Natūralios priemonės grožiui
2024-10-08 08:10Šiandien natūralumas populiarus kaip niekada, vis daugiau žmonių išbando ne tik parduotuvėse randamą natūralią kosmetiką, bet ir imasi natūralių naminių grožio puoselėjimo būdų. Nuo kavos tirščių šveitiklių iki pieno vonių… Kas iš tiesų naudinga ir kokių atsargumo priemonių būtina paisyti?
Pieno vonios
Sakoma, kad pieno voniose maudėsi net garsioji Kleopatra, tai esą buvo viena pagrindinių jos tobulos odos paslapčių. Pieno vonios rekomenduojamos turint sausą odą, padeda atkurti jos drėgmės pusiausvyrą, turi minkštinantį, švelninantį poveikį. Pieno rūgštis veikia kaip švelnus šveitiklis, todėl padeda pasišalinti negyvoms odos ląstelėms ir skatina odos regeneraciją. Su vyresnio amžiaus moterimis atliktas mokslinis tyrimas parodė, jog pieno vonios naudingos esant sudirgusiai, niežtinčiai odai, mat veikia raminamai. Tinka netgi sergant egzema, psoriaze, nusidilginus augalais, nudegus saulėje.
Saugumas. Pieno vonios netinka itin jautrią odą turintiems žmonėms, nes pieno rūgštis gali ją sudirginti. Nėščioms moterims, prieš praktikuojant pieno vonias, vertėtų pasitarti su gydytoju.
Kaip paruošti? Į vonią su šiltu vandeniu įmaišyti 1–2 stiklines pieno. Papildomai galima dėti truputį medaus, alavijų sulčių, įlašinti eterinių aliejų. Tokioje vonioje gulėti 20–30 min.
Kavos tirščių šveitikliai
Daugumos rytas prasideda nuo aromatingo puodelio kavos. Ji suteikia energijos ir žvalumo. Panašiai veikia ir odą, kai naudojama kosmetikos priemonėse. Štai kodėl kavos tirščių šveitiklis – viena dažniausių naminių kosmetikos priemonių. Ją pasigaminti paprasta, o efektyvumas puikus. Kavos tirščių šveitiklis puikiai pašalina sunykusias ląsteles nepažeisdamas odos. Be to, drėkina odą ir papildo stipriais antioksidantais, stiprina jos atsparumą žalingiems aplinkos veiksniams, stabdo fotosenėjimą. Įrodyta, kad ši natūrali priemonė veiksminga kovojant su celiulitu. Reguliariai šveičiant odą kavos tirščiais, ji tampa švelnesnė, glotnesnė, skaistesnė, stangresnė ir gyvybingesnė.
Saugumas. Kavos tirščių šveitiklis netinka esant aknės protrūkiams, dideliam odos jautrumui, įvairiems bėrimams, odos pažeidimams, sergant dilgėline.
Kaip paruošti? Į 100 ml augalinio aliejaus įmaišyti 3 šaukštus kavos tirščių, po šaukštą cukraus ir medaus. Geriausia šveitiklį sunaudoti iš karto arba laikyti ne ilgiau kaip kelias dienas.
Agurkai paakiams
Agurkų sultyse yra stiprių antioksidantų, kurie stimuliuoja kraujotaką, saugo nuo žalingo aplinkos poveikio, skatina ląstelių regeneraciją, net stabdo senėjimo procesus. Taigi, agurkų griežinėlių kaukė paakiams iš tiesų naudinga. Agurkai labai praverčia patamsėjusiems, paburkusiems paakiams – suteikia odai skaistumo, žvalumo, nuramina, mažina pavargusio žvilgsnio efektą. Agurkuose daug vandens, tad jie palaiko odos drėgmės pusiausvyrą ir taip netgi mažina smulkių raukšlių formavimąsi. Moksliškai įrodyta, kad agurkų sultys padeda išlaikyti odos elastingumą.
Saugumas. Apskritai saugu naudoti agurkų griežinėlius kaip paakių kaukę. Pavojus kyla tuomet, jeigu agurkas gerai nenuplautas – atsiranda tikimybė, jog paakių zona bus užteršta patogeniniais mikroorganizmais, galinčiais sukelti ne tik odos, bet ir akių uždegimą.
Kaip naudoti? Agurką kruopščiai nuplauti ir švariu peiliu atpjauti dvi riekeles. Jas dėti ant akių ir palaikyti 10–15 min. Procedūrą galima kartoti du kartus per dieną – ryte ir vakare.
