Vos pravėrus duris svečiai pirmiausia pastebi namų kvapą. Malonus kviečia užeiti ir jaukiai pabūti, o nemielas atstumia, sutrumpina viešnagę. Koks skirtingų kvapų poveikis ir kaip tinkamai naudoti, kad įspūdis apie namus būtų teigiamas?

 

Malonias emocijas žadinantys kvapaiApartment,Natural,Aroma,Diffusor,With,Sea,Breeze,Fragrance.,Burning,Candles

 

Vieni geriausiai nuteikiančių kvapų yra cinamono ir vanilės – atpalaiduoja kūną ir sielą, išlaisvina mintis. Šie aromatai turi dvejopą poveikį: viena vertus, nuramina, kita vertus, žadina aistrą ir kelia apetitą. Dažniausiai vanilės ir cinamono kvapai siejami su saldumynais, skaniomis vaišėmis, todėl tarytum kviečia svečiuotis, kuria namuose jaukią atmosferą.

 

Įtampą mažina, baimę ir susikaustymą veiksmingai įveikia apelsinų kvapas. Ištirta, kad šis aromatas gelbsti gydant depresiją. Rožių kvapas irgi turi raminamųjų, nervų sistemą stabilizuojančių savybių.

 

Nuotaiką kelia ir teigiamos energijos suteikia pipirmėčių aromatas. Taip pat slopina galvos skausmą. Svaiginantis jazminų aromatas ramina, tačiau svarbiausia jo savybė – sklaidyti depresiją, apatiją, stiprinti pasitikėjimą savimi, savo jėgomis. Šis kvapas padės sukurti jaukią draugiškų pokalbių atmosferą.

 

Verbenų aromatas laikomas sėkmės ir laimės aromatu, didina darbingumą, gena šalin apatiją, mažina dirglumą, gerina bendrą savijautą ir pakelia nuotaiką.

 

Melisų kvapas padeda išsklaidyti niūrumą ir neviltį, suteikia šviesos gyvenimui. Levandų aromatas vienas universaliausių – slopina stresą, švelnina depresiją, padeda įveikti nemigą, suteikia namams švaros ir gaivos įspūdį.

 

Kvapų mišiniai

 

Namai retai kvėpinami tik vienu aromatu, nebent domitės aromaterapija ir renkatės konkretų vieno augalo eterinį aliejų. Dažniausiai vyrauja įvairūs kvapų mišiniai: miško uogų, lauko gėlių, citrusų, rytietiški ir t. t. Visi šie kvapai – geras pasirinkimas, svarbu, kad nebūtų kontrastingi, nes pasklinda ore ir susimaišo. Kartais atskirai maloniai kvepiantys namų aromatai gali sukurti atstumiantį kvapą. Štai miško uogų kvapas visai netiks su vandenyno gaiva. Kvapų mišinius rinkitės pagal suderinamumą ir vienu metu nekvėpinkite namų daugiau nei dviem. Citrusai tiks su rytietiškais kvapais, nes panašiai intensyvūs, o laukų gėlės – su uogomis, nes dvelkia saldumu.

 

Kvepalai sudaryti iš trijų rūšių natų: viršutinių, vidurinių ir žemutinių. Pirmiausia atsiskleidžia viršutinės natos. Paskui vidutinės ir galiausiai žemutinės. Dėl šių priežasčių pirkdami namų kvapą uostykite ilgiau, kad pavyktų užuosti visas natas. Geriausia įvertinti, ar pasirinkote tinkamai – kai kvapas jau stovės namuose ir į juos sugrįšite po kelių valandų. Būtent tokį aomatą pajus svečiai.

 

Kur statyti?

 

Namų kvapus galima dėlioti po visą būstą, tačiau kelios erdvės yra svarbiausios kuriant kviečiantį aromatą. Visų pirma – erdvė, į kurią patenka svečiai vos atidarius lauko duris. Būtent čia turėtų stovėti namų kvapas, paliksiantis pirmąjį įspūdį – kviečiantis užeiti ir pabūti ilgiau.

 

Antroji erdvė – kambarys, kuriame leidžiamas laikas su svečiais: svetainė, virtuvė, valgomasis ir kt. Ten, kur numatyta pabūti bent kelias valandas, turi vyrauti malonus, tačiau ne pernelyg įkyrus aromatas. Be abejo, vonios kambaryje irgi derėtų įkurdinti namų kvapą.

 

Jei name ar bute yra keli aukštai, geras būdas paskleisti aromatą visur – statyti namų kvapus keliose vietose ant laiptų. Tokiu atveju rinktis vieną kvapą ar du, tačiau puikiai derančius tarpusavyje.

