Namai – ne muziejus
2023-02-24 09:32Įrengti stilingą interjerą – sudėtinga užduotis, ir daugelis ieško įkvėpimo internete. Aklai kopijuojant pavyzdžius iš „Pinterest“ platformos kyla rizika apsigyventi beasmeniuose namuose, kurie primena baldų parduotuvių ekspoziciją ar šiuolaikinio meno muziejų.
Malonumas kurti
Tikriausiai kiekvieno gyvenime subręsta atsakingas sprendimas įsigyti nuosavą būstą. Praeityje lieka vaikiškas kambarys tėvų namuose, studentiška bendrabučio atmosfera, kuklus ir niekuo neypatingas nuomojamo buto interjeras. Sulaukus tam tikro amžiaus (remiantis amerikiečių statistikos duomenimis, atšventus 30-metį) norisi tvarkingesnės, stilingesnės ir jaukesnės aplinkos. Psichologai tai vadina nuosavo lizdo sukimu. Nebetenkina interjeras iš to, kas buvo prieinama finansiškai, padovanota ar nupirkta spontaniškai. Pasikeitus vertybėms namai nėra tik vieta miegoti, dirbti ar linksmintis. Būstas tampa šeimininko tąsa, atspindinčia gyvenimo būdą, socialinį statusą, asmeninį skonį. Žmogus pradeda ieškoti patogumo, estetikos, funkcionalumo. Galvoja, kaip protingiau investuoti laiką, pinigus ir energiją.
Kyla klausimas, kaip savarankiškai sukurti svajonių namus? Pirmas žingsnis – įsigyti statybinę ruletę, antras – sugalvoti viziją ir perkelti ją į skaitmeninį formatą, trečias – įgyvendinti interjero planą. Pasak specialistų, daug žmonių užstringa antrame etape – blaškosi socialiniuose tinkluose ieškodami įkvėpimo, vargsta sudarinėdami nuotraukų koliažus, laksto po baldų, tapetų, užuolaidų salonus tikėdamiesi rasti kažką panašaus į pirminę viziją. Ir bijo suklysti, lyg kurtų interjerą dviem dešimtmečiams į priekį. Eksperimentuokite. Namai turėtų atspindėti tai, kas esame, o mes nuolat tobulėjame. Aplinka, kurioje gyvename, negali būti statiška ir beasmenė. Priešingu atveju, ji primins viešas erdves – muziejus, galerijas, ekspozicijas ir viešbučius.
Baldų pasirinkimas
- Išnaudokite antikvarinius baldus, kuriuos atidavę buvę kambariokai, padovanojo draugai ar gavote kaip palikimą iš tėvų ir senelių. Įdomi komoda, stalas, kėdės ar drabužių kabykla padės kurti modernų ir eklektišką interjerą. Pasižvalgykite po sendaikčių turgų, užsukite į lombardą. Daugelis senų medinių baldų žymiai patvaresni, palyginti su šiuolaikiniais, todėl minimaliai investavus į restauraciją, galima gauti unikalų ir vienetinį meno šedevrą. Tendencijos kinta, tačiau vintažinis stilius – amžinas.
- Mažas erdves praplėskite veidrodžiais. Skirtingai nuo meno kūrinių, įrėmintų nuotraukų ir plakatų, kurie šiuo metu yra itin populiari sienų dekoro medžiaga, veidrodžiai atspindi šviesą. Vizualiai jie atstoja langus. Pagalvokite apie idėją kambaryje turėti dvi stiklines sienas – vieną su užuolaidomis, kitą – išskirtinai erdvės plėtrai. Kabinkite skirtingo stiliaus veidrodžius chaotiška schema laikydamiesi principo, jog didžiausi – apačioje. Kylant į viršų jie turėtų mažėti.
- Namų tekstilė suteikia žemiško jaukumo. Rinkdamiesi kilimą atminkite, kad per didelis geriau nei per mažas. Jei pirkinys netiks vienam kambariui, galbūt pritaikysite jį kitoje erdvėje. Mažas kilimas visada liks per mažas bet kokiame interjere. Išeitis – vienoje erdvėje derinti du skirtingus elementus, pavyzdžiui, vieną tiesti prie minkšto baldo, kur žmonės sėdėdami laiko kojas, kitą – valgomojo stalo, židinio, vitrininio lango ar baro zonoje. Svetainėje ant kilimo turi tilpti visi numatyti baldai (bent priekinės kojytės).