Ricinos aliejus blakstienoms
Viena geriausiai žinomų ricinos aliejaus savybių – laisvina vidurius, bet taip pat nuo seno naudojamas kosmetikos priemonėse kaip plaukus ir blakstienas stiprinantis ingredientas. Ricinos aliejuje esanti ricinolio rūgštis puikiai drėkina, intensyviai maitina blakstienas, jas stiprina. Vos dvi savaites kasdien ricinos aliejumi tepant blakstienas, jos pradeda intensyviau augti, tankėja, mažiau krenta. Šią natūralią priemonę naudojančios moterys džiaugiasi, kad ji padeda lengviau formuoti blakstienas, jos lengviau riečiasi, dailiau atrodo patepus blakstienų tušu, jis netgi geriau laikosi, mažiau trupa. Siekiant didesnio ir greitesnio efekto, ricinos aliejų lygiomis dalimis galima sumaišyti su varnalėšų aliejumi, skystu vitaminu E ir alavijų sultimis.
Saugumas. Apskritai naudoti ricinos aliejų blakstienoms yra saugu, tik reikėtų stengtis, kad jo nepatektų į akis. Netinka alergiškiems, itin jautrias akis turintiems žmonėms.
Kaip naudoti? Ricinos aliejų ant blakstienų tepti švariu blakstienų tušo šepetėliu. Geriausia vakare, prieš tai nuo blakstienų kruopščiai nuvalius blakstienų tušo ir kitos kosmetikos likučius.
Alus plaukams
Rinkoje gausu plaukų priežiūros priemonių, kurių sudėtyje yra apynių ekstrakto ar alaus mielių. Nuo seno alus žinomas ne tik kaip gėrimas, bet ir kaip natūrali priemonė plaukams stiprinti. Reguliariai juos skalaujant alumi plaukai papildomi natūraliais antioksidantais, B grupės vitaminais, baltymais, magniu ir kitomis svarbiomis medžiagomis. Taip jie tampa tvirtesni, mažiau slenka, lūžinėja, greičiau auga ir tankėja. Sakoma, kad alus lengvina plaukų iššukavimą, suteikia šilkinę tekstūrą, sveiką spindesį. Ypač rekomenduojama tiems, kurių plaukai silpni, nualinti, pažeisti, lūžinėja galiukai.
Saugumas. Alumi skalauti plaukus iš esmės saugu, nors kai kurie plaukų priežiūros ekspertai įspėja, kad dėl aluje esančio alkoholio jis gali sausinti tiek plaukus, tiek galvos odą ir sukelti pleiskanojimą. Be to, alus palieka specifinį kvapą, kuris ne visiems malonus.
Kaip naudoti? Išplautus plaukus perskalauti alumi. Palaukti kelias minutes ir tada pakartotinai perplauti vandeniu. Kartoti bent kartą per savaitę.
Ko verčiau nenaudoti?
Liaudiškų priemonių grožiui puoselėti sąrašas kone be pabaigos. Ne visos jos efektyvios ir juo labiau saugios. Štai keletas tokių, kurių verčiau vengti.
Citrinų sultys veido odai skaistinti. Citrinų sultyse yra stiprios rūgšties, tad gali pažeisti viršutinį odos sluoksnį, sukelti jautrumą, raudonį, sudirgimą, išsausėjimą. Be to, citrinų sultys didina odos jautrumą saulės spinduliams, todėl ši natūrali priemonė itin pavojinga vasarą.
Kiaušinių baltymų kaukė. Nors iš tiesų gali šiek tiek sutraukti išsiplėtusias poras, sureguliuoti riebalų pusiausvyrą ir net mažinti smulkias raukšleles, rizikuoti neverta, nes tepant žalius kiaušinius ant veido kyla rizika užsikrėsti salmonelėmis.
Obuolių sidro actas vietoj dezodoranto. Ši natūrali priemonė tikrai naikina nemalonų kūno kvapą sukeliančias bakterijas, tačiau nemažina paties prakaito išsiskyrimo. Visgi blogiausia ne tai – acte esanti stipri rūgštis gali pažeisti pažastų odą, ją išsausinti, įjautrinti, netgi išprovokuoti uždegimus.
Medaus kaukės. Medus – vertingas ir sveikatai palankus ingredientas. Jo komponentai taip pat labai naudingi tiek odai, tiek plaukams. Deja, nemažai žmonių medui alergiški, todėl naudojant gryną produktą tiesiai ant veido odos kyla stiprios alergijos rizika. Todėl, jeigu nesate tikri, kad nesate alergiški medui, verčiau neeksperimentuoti.
Kaukės su ciberžole. Ieškant naminių kaukių receptų, dažnai jų sudėtyje galima pamatyti ciberžolę. Šis prieskonis iš tiesų palankus sveikatai, mat jame gausu stiprių antioksidantų. Vienas jų – kurkuminas, kuris suteikia geltoną spalvą. Taigi, naudojant kaukes su ciberžole veidui ar kūnui oda pasidengia nenatūraliai gelsvu atspalviu, kurį sunku nuplauti.
Autorius Jūratė Survilė