Artėjant šventėms, visi tik ir kalba apie tai, kad šv. Kalėdų ar Naujųjų metų patiekalai yra per daug kaloringi, juose per daug cukraus ar druskos, todėl jie nesveiki. Šiuo metu daugelis apleidžia treniruotes, todėl baiminasi, kad šventes praleis per daug sėsliai. Net gydytojai įspėja, kad persivalgymas ir nepakankamas fizinis aktyvumas grasina širdies, kepenų, virškinimo ligomis. Po tokių įspėjimų net ir didžiausios metų šventės gali būti mažiau laukiamos. O juk viskas nėra taip blogai! Šventės turi teigiamą įtaką mūsų sveikatai – tiek kūno, tiek dvasinei.

 

Kalėdos

Per didžiąsias metų šventes žmonės dažniau nei eilinėmis dienomis leidžia sau pasilepinti šokoladu, karštais kakavos gėrimais ir kitais skanėstais iš maltų, kakavos pupelių. Ši saldi pagunda gali sumažinti „blogojo“ cholesterolio kiekį, kraujo spaudimą ir padidinti „gerojo“ cholesterolio kiekį kraujyje. Taip pat kakava gerina pažintinę smegenų funkciją ir stiprina atmintį. 2012 metais Europos maisto saugos tarnyba paviešino mokslininkų nuomonę: kraujotakos sutrikimų galima išvengti, kiekvieną dieną vartojant 200 mg kakavos. Maždaug toks kiekis kakavos yra šaukštelyje nesaldintų kakavos miltelių. Juos sumaišyti su šiltu vandeniu ir (arba) pienu. Pagardinti šildančiais prieskoniais, pavyzdžiui, cinamonu, kardamonu. Įdėti šiek tiek medaus arba cukraus. Ir viskas – sveikas, labai kalėdiškas kakavos gėrimas paruoštas ir garuoja ant stalo.

 

Tradicinės šv. Kalėdos neįsivaizduojamos be giesmių. Gaila, kad šiais laikais ši graži tradicija beveik išnyko. Tačiau niekam ne paslaptis, kad geriausi dalykai atgimsta iš naujo. Galbūt taip bus ir su dainomis. Džiugių kalėdinių giesmių giedojimas sumažina streso hormonų kiekį kraujyje, skatina oksitocino išsiskyrimą. Oksitocinas – tai vadinamasis „meilės“ hormonas, kuris skatina tokius jausmus kaip pasitikėjimas ir prisirišimas. Švedų tyrėjai nustatė, kad dainuodami žmonės ima lygiau ir ramiau kvėpuoti, panašiai lyg užsiimtų joga. Dainavimas grupėje gali padidinti pasitikėjimą savimi ir pakelti savivertę. Dainavimas kartu skatina bendruomeniškumo jausmą, padeda nesijausti tokiems vienišiems šioje Žemėje. Vakaruose gyvuoja tradicija vaikams vaikščioti nuo durų prie durų, giedant džiugias kalėdines giesmes. Nebūtina šios mums svetimos tradicijos pasisavinti, geriau dainuoti taip, kaip dainuodavo mūsų tėvai ir senoliai – jaukiame kambaryje, kur plevena žvakių liepsnelės ir gražiai žybsi Kalėdų eglutės švieselės. Arba galima dainuoti su visa šeima, važiuojant automobiliu į svečius.

 

Apsipirkinėjimas degina kalorijas! Vien vaikščiojimas po prekybos centrus gali sudeginti nuo 200 iki 300 kalorijų. Kalorijų kiekis priklauso ir nuo to, kaip energingai vaikštoma, ir nuo kūno sudėjimo. Labai daug sėdintys žmonės rizikuoja susirgti II-ojo tipo diabetu, vėžiu, todėl bet koks judėjimas yra labai naudingas sveikatai. Šventės apskritai yra puiki proga daugiau pajudėti: juk reikia tiek visko supirkti, sunešti į namus, vikriai suktis virtuvėje, porą kartų nulėkti į rūsį pasiimti atsargų ir atlikti daugybę neatidėliotinų reikalų. Nereikia dėlto skųstis, nes aktyvi veikla – tai tarsi maža kompensacija už užsisėdėjimą kitomis dienomis.

 

Kam nepatinka gauti kalėdinių ir naujametinių sveikinimų? Tikriausiai nėra nė vieno tokio žmogaus. Tačiau ir patiems rašyti sveikinimus yra labai smagus, malonus užsiėmimas, kuris stiprina psichologinę sveikatą. Rašydami kitiems gražius žodžius, žmonės jaučia dėkingumą, kad sutiko savo gyvenimo kelyje tokių nuostabių žmonių. Nereikia rašyti banalių palinkėjimų, o pasistengti kažką parašyti iš visos širdies. Ne visi turi poeto ar genialaus rašytojo gyslelę, bet jos ir nereikia. Svarbu, kad iš žodžių sklistų šiluma ir nuoširdumas. Jungtinėse Amerikos Valstijose buvo atlikta styrimas, kuris parodė, kad tie asmenys, kurie užrašydavo, kokie yra dėkingi už kažką kiekvieną savaitę, jautėsi laimingesni, buvo optimistiškesni, aktyvesni ir net rečiau turėjo lankytis pas gydytojus negu tie žmonės, kurie rašė apie dalykus, kurie liūdina arba aprašinėjo neutralius įvykius.

 

Įvairiais tyrimais patvirtinta, kad perkamos patirtys suteikia daugiau laimės negu materialūs daiktai. Į tai reikėtų atsižvelgti ir sudarant dovanų sąrašą. Kornelio universiteto tyrėjai pastebėjo, kad žmonės, kurie planavo skirti pinigų naujai patirčiai (pavyzdžiui, slidinėjimo pamokoms) buvo laimingesni nei tie, kurie planavo pirkti naujausią technologinį žaisliuką.

 

Kalėdos taip pat kvepia gaiviomis ir žaliomis pipirmėtėmis. Jos – labai naudingos sveikatai. 2011 metų australų mokslininkai nustatė, kad pipirmėtės slopina žarnyno skausmą, sumažina uždegimą, kilusį dėl dirgliosios žarnos sindromo. Žinoma, pipirmėčių saldainiuose šių naudingų medžiagų nėra daug. Norint geriausių rezultatų, rekomenduojama vartoti pipirmėčių aliejaus kapsules. Jos padeda sutrikus virškinimui. Tačiau vien pipirmėčių uostymas gali padėti slopinti apetitą, todėl sumažėja persivalgymo tikimybė prie gausiai vaišėmis nukrauto stalo. Pipirmėčių kvapas taip pat padeda sutelkti dėmesį.