Dešimtmečius buvo manoma, kad smegenų regeneracija neįmanoma. Tačiau dabar daugėja tyrimų, atskleidžiančių, jog įprastuose maisto produktuose, tokiuose kaip brokoliai, yra junginių, galinčių paskatinti nervinio audinio atstatymą ir atsinaujinimą.

 

Farmakesa nr4

Nuo tada, kai Santiagas Ramónas y Cajalas, laikomas neurologijos mokslo pradininku, pareiškė, kad suaugusio žmogaus smegenys neatsistato, ši pagrindinė mokslinė dogma atmetė idėją, kad įmanoma pataisyti arba atkurti pažeistą smegenų audinį. Visgi praėjusio amžiaus septintajame dešimtmetyje MIT (Masačusetso technologijos instituto) mokslininko Josepho Altmano pranešime nurodyta, kad suaugusių žiurkių ir jūrų kiaulyčių hipokampe bei kačių smegenų žievėje iš tikrųjų gali vykti neurogenezė, t. y. nervinio audinio augimas ir vystymasis. Ir tai buvo laikoma pirmuoju rimtu įrodymu, kad smegenų regeneracija visgi įmanoma.

 

Vėliau atsirado vis daugiau šią teoriją patvirtinančių įrodymų. Daugelio tyrimų rezultatai atskleidė, kad dėl kamieninių nervinių ląstelių, kurios nuolat atstato bei pakeičia naujais pažeistus ar pasenusius audinius, smegenys nuolat patiria dinamišką savęs taisymo ir atsinaujinimo būseną. Akivaizdu, kad šiame amžiuje, kai neurodegeneracinės ligos, tradicinės medicinos požiūriu laikomos nepagydomomis, paplitusios labai plačiai, tokie atradimai teikia vilčių. Jei smegenys iš tiesų gali sėkmingai atsinaujinti, svarbiausiu mokslininkų uždaviniu tampa siekis išsiaiškinti, kaip išvengti šį procesą sutrikdančių veiksnių ir (arba) nustatyti būdus, kaip padidinti ir palaikyti įgimtą smegenų savigydos gebėjimą.

 

Vienu iš natūralių smegenų regeneracijos procesą skatinančių junginių mokslininkai laiko artumeroną. Tai ciberžolėse aptinkamas cheminis junginys. Jo daug žadantis poveikis, patvirtintas moksliniais tyrimais, atskleidžiamas straipsnyje anglų kalba „How WHOLE Turmeric Heals The Damaged Brain“. Jį galima rasti interneto puslapyje www.greenmedinfo.com. Bet tai tėra ledkalnio viršūnė. Iš tikrųjų identifikuojamos daugiau nei 45 natūralios medžiagos, turinčios tariamų neurogeninių savybių.

 

Šį sąrašą neseniai papildė sulforafanas – neįtikėtinai galinga sieros turinti biomolekulė. (Biomolekulė yra laisvai vartojamas terminas, apibūdinantis organizmuose esančias molekules, kurios būtinos vienam ar keliems tipiškiems biologiniams procesams užtikrinti). Šios medžiagos daugiausia aptinkama kryžmažiedėse daržovėse. Atlikta daugybė tyrimų, kurių rezultatai nurodo, jog sulforafanas gali būti prevenciškai naudingas arba tiesiogiai padėti gydyti net 200 skirtingų susirgimų. Su naujausia moksline sulforafano apžvalga galima susipažinti straipsnyje anglų kalba „Top 10 Reasons to Eat Your Cruciferous Veggies“, publikuojamame interneto puslapyje www.greenmedinfo.com.

 

Žurnale „Genesis“ („Genetics and Development Journal“ yra recenzuojamas genetikos ir raidos biologijos mokslo žurnalas) paskelbtas tyrimas „Sulforafano poveikis kamieninių nervų ląstelių proliferacijai ir diferenciacijai“ (Effects of Sulforaphane on Neural Stem Cell Proliferation and Differentiation) atskleidžia, kad sulforafanas gali turėti reikšmingų savybių saugant kamienines nervines ląsteles nuo pagrindinių patologinių sutrikimų, įprastai būdingų neurodegeneracinėms ligoms. Tai padidėjęs oksidacinis stresas, uždegimas, sutrikusi kalcio homeostazė ir neuronų mirtis. Tyrimo autoriai teigia, kad sulforafanas gali sušvelninti šiuos veiksnius, kartu stimuliuodamas kamieninių nervinių ląstelių (angl. NSC) veiklą. Taip pat nemažai tyrimų rodo, kad sulforafanas turi tokį naudingą farmakologinį poveikį:

 
  • Branduolio faktoriaus (eritroidinės kilmės 2)-tipo 2 (Nrf2) reguliavimas, paskatinantis įgimtus antioksidacinius mechanizmus.
  • Interleukino-1b (IL-1b) slopinimas, siekiant sužadinti uždegimą slopinantį poveikį.
 