- Investuokite į baldus ir dekorą, pagamintą iš natūralių medžiagų. Valgomasis stalas iš ąžuolo, virtuvės stalviršiai iš marmuro, rotango lentyna – tik keli pavyzdžiai, kurie atrems laiko išbandymus ir kuriais galėsite ilgai naudotis skirtingose erdvėse. Natūralios medžiagos yra ekologiškas, tvarus pasirinkimas. Nepaisant nusidėvėjimo, baldai visada turės istorinio žavesio ir suteiks namams autentikos, jei tik tinkamai prižiūrėsite.
- Suvenyrų, kvepalų ar trofėjų kolekcijos glosto širdį, tačiau netvarka dusina erdves. Pagalvokite apie baldus, kuriuose įkomponuotos laikymo vietos smulkiems daiktams. Tai gali būti staleliai su stalčiais, komodos, sekcijos, uždaros lentynos. Įsigykite stilingų dėžių daiktams saugoti ir sustatykite vieną ant kitos. Venkite dekoruoti namus daugybe smulkių akcentų. Pavargsite valyti dulkes. 3–5 meno kūriniai (vazos, skulptūros, žvakidės ir pan.), pastatyti atviroje erdvėje, – daugiau nei pakankamai.
Sienų dekoras
- Sienų spalva patalpoje keičiasi atsižvelgiant į natūralų ir dirbtinį apšvietimą skirtingu paros metu. Tam, kad nepadarytumėte klaidos dažydami kambarį tonu, kuris gražiai atrodo paletėje, pakabinkite ant sienos A3 formato lapą ir nudažykite. Pažvelkite į spalvą skirtingu paros metu – ryte, per pietus, vakare. Įsitikinkite, kad nenorite šviesesnio ar tamsesnio tono.
- Jeigu sunku išsirinkti sienų spalvą, laikykitės amžinos klasikos rekomendacijų. Neutralios spalvos ir tekstūros nepavaldžios laikui. Jos kaip menininko drobė, padedanti atsiskleisti kitiems interjero elementams. Baltos, pilkos ar kreminės spalvos sienos – saugus pasirinkimas bet kokioms erdvėms. Interjerą pagyvinkite tamsesniais ar ryškesniais akcentais (baldais, tekstile, paveikslais). Nudažius sienas neutralia spalva, vėliau nesunku keisti kambario temą kas kelerius metus ar net pagal metų sezoną.
- Nedažykite lubų baltai. Išbandykite monochrominę paletę, kuri sukuria kambaryje visą apimančią nuotaiką. Pavyzdžiui, jeigu sienas dažote geltonai, mėlynai ar žaliai, lubas padenkite atitinkamai kreminiu, žydru ar žalsvu atspalviu. Jei vietoj tradicinės baltos parinksite sienoms artimą pastelinį toną, išnyks kontrastas ir net ryškios spalvos taps subtilesnės, harmoningesnės.
- Tapetai – puiki priemonė įnešti į mažas erdves daugiau spalvų ir raštų. Jie sukuria vizualinį įspūdį, kuris nėra pernelyg ryškus. Rinkoje apstu klijuojamų ir tepamų (skystų) tapetų kiekvienam skoniui. Jei dvejojate, ar norite dekoruoti visas kambario sienas, akcentuokite tik vieną. Paverskite plotą, kuriame nėra langų ir durų, meno kūriniu su impozantiškais raštais ar piešiniu. Prie šios sienos dera statyti žemus baldus, ne aukštesnius nei 1/3 kambario aukščio.
Meno injekcija
- Daugelis žmonių įsitikinę, kad originalūs autoriniai paveikslai yra ne jų finansinėms galimybėms. Meno kūrinių kolekcionavimas – ne tik turtingųjų privilegija. Yra daug jaunų menininkų ir amatininkų, kurie parduoda savo darbus už patrauklią kainą. Reikia tik pasidomėti, užmegzti ryšius ir laukti svajonių pirkinio. Drobė, tapyta pagal užsakymą, atitinkanti namų atmosferą, – ilgalaikė investicija, kurios kaina tik didės.
