Jau kelerius metus mados pasaulyje karaliauja gėlės, ryškios spalvos ir romantika. Tad jeigu pabodo toks stilius, metas prisiminti nemaria klasika tituluojamus safario motyvus. Žemės spalvų tonai, aiški konstrukcija ir žavūs keliautojo švarkai leidžia jaustis patogiai, sykiu pabrėžti moteriškumą. Tad susipažinkime su prieštaringa safario stiliaus istorija ir apžvelkime, kokie akcentai madingi šią vasarą.

 

Two,Beautiful,Woman,Fashion,Model,Brunette,Hair,Friends,Wear,OverallsKas gi tas safaris?

 

Žodis „safaris“, kilęs iš suahilių ir arabų kalbų, reiškia kelionę. Pirmieji safariai buvo karavanai, gabenę prekes ir vergus. Tačiau jau XIX a. pabaigoje pradėtos rengti ekspedicijos, o vėliau ir pramoginės kelionės į Afrikos žemyno gilumą. Jas irgi imta vadinti safariais. XX a. pradžioje Afrikoje įsikūrę verslūs europiečiai, vėliau pavadinti baltaisiais medžiotojais, ėmė organizuoti ir reklamuoti safarius įtakingiems atvykėliams, norintiems pamatyti įspūdingus šio žemyno gyvūnus. Viename garsiausių safarių dalyvavo buvęs JAV prezidentas Teodoras Ruzveltas su sūnumi. Du garbingi svečiai, lydimi britų medžiotojo ir 250 nešikų bei gidų, keliavo nuo Mombasos (Kenija) per visą Britų Rytų Afriką iki pat Belgijos Kongo, o vėliau iki Sudano. Pakeliui Ruzveltai nušovė daugiau nei 500 gyvūnų, įskaitant 17 liūtų, 11 dramblių ir 20 raganosių. Prezidentas net išleido knygą apie savo nuotykius. Europiečiai romantizavo medžioklę, kuria užsiėmė pasaulio turtingieji. Tad netgi nemedžioję ir niekada Afrikoje nesilankę pasiturintys žmonės laisvalaikiu puošdavosi vadinamąją safario uniformą imituojančiais drabužiais. Tradiciškai safario kostiumas būdavo sudaromas iš maskuojančių spalvų drabužių – diržu sujuosiamo ilgoko švarko su kišenėmis, kelnių arba šortų, lengvo šalmo, aulinių batų. Visas ansamblis puošiamas laukinių gyvūnų kailio ar odos elementais bei funkcionaliais aksesuarais – gertuve, kuprine, akiniais. XX a. 5-ajame dešimtmetyje pagaliau pradėta kalbėti apie tai, kad laukinių gyvūnų žudymas pramogos tikslais yra neetiškas. Tad safaris su medžiokle neteko populiarumo. Tačiau žymūs kūrėjai vis dar idealizavo klajones po laukinę Afriką. Vadinamasis safario kostiumas tapo kasdienio garderobo dalimi. Ypač juo žavėjosi amerikiečiai rašytojai, fotografai ir režisieriai.

 

Yvesas Saint Laurentas ir safario revoliucija

 

Visgi mados istorikai pripažįsta, kad iki pat 1970-ųjų safario stilius nebuvo tikra mados tendencija. Laikino susižavėjimo safario stiliaus elementai sulaukė 1961 m., kai Indijoje apsilankiusi karalienė Elžbieta II fotografų užfiksuota dėvinti safario stiliaus sijoną ir švarką. Tokio stiliaus drabužiais, mėgdžiodami karalienę, kone metus puošėsi vyrai bei moterys Londone, Paryžiuje, Niujorke. Į mados olimpą safario stilių, o konkrečiau – tiesių linijų ilgą švarką, sujuosiamą plačiu diržu, užkėlė garsusis mados kūrėjas Yvesas Saint Laurentas. Jo sukurti modeliai tapo savotiška verslo apranga. Tai stilingas ir lengvai prižiūrimas rūbas, kurį mėgo tiek vyrai, tiek moterys. Jis išpopuliarėjo Europoje, JAV ir Australijoje. Y. Saint Laurentas jautėsi įkvėptas Afrikos kultūros ir naudodamas jos elementus sukūrė ištisą kolekciją. Ši atsidūrė žurnale „Vogue“. Tad natūralių spalvų ir vadinamųjų švarių kirpimų buvo nebeįmanoma ignoruoti. Visgi į aukštąją madą safario stiliaus elementai atkeliavo tik tuomet, kai kitas garsus prancūzų mados kūrėjas Tedas Lapidus ant moteriškų drabužių pritvirtino militaristinius antpečius. Safario stiliaus kostiumą 8-ajame dešimtmetyje labai pamėgo kino žvaigždės. Aktorius Rogeris Moore‘as, vilkėjo jį keliose „Džeimso Bondo“ serijose. Vėliau safario stilistika išėjo iš mados, tačiau, pasirodo, tai buvo tik laikina. Safaris į madą sugrįžo. Ir dėl to vėl buvo kaltas kinas bei kostiumų kūrėjai. Filmai apie nuotykių ieškotoją Indianą Džounsą, įspūdingas fantastinis šedevras „Juros periodo parkas“ ir kiti vėl įkvėpė prisiminti safario kostiumą. Išpopuliarėjo šortų, prasegtų medvilninių marškinių bei patogių sandalų ar grubių aulinių batų derinys. Safario stiliaus elementų gausu „Michael Kors“, „Max Mara“, „Dsquared2“, „Missoni“ ir daug kitų garsių mados namų kolekcijose.