O štai naujausiame tyrime buvo siekiama įvertinti, ar sulforafanas gali apsaugoti ir reguliuoti kamienines nervines ląsteles taip, kad šiose suaktyvėtų neuroprotektinės savybės. Taip pat siekta nustatyti, ar sulforafano terapinis poveikis tam tikru būdu priklauso nuo Wntsignalo kelių (Wnt signalo keliai yra grupė signalo perdavimo būdų, kurie prasideda nuo baltymų, o šie per ląstelės paviršiaus receptorius perduoda signalus į ląstelę). Mat jie laikomi pagrindiniu molekulinio lygo būdu paveikti audinių regeneraciją.

 

Daug žadantys tyrimo rezultatai

 

Pirma, mokslininkai jau nustatė optimalų sulforafano koncentracijos diapazoną, skatinantį kamieninių nervinių ląstelių (NSC) augimą nepažeidžiant neuronų. Tyrėjai įrodė, kad „mažesnės nei 5 mM molinės koncentracijos nesukelia citotoksinio (ląsteles žudančio) poveikio, bet gali paskatinti NSC augimą“.

 

Antra, mokslininkai nustatė, kad sulforafanas iš tikrųjų modifikuoja genus WnT signalo kelyje.

 

Galiausiai jie patvirtino, kad sulforafano poveikis paskatino NSC diferenciaciją į neuronus. O tai patvirtina hipotezę, kad sulforafanas gali paskatinti smegenų atsistatymą.

 

Tyrėjai padarė išvadą:

 

„Apibendrinant – parodėme, kad iš kryžmažiedžių daržovių išgautas sulforafanas gali veiksmingai stimuliuoti NSC proliferaciją ir diferenciaciją, modifikuodamas genus Wnt signalo kelyje. Dėl savo lipofilinių savybių ir mažos molekulinės masės sulforafanas lengvai įsisavinamas vartojant per burną kaip vaistą (Houghton, Fassett & Coombes, 2013). Sulforafanas yra tas natūralus iš maisto produktų išgautas junginys, kuris lengvai gali būti perkeliamas iš laboratorijų į klinikas. (Bahadoran ir kt., 2012). Galima tikėtis, kad sulforafano klinikinis kelias į rinką bus trumpesnis. Mūsų duomenys rodo, kad šis junginys yra ne tik Nrf2 induktorius, bet ir Wnt aktyvatorius, dėl kurio sulforafanas patenka į kategoriją, besiskiriančią nuo kitų fitocheminių medžiagų. Sulforafano poveikis atkuriant Wnt signalą suteikia daugybę galimybių gydyti su kamieninėmis ląstelėmis susijusias ligas, kurioms būdingas slopinamas Wnt signalizavimas. Norint patvirtinti neuroprotekcinį sulforafano poveikį pacientams, reikalingi tolesni klinikiniai tyrimai.“

 

Pastarasis tyrimas pateikė įtikinamų įrodymų, kad sulforafano turinčių maisto produktų vartojimas gali daryti teigiamą poveikį gydant smegenų degeneracinius sutrikimus. Atsižvelgiant į tai, kad sulforafanas yra natūrali biomolekulė, kuri buvo žmogaus mitybos dalis nuo neatmenamų laikų, tikėtina, kad reguliariai vartojant sulforafano turinčių produktų gaunami fiziologiškai reikšmingi bei saugus jo kiekiai. Jie gali tapti veiksminga ligų prevencijos dalimi. Be to, stulbinanti šios biomolekulės savybė yra ta, kad ji potencialiai vertinga užkertant kelią ir (arba) gydant apie 200 skirtingų sveikatos būklių. O tai reiškia, kad sulforafano vartojimas yra prasmingas ne tik mėginant susidoroti su viena konkrečia problema. Dėl itin plataus poveikio jis organizmui gali suteikti gretutinių naudų. Tai puiki žinia tiems, kurie suvokia gydymosi natūralia mityba principus. Sulforafano nauda per didelė, kad jis būtų vartojamas siekiant sumažinti tik vienos ar kelių ligų riziką.

 

Kokiuose produktuose sulforafano daugiausia?

 

Nors visose kryžmažiedėse daržovėse (brokoliuose, kininiuose ir briuseliniuose kopūstuose, kaliaropėse, baltagūžiuose, žiediniuose, lapiniuose kopūstuose, garstyčiose, ridikuose, griežčiuose ir jų lapuose bei rėžiukuose) yra daug sulforafano, ypač vertingu šaltiniu laikomi brokolių sėklos bei daigai. Juose sulforafano koncentracija gramais yra keliskart didesnė nei subrendusiuose brokoliuose.

 

Parengta pagal:

„©[„Broccoli Can Stimulate Brain Regeneration, New Research Suggests“, GreenMedInfo Research Group. Publikuota: GreenMedInfo LLC 2019 m. gegužės 12 d.].