- Pradėkite kurti savo meno kolekciją kuo anksčiau. Kad ir kur gyvenate, visada atsiras siena, kurią galima dekoruoti paveikslais. Jie gali pasakoti jūsų gyvenimo istoriją (autobiografiją) ir keliauti iš vienų namų į kitus. Menas nereikalauja milžiniškos aukos. Investuokite palaipsniui į patinkančius kūrinius be skubos ir prievartos. Pasitikėkite savo įkvėpimu ir nustebsite, jog iš pirmo žvilgsnio nederantys darbai, pakabinti ant vienos sienos, papildo vienas kitą.
- Jei turite vieną teminę seriją, pavyzdžiui, triptiką, visada kabinkite paveikslus akių lygyje ir ne didesniu kaip 5 cm atstumu vienas nuo kito. Šioje patalpoje nebenaudokite jokio kito sienų dekoro. Jeigu yra trys ir daugiau susietų meno kūrinių, eklektika ne tik nereikalinga, bet ir žalinga.
- Aklai nekopijuokite tendencijų ir neužtvindykite patalpų garsiomis kopijomis. Atminkite, kad kuriate namus gyventi, o ne muziejų. Menas turi būti natūralus ir patogus. Būkite atviri pokyčiams ir naujoms idėjoms, tuomet namai niekada nebus senamadiški. Viena pagrindinių taisyklių, susijusių su antikvarinių baldų ar dekoro pasirinkimu, yra ta, kad privalote iš tiesų mėgti daiktus, kuriuos perkate. Tuomet jie nenusibos ir nepradės erzinti.
Viena koncepcija
- Kuo mažiau netvarkos ir kuo labiau struktūruota erdvė, tuo kambarys atrodo didesnis, ramesnis, švaresnis. Minimaliai apkrauti, subtiliai dekoruoti namai lemia lengvumo pojūtį, laisvę kvėpuoti, malonumą atsipalaiduoti. Coco Chanel patarė moterims prieš išeinant pro duris nusiimti nors vieną aksesuarą. Kalbant apie namų interjerą, tinka panaši taisyklė – „mažiau reiškia geriau“.
- Atsižvelkite į mastelį ir išmokite subalansuoti erdvės bei baldų dydžius. Tai gyvybiškai svarbus įgūdis, leisiantis išsirinkti tinkamą sofą, spintelę ar veidrodį. Jei sunku įsivaizduoti, kaip išdėstyti baldus, pasidarykite popierinius šablonus, kiek ploto užima vienas ar kitas elementas. Šis triukas apsaugos nuo klaidos nusipirkti per mažą ar per didelį daiktą.
- Vienas esminių interjero dizaino aspektų – erdvinis išplanavimas. Svarbu užtikrinti, kad baldai, kilimai, apšvietimo elementai, aksesuarai būtų tinkamo dydžio ir paliktų vietos praeiti. Jei gyvenate įkurtuvių nuotaikomis ir dažnai lankotės baldų parduotuvėse, išmatuokite savo erdves ir visada turėkite su savimi ruletę. Net užvaldyti susižavėjimo nepameskite sveiko proto ir įsitinkite, kad pasirinktas baldas tikrai tilps kambaryje.
- Internete apstu interjero kompozicijų, kurios atrodo stulbinančiai paveikslėlyje, tačiau pamačius tikrovėje – nuvilia. Jei vadovausitės įsitikinimu, kad namai turi gerai atrodyti nuotraukose socialiniams tinklams, t. y. atitikti reklamuojamas tendencijas, galite paspęsti sau spąstus. Atsidursite gražiame narvelyje, kuriame neįmanoma gyventi.
- Aplinka veikia nuotaiką ir savijautą. Žmonėms reikia pailsėti nuo pabodusių kabineto sienų, keliauti, atostogauti, kad sugrįžtų produktyvumas ir darbo našumas. Panašiai veikia interjeras. Kartais reikia periodiškai pakeisti namų aplinką, kad atsirastų noras šeimininkauti virtuvėje, kviesti svečius, puoselėti kambarinius augalus ir dailinti aplinką. Net jei esate patenkinti dabartiniu interjeru, nesistebėkite, jog vienu momentu užsimanysite viską atnaujinti.
Autorius Jurgita Ramanauskienė