 

Moderniausia šio stiliaus versija

 

Safario stilius iš naujo atgimsta kiekvieną šiltąjį sezoną. Ir nors šiuo metu dominuoja ryški rožinė, žalia ir mėlyna, tačiau įpusėjus vasarai kaip atsvara mados tendencijoms sugrįžta atostogų spalvų paletė. Tai subtilios ramios žemės spalvos, tiesaus kirpimo siluetai, natūralūs audiniai. Tai ir atitinka safario stilistiką. Be to, britų „Vogue“ skelbia, kad dar šią vasarą dabar madingos cargo stiliaus kelnės taps panašesnės į tradicines safario stiliaus kelnes: bus siauresnės, o kišenės mažės. Tarp mados tendencijų išlieka platūs šortai, laisvi natūralių audinių marškiniai, afrikietiški motyvai. Įdomu tai, kad šįmet safario stilius įžengė į rudens ir žiemos kolekcijas. Prie pamėgto stiliaus grįžo „Michael Kors“, o dar pernai safario stilistika persmelktą šaltojo sezono kolekciją pristatė kaimynų latvių prekės ženklas „Collected Story“. Atrodo, jiems pavyko aplenkti laiką.

 

Kai kurios safario stiliaus detalės nesikeičia, o štai kitos įgauna modernią versiją. Šią vasarą renkantis safario stiliaus drabužius dėmesį prikausto:

 
  • Natūralūs audiniai ir auksas. Safaris asocijuojasi su atradimais, kelionėmis ir gamta, todėl šiam stiliui būdingos natūralios, žmogų prie gamtos artinančios medžiagos. Tai linas, medvilnė, oda, mezginiai, pynimai, iš medžio ar akmens gaminti aksesuarai. Safario stiliui artimi šiltų atspalvių metalai – bronza, auksas ir varis. Auksas – madingiausias šio sezono metalo atspalvis ir kaip tyčia dizaineriai jį derina su linu. Tad susikurti madingą safario įvaizdį miesto gatvėms visai nesunku pasirinkus struktūrišką lininę suknelę ir prie jos priderinus aukso spalvos aksesuarus. Svarbu nepamiršti grubokų natūralios odos sandalų ir skrybėlės.
  • Atsisakoma gyvūnų kailių raštų. Tradiciškai safario stilius neatsiejamas nuo gyvūnų kailių ar odos raštų. Visgi šį sezoną tokie elementai beveik nenaudojami. Išimtis taikoma tik stilizuotai dirbtinei roplių odai. Šiuolaikiniame pasaulyje safario stilių stengiamasi atsieti nuo neetiškos medžioklės ir gyvūnų kankinimo. Tad dėvėti rūbą, primenantį nužudytą gyvūną, neetiška ir neskoninga. Šiuolaikinis safaris atspindi taikų buvimą gamtoje, tad dažniau galima išvysti augalų motyvų nei gyvūnų kailių raštų. O keliaujant į gamtą apsiginkluojama ne šautuvais, o galingais fotoaparatais.
  • Safario švarko revoliucija. Ilgus dešimtmečius safario stiliaus švarkas buvo tarsi neliečiamas. Visgi šią vasarą ikoniškas rūbas trumpėja, kartais atsisakoma diržo, tačiau išlieka klasikinė spalvinė gama ir, žinoma, didelės bei talpios kišenės. Nenorinčios laisvalaikio leisti apsirengus švarku gali rinktis iš stilingų lietpalčių ir net sportinio stiliaus striukių su safario stiliaus elementais.
  • Marškinių tipo suknelė – miestietiško safario uniforma. Safario stiliui paprastai priskiriami kelius siekiantys grubaus audinio sijonai ir lakūno uniformą primenantys kombinezonai. Tačiau šįmet ryškiausias akcentas – marškinių stiliaus suknelė. Madingų suknelių kirpimas tiesus ir gana laisvas, per liemenį juosiamos plačiais diržais. Būtent taip sukuriamas safario stiliui būdingas siluetas.
  • Trumpa palaidinė ir platūs šortai. Šį sezoną dėmesį verta atkreipti ir į trumpas palaidines. Kuriant safario stilių, jos turėtų būti natūralių žemiškų spalvų, prigludusios prie kūno it sportiniai marškinėliai arba primenančios marškinius. Bet kokiu atveju trumpą palaidinę geriausia derinti su ilgokais šortais aukštu juosmeniu.

Norint garderobą papildyti safario stiliaus elementais, derėtų ieškoti patogių laisvalaikio batelių pintu padu. Taip pat pagrindines mados tendencijas atitinka pintos rankinės, vadinamieji laiškininko krepšiai – stačiakampio formos rankinės su išorinėmis kišenėlėmis, masyvūs papuošalai, margintos skarelės ir, žinoma, stilingi bei funkcionalūs saulės akiniai.

 

Miesto medžiotojos uniforma

 

Modernus safario stilius, stilistų teigimu, tinka bet kokio amžiaus ir kūno sudėjimo moterims. Mat jam būdingi tiesūs kirpimai, neutralios spalvos, liemens akcentavimas. Safario stilių galima susikurti net nesirenkant vadinamąją safario uniformą primenančių drabužių, pakanka paisyti spalvų paletės ir modernios klasikos principų. Beje, safario stiliaus rūbų yra kiekvienoje parduotuvėje.

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė