(Ne)išrankios antrosios pusės paieškos
2021-09-09 08:05Rasti žmogų, su kuriuo būtų gera nugyventi visą gyvenimą, – svarbi užduotis. Tad išrankumo ją vykdant tikrai reikia. Kita vertus, jei būsime pernelyg priekabūs, taip ir nesutiksime to vienintelio. Tad kaip rasti aukso viduriuką?
Gyvenimo meilės paieškos
Santykių ekspertas Aaronas Ben-Zeévas teigia, kad per didelis išrankumas yra pavojingas. Ieškodama visomis prasmėmis tobulo partnerio, pati save pasmerksite vienatvei. Tačiau sveikas išrankumas, kai atmetami iš tikrųjų netinkami kandidatai, tiesiog būtinas. Juk kiekvienas sutiktas žavus vyriškis nebūtinai bus geras sutuoktinis. Tačiau kaip žinoti, ar dar neperžengėte trapios ribos? „Sveikai išrankus žmogus remsis racionaliais argumentais ir galimam gyvenimo partneriui jaučiamais jausmais. Pernelyg išrankiam asmeniui labiau rūpės susikurtas idealas ir paviršutiniškas neva būtinų mylimojo savybių sąrašas. Visgi iš tikrųjų ne taip svarbu, kokį automobilį partneris vairuoja ar kokius filmus mėgsta“, – sako specialistas. Jis pastebi, kad išrankumas šiuolaikinėje visuomenėje – dažna vėlyvų santuokų priežastis. Nemažai vienišų žmonių kritikuojami dėl negalėjimo pagaliau išsirinkti. Tačiau romantiniai santykiai yra sudėtingi. Tikrai nepavyks mylėti ir kurti santykių su kiekvienu patraukliu priešingos lyties atstovu. Tad vieni rinkdamiesi partnerį pasitiki nuojauta ar šeštuoju pojūčiu. Kiti klausia draugų nuomonės. Treti niekaip negali išsirinkti, nes pastebi tik neigiamas kandidatų savybes.
„Jei romantinių santykių rinkoje nebūsite išrankūs, vėliau galite kaip reikiant pasigailėti. Taip, galbūt anksčiau susituoksite, sukursite šeimą. Tačiau santuoka nebus laiminga, nes rinkdamiesi partnerį neįdėjote daug pastangų. Atidžiai renkamės tinkamą automobilį, būstą, drabužius, netgi maistą. Tad kodėl neturėtume būti išrankūs ir ieškodami antrosios pusės?“ – klausia A. Ben-Zeévas. Vis dėlto pernelyg išrankus žmogus santykiais taip pat niekada nebus patenkintas. Jo norų ir lūkesčių joks partneris tiesiog negalės išpildyti. Tokie asmenys vadovaujasi požiūriu „viskas arba nieko“, nuo kurio vėliau patys nukenčia. Kitaip sakant, jei partneris nėra tobulas, tada geriau jokio. Kertinis išrankių asmenų požymis – jie teikia per daug dėmesio paviršutiniškoms, ne tokioms svarbioms savybėms: plaukų spalvai, ūgiui, gyvenamajai vietai. Sveikai išrankūs žmonės vertina kitokius aspektus. Jiems svarbiau, ar sutampa mylimojo norai ir ateities planai, kaip jis bendrauja, sprendžia konfliktus.
Išrankūs ar priekabūs?
Pasak A. Ben-Zeévo, sveikas išrankumas pasižymi keturiais svarbiausiais bruožais. Visų pirma, ieškoma tinkamo, o ne idealaus partnerio. Tobulų žmonių nėra, todėl atsižvelgiama tik į tuos partnerio trūkumus, kurie tikrai svarbūs. Tarkime, jei vienas svajoja apie gausią tradicinę šeimą, o kitas vaikų išvis nenori – tai jau visai nesutampantys ateities planai. Tačiau jei vienas vakarais mėgsta žaisti kompiuteriu, o kitas veikti ką nors aktyviau, tai nebūtinai trukdys užmegzti tvirtus santykius. Antra, sveikai išrankūs žmonės daugiau dėmesio skiria gerosioms partnerio savybėms. A. Ben-Zeévas pastebi, kad daugelis mintyse susidaro pageidautinų mylimojo savybių sąrašą. Tačiau išrankuoliai kreipia dėmesį tik į tuos punktus, kurie neatitinka išsvajoto tobulo vaizdo. Sveiko požiūrio paisantiems žmonėms svarbesnės teigiamos partnerio savybės. Na ir kas, kad sutampa ne visi jūsų ir mylimojo pomėgiai? Tačiau jis yra rūpestingas, atsakingas, turi puikų humoro jausmą – tai svarbiausia.