 

Svarbu gerai vėdinti

 

Nemalonų kvapą namuose sukuria kasdienė veikla, bene labiausiai – maisto ruošimas. Gaminant į aplinką pasklinda įvairiausių kvapų, ilgainiui jų prisigeria namų tekstilė, net sienos. Todėl ruošiant maistą patartina užtikrinti gerą vėdinimą: visada gaminant įjungti gartraukį ir praverti langą.

 

Kitas nemalonių kvapų šaltinis – švaros nebuvimas. Pirmiausia namai turi kvepėti švara, t. y. būtina reguliariai valyti paviršius ir plauti grindis, kasdien išnešti šiukšles, nelaikyti paruošto maisto ant spintelių ar viryklės ir t. t.

 

Vėdinimas reikšmingas ir naudojant namų aromatus. Kasdien du kartus per dieną reikia vėdinti 20 min. sukuriant skersvėjį, kad pasišalintų senas oras, o būstas prisipildytų šviežio ir gaivaus. Dar svarbiau vėdinti, jei namus kvėpinate smilkalais, kurie smilkdami naudoja deguonį – nevėdinant įsiskaudės galvą.

 

Geriausia namus vėdinti vakare prieš miegą ir ryte. Taip pat likus pusvalandžiui iki atvykstant svečiams.

 

Reguliuoti kvapų intensyvumą

 

Net ir maloniausi kvapai gali erzinti, sukelti galvos skausmą ar net pykinimą, jei naudojami nesaikingai. Jei turite namų kvapą su lazdelėmis, įdėkite jas į indelį ir po pusvalandžio apverskite. Taip kvapas pradės sklisti. Vos pajutę, kad trūksta intensyvumo, apverskite lazdeles. Jei pajutote, kad kvapas namuose per intensyvus – išimkite kelias lazdeles. Naudodami automatinį purškiklį sumažinkite papurškimų skaičių pasirinkę norimą sekundžių ar minučių laikotarpį.

 

Jei namai nedideli, tikėtina, kad pakaks vieno aromato, tad neskubėkite jų statyti kiekviename kambaryje. Tik pajutę, kad neužtenka, pirkite dar vieną ar kelis.

 

Būtinai atsižvelkite į namiškių toleranciją kvapams: jei kažkam aromatas nepatinka, kelia nemalonių pojūčių ar alerginių reakcijų, privalu pakeisti kitu ar visai atsisakyti. Jei turite naminių gyvūnų, svarbu atsižvelgti į jų jautrumą kvapams, kuris gerokai viršija mūsiškį.

 

Natūralūs kvapų šaltiniai

 

Purškiamas oro gaiviklis. Į buteliuką su užsukamu purkštuku įpilti vandens ir įlašinti pasirinkto eterinio aliejaus. Tam, kad vanduo ir aliejus neatsiskirtų, galima įpilti truputį alkoholio. Tačiau, jei jo naudoti nesinori, užtenka švelniai suplakti buteliuką kaskart prieš purškiant.

 

Skysta aliejinė žvakė. Į nedidelį indelį (puikiai tiks stiklainiukas ar keraminis dubenėlis) įpilti alyvuogių aliejaus ir įlašinti norimo eterinio aliejaus. Deramo ilgio dagtį nuleisti į indo dugną, o kitą išlankstyta sąvaržėle pritvirtinti prie krašto. Uždegti ir mėgautis aromatu.

 

Kvapnių prieskonių indelis. Ne tik gardžiai kvepia, bet ir atrodo gražiai. Į pasirinktą indą (geriausia permatomą) suberti įvairių mėgstamų prieskonių, cinamono lazdelių, apelsinų ar citrinų žievelių, džiovintų levandų ar mėtų ir palikti kambaryje.

 

Natūralus vonios kambario gaiviklis. Suriškite norimų kvapiųjų žolelių puokštelę (levandų, eukaliptų, rozmarinų, mėtų) ir pakabinkite duše. Kaskart sudrėkusi tokia puokštė skleis malonų kvapą.

 

Kvapioji žvakė. Natūralių produktų parduotuvėse galima įsigyti rankų darbo žvakių su kvapiaisiais aliejais, džiovintų žolelių, žievelių, žiedlapių gabalėliais. Uždegus tokią žvakę po namus pasklis malonus kvapas, o liepsnos šviesa ir šiluma dar labiau ramins, kurs jaukumą.

 

Autorius Laima Samulė