsio?
Koks idealus drėgmės lygis namuose?
Idealus drėgmės lygis namuose yra nuo 30 iki 50 %, kai lauko temperatūra aukštesnė už nulį. Atšalus rekomenduojama palaikyti mažesnę patalpų drėgmę (15–30 %), kad ji nepakenktų namams. Patalpų drėgmę galima išmatuoti nešiojamu higrometru arba įsigyti termometrą su drėgmės matavimo funkcija. Jei drėgmės lygis per aukštas, jausite didesnę šilumą, nei iš tiesų rodo termometras, ypač vasarą. Didelė drėgmė gali sukelti energijos trūkumą, mieguistumą. Optimali drėgmė naudinga sveikatai, padeda užmigti ir skatina budrumą dieną. Taip pat lengviau kvėpuoti sergant kvėpavimo takų ligomis, astma ar alergija. Mažesnė drėgmė naudinga būsto konstrukcijoms. Drėgmė, kuri įsiskverbia į medines sijas, duris ar grindis, gali sukelti medienos puvimą. Patekusi į gipso kartoną ar kiliminę dangą sukuria puikią terpę veistis dulkių erkėms ir pelėsiams, kurie kenkia sveikatai.
Mažinti patalpų drėgmę
Tinkamomis sąlygomis pelėsis gali augti greitai, kartais atsirasti per 24–48 val. Nenaikinant paūmėja kvėpavimo takų ligos, astma ir alergijos. Pelėsis gali sukelti daugybę padarinių sveikatai. Jam jautrūs žmonės gali pajusti nosies užgulimą, gerklės skausmą, kosulį ar švokštimą, akių deginimą, odos bėrimą. Geriausias būdas apsisaugoti nuo pelėsio – reguliariai valyti namus ir mažinti drėgmės kiekį.
Oro kondicionierius. Pelėsis mėgsta tamsias, šiltas, drėgnas vietas, kurios dažnai nepastebimos. Oro kondicionierius pašalins namuose esantį drėgmės perteklių ir šilumą bei pakeis vėsesniu ir sausesniu oru. Įsitikinkite, kad oro kondicionavimo filtras yra švarus. Be to, nepamirškite uždaryti durų ir langų, kad gautumėte geriausius rezultatus.
Oro ventiliatoriai. Šie prietaisai – geriausias būdas padėti cirkuliuoti patalpų orui. Norint natūraliai sumažinti drėgmę kambaryje, galima papildomai atidaryti langus. Jei namuose daug drėgmės, atidarykite langus kiekvienoje namo pusėje, sukurdami skersvėjį.
Augalai. Kambarinės gėlės į orą nuolat išskiria deguonį. Retkarčiais jas perkėlus į lauką, namuose savaime sumažės drėgmės. Taip pat galima uždengti vazonuose esančią žemę, kad į orą patektų kuo mažiau drėgmės.
Drėgmę sugeriančios medžiagos. Visuose namuose, knygų lentynose, kampuose ar po baldais išdėliokite dubenėlius su sausikliais – higroskopinėmis (vandenį sugeriančiomis) netoksiškomis medžiagomis. Jos lengvai sugers ir pašalins drėgmės perteklių iš oro. Kilimus pabarstykite geriamąja soda, kad pašalintumėte drėgmę ir kvapus.
Kaip atsikratyti pelėsio?
Daug cheminių priemonių veiksmingai šalina pelėsį. Tačiau daugelyje jų yra stiprių chemikalų, kurie gali būti tokie pat kenksmingi, kaip ir pats pelėsis. Štai keletas būdų, kaip jo atsikratyti nenaudojant toksiškų cheminių medžiagų.
Vandenilio peroksidas. Tai priešgrybelinis, antivirusinis ir antibakterinis tirpalas. Jį galima saugiai naudoti ant įvairių paviršių. Į purškimo buteliuką supilkite 3 % vandenilio peroksido. Pirmiausia išbandykite ant nepastebimo paviršiaus, kad išvengtumėte spalvos pakitimų ar pažeidimų. Supelijusį paviršių gausiai apipurkšite ir palikite 10 min. Paskui kruopščiai nuvalykite pelėsio pažeistas vietas. Kai ant paviršiaus nematyti likusių dėmių, nuvalykite sausai.
Actas. Baltasis actas valo, šalina kvapus ir dezinfekuoja. Taip pat gali sunaikinti 82 % pelėsio rūšių, įskaitant juodąjį pelėsį, ant poringų ir neakytų paviršių. Galite saugiai naudoti ant daugumos paviršių, o aštrus kvapas greitai išnyksta. Į purškimo buteliuką supilkite neskiestą baltąjį actą. Kadangi jame yra tik apie 20 % acto rūgšties, įpylus vandens tampa mažiau veiksmingas. Užpurkškite acto ant supelijusio paviršiaus ir palikite valandai. Galiausiai nuvalykite švariu vandeniu ir leiskite išdžiūti. Bet koks acto kvapas turėtų išnykti per kelias valandas.
Geriamoji soda. Naudojama namuose įvairiais būdais. Tai saugi valymo priemonė šeimai ir naminiams gyvūnėliams, nes ne tik naikina juodąjį pelėsį, bet ir sugeria jį pritraukiančią drėgmę. Į purškimo buteliuką įpilkite vandens, įberkite ketvirtadalį šaukšto sodos ir purtykite, kol ištirps. Apipurkškite apipelijusią vietą sodos ir vandens tirpalu, šepetėliu nušveiskite pelėsį nuo paviršiaus. Tuomet nuplaukite vandeniu, kad pašalintumėte pelėsio ir sodos likučius. Galiausiai dar kartą apipurkškite mišiniu vietą ir leiskite paviršiui išdžiūti. Tai sunaikins visą likusį pelėsį ir padės išvengti jo atsinaujinimo. Juodąjį pelėsį efektyviai pašalins šis mišinys – dvi dalys sodos su viena dalimi baltojo acto ir viena dalimi vandens. Maišykite, kol susidarys tiršta pasta. Gausiai paskleiskite ant paviršiaus ir leiskite išdžiūti. Nuvalykite juodąjį pelėsį, o dėmes nuplaukite vandeniu.
Eteriniai aliejai. Arbatmedžių aliejus yra vabzdžių repelentas, antiseptikas ir natūralus fungicidas, kuris greitai išvalo pelėsius ir padeda išvengti sporų radimosi. Sumaišykite vieną šaukštelį arbatmedžių eterinio aliejaus su vienu puodeliu vandens ir stipriai suplakite, kad vanduo ir aliejus susimaišytų. Apipurkškite pelėsio apniktą vietą, palikite valandą išdžiūti, o tada nuvalykite mikropluošto šluoste. Būtinai mūvėkite apsaugines pirštines, nes eterinis aliejus gali sudirginti odą.
Citrina. Šis rūgštus vaisius – natūralus dezodorantas, antiseptikas, baliklis, dėmių valiklis, taip pat galintis pašalinti juodąjį pelėsį. Citrinose esanti didelė rūgšties koncentracija suardo pelėsį, todėl jį lengva pašalinti ir dezinfekuoti paviršių. Išspauskite penkių citrinų sultis ir apšlakstykite apipelijusią vietą. Palikite 5 min., tada nuvalykite paviršių drėgna šluoste. Galite pakartotinai apšlakstyti ir nušveisti paviršių, kad atsikratytumėte stiprių pelėsio dėmių.
Autorius Monika Budnikienė