„Renkantis romantinį partnerį, jausmai itin reikšmingi. Tačiau nedera kliautis vien intuicija. Būtina jausmus derinti su loginiais argumentais. Štai čia sveikai ir žalingai išrankių žmonių taktikos išsiskiria. Pirmieji geba rasti aukso viduriuką. Jie atsižvelgia ir į savo jausmus, ir į tai, ką sako šaltas protas. O antrieji per daug dėmesio skiria tik vienam aspektui, tarkime, visiškai atsiduoda aistrai. Arba susivilioja partnerio turtais, prabangiu automobiliu“, – sako santykių ekspertas. Anot A. Ben-Zeévo, palanku atkreipti dėmesį į tai, ar santykiuose pavyks augti kaip asmenybėms, jaustis laisvai ir užtikrintai. Tai labai svarbu, nes kartais įsimylėjėliai, deja, vienas kitam daro blogą įtaką. Taip nutinka emocinių problemų turintiems ar į toksišką elgesį linkusiems žmonėms.
„Jeigu esate sveikai išrankus, vadinasi, atsakingai renkatės būsimą partnerį. Niekada stačia galva nepuolate į santykius, leidžiate įvykiams tekėti sava vaga. Išsiskyrę neskubate ieškoti naujo mylimojo, bet viską giliai apmąstote. Nesveikai išrankus žmogus lyg ir norėtų užmegzti santykius, bet niekaip negali rasti tinkamo partnerio. Todėl daugiau laiko leidžia vienišas. Pagaliau užmezgęs meilės ryšį vis kimba prie nereikšmingų smulkmenų, kas galiausiai lemia santykių griūtį“, – sako ekspertas ir pataria laikytis darnos. Nesirinkite į gyvenimo partnerius žmogaus vien dėl to, kad jis simpatiškas ir patinka jūsų draugams. Daug svarbesnis klausimas – ar jums kartu gera? Ar matote ateitį drauge? Žinoma, kartais išties sunku atsispirti aplinkinių raginimui pagaliau susitupėti. Tačiau iš skubos sukurti santykiai nieko gero neatneš. Kita vertus, jei niekaip negebate rasti to, kuris patiktų, metas susirūpinti.
Geriau vienatvė nei netikęs partneris
Dauguma kuria santykius puikiai žinodami, kad jie gali ir nutrūkti. Tačiau tikimybė, kad meilės ryšys bus ilgalaikis ir tenkins abi puses, atperka viską. Pernelyg išrankius asmenis tokia rizika labai gąsdina. Todėl jie pasąmoningai ieško neigiamo elgesio apraiškų. Taip bando apsisaugoti nuo nelaimingos santykių baigties, patys juos anksti užbaigdami. Galbūt įtariate, kad toks elgesys būdingas ir jums, bet norėtumėte keistis? A. Ben-Zeévas pataria būti atviriems su savimi. Kaip manote, kodėl bijote įsipareigoti? Galbūt vaikystėje išsiskyrė jūsų tėvai? Arba jus taip smarkiai įskaudino buvę santykiai, kad bijote ir vėl tai patirti? Kai išsiaiškinsite priežastis, bus lengviau su tuo kovoti. Paprašykite draugų, kad perspėtų, kai vėl pradėsite kabinėtis prie tariamų partnerio trūkumų. Galiausiai susitarkite su savimi, kad apie naują kandidatą į jūsų širdį nieko nespręsite, kol nenueisite bent į kelis pasimatymus. Galbūt tada pamatysite, kad trūkumų ne taip ir daug?
Visiška priešingybė išrankuoliams – žmonės, kurie nemoka būti vieniši. Išsiskyrę neskiria ganėtinai laiko atsigauti. Labiau už viską bijo vienatvės, tad po kelių savaičių vėl šildosi naujame glėbyje. Šis elgesio modelis lygiai taip pat pavojingas, kaip ir per didelis išrankumas. Jei romantiniuose santykiuose nesivadovausite jokiais kriterijais, rizikuosite nelaiminga jų baigtimi, konfliktais, gal netgi susidėsite su žmogumi, kuris jūsų negerbia. Savivertės ir turimų lūkesčių pamiršti tikrai nereikėtų. 34-erių Odeta artimųjų dažnai vadinama pernelyg išrankia. Moteris vieniša jau kurį laiką, bet dėl to visiškai nesigaili. Pasak jos, tik išrankumas padės sutikti tikrąją meilę. „Galėčiau išvardyti ne vieną priežastį, kodėl pravartu būti išrankiai. Visų pirma, geriau jokių santykių nei blogi. Žinoma, bučiniai, dėmesys ir rūpestis trokštami visų. Tačiau netinkami santykiai tik išsiurbs jėgas, pinigus ir laiką. Geriau palauksiu žmogaus, su kuriuo iš tikrųjų norėtųsi dalytis intymumu. Be to, potraukio kitam jėga neišgausi. Tad geriau užsiimsiu malonia veikla, nei būsiu su kažkuo, kas manęs netraukia“, – sako ji.
Anot Odetos, stengdamiesi nebūti tokie išrankūs kai kurie žmonės kaip reikiant sumažina savo lūkesčius. Tačiau tai ne visada gera idėja. Jei esate žalingai išranki, žinoma, verta suprasti, kad partnerio akių spalva santykiuose nereikšminga. Tačiau to, kas iš tikrųjų svarbu, atsisakyti nevalia. Kitaip galite užmegzti ryšį su jūsų nevertinančiu ar paprasčiausiai netinkamu žmogumi. „Tik jūs žinote, ko reikia. Todėl neverta klausyti patarimų iš žmonių, kurių kokybiškų santykių suvokimas skiriasi nuo jūsiškio. Teta ar draugė gali skubinti kuo greičiau susirasti vyrą ir gimdyti vaikus. Tačiau galbūt norite keliauti ir kas pusmetį gyventi vis kitoje šalyje? Tuomet konservatyvus, stabilumą mėgstantis vyras ne pats geriausias porininkas. Tai, kas atrodo idealu aplinkiniams, nebūtinai (pa)tiks jums“, – pastebi ji.
Modernių laikų iššūkiai
Specialistai atkreipia dėmesį, kad išmaniosios pažinčių programėlės žmones pavertė dar išrankesnius. Programėlėje regint daugybę galimų partnerių, nesinori apsistoti ties prasčiausiu variantu. Tad jaunosios kartos atstovai į potencialius mylimuosius žiūri it į prekes parduotuvėje. Jeigu prieš save matome dešimtis jogurto rūšių, juk negriebsime pirmo pasitaikiusio indelio, tiesa? Su šia pakitusia realybe susiję nauji privalumai ir trūkumai. Viena vertus, dabar lengviau susipažinti su naujais žmonėmis, tad didėja tikimybė rasti sau porą. Antra, į žmones ėmę žvelgti kaip į pakeičiamus daiktus, juos skaudiname ir niekaip neišsirenkame. Vaikinui iš pažinčių programėlės nė nesuteikiame antro šanso, nors per pasimatymą galbūt paaiškėtų, kad jis labai šaunus. Psichologė Susan Winter pastebi, kad žmonės dažnai svajoja apie idealų mylimąjį ir tokio karštligiškai ieško. Žinoma, nesėkmingai.
„Išrankumas turi nemažai privalumų. Jei žmogus neskęsta iliuzijose, paiso sveiko požiūrio, turi daugiau galimybių rasti tai, ko ieško. Aiškių lūkesčių neturintys asmenys neretai užmezga santykius su netinkamais partneriais“, – sako S. Winter. Pasak jos, į antrosios pusės paiešką turėtume žvelgti labai rimtai. Juk tai svarbiausia investicija. Tad verta susidaryti nedidelį sąrašą su svarbiausiomis mylimojo savybėmis. Šiame sąraše gali atsidurti atsakomybė, meilė vaikams, noras įsipareigoti, pomėgis keliauti. Pageidautinos profesijos, akių spalvos ir gyvenamosios vietos verčiau nerašyti. Pasakų princo, kuris atitiktų visus šiuos kriterijus, tikrai nėra.