Nan Madolis – senoji civilizacija Mikronezijoje
2013-12-17 11:06Legendos apie dingusius miestus, pavyzdžiui, Atlantidą ir El Doradą, visais laikais žavėjo žmones savo paslaptingumu. Nedaugelis žino, kad tolimosios Mikronezijos pakrantėje stūkso bauginančiai mįslingas, realus praeities miestas.
Nan Madolio miestas išsidėstęs Panapos salos Mikronezijoje rytinėje pakrantėje. Nieko panašaus į šią vietovę nėra visame pasaulyje. Vietovė – tai dirbtinis, maždaug 80 ha archipelagas, kurį sudaro daugiau nei 90 salų. Miesto pavadinimas, išvertus iš vietinės kalbos, reiškia „tarp erdvių“. Manoma, kad tos erdvės yra kanalai tarp salų.
Archeologus stulbina, kad beveik visą archipelago plotą užima 5,5 – 8 metrų aukščio ir 5 metrų storio bazalto sienos. Bazaltas – tai uoliena, susiformavusi iš vulkaninės lavos. Sienos buvo statomos, kraunant akmenų luitus vieną ant kito. Taip sustatyti akmenys suformavo ypatingą raštą. Tarp sienų esantis miestas išklotas koraline skalda, kuri suformuoja pakilimą, kad miestas nenukentėtų nuo potvynių. Iki šiol nerandama atsakymo, kaip senovėje žmonės sugebėjo pastatyti tokias milžiniškas sienas, kai vienas bazalto luitas sveria daugiau nei 50 tonų.
Legendoje pasakojama, kad saloje gyveno milžinai, kurie turėjo jėgų pakelti tokius svorius. Kitoje legendoje pasakojama apie du brolius, Olosofą ir Olosifą, kurie naudodamiesi magiškomis galiomis, parskraidindavo bazalto luitus iš tolimų kraštų ir juos pakeldavo. Visuose pasakojamuose minima, kad bazaltas atgabentas iš tolimų kraštų, nes netoli Nan Madolio salos nėra šių statybinių medžiagų. Bazalto akmenų randama tik kitoje salos pusėje. Bazalto luitai negalėjo būti atplukdyti plaustu, nes jie tokie sunkūs, kad iš karto nuskęstų. Įdomu tai, kad griuvėsiuose archeologai aptiko žmonių griaučių, kurie priklausė aukštesniems nei vidutiniai Panapos gyventojai.
Dar vienas nuostabus ir nepaaiškinamas dalykas, kad salas viena su kita jungia povandeniai tuneliai. Tuneliai buvo skirti slaptam pabėgimui iš miesto, nes jie vedė iš miesto centro link vandenyno. Nekyla abejonių, kad tuneliai yra žmogaus darbo rezultatas, tačiau lieka paslaptimi, kaip senovės civilizacijos sugebėjo padaryti.
Istoriniai šaltiniai liudija, kad miestą okupavo ir daugelį metų valdė Saudeleurų dinastija. Jie norėjo turėti miestą, atskirai nuo kitų gyventojų.