Viešųjų tyrimų bendrovė Didžiojoje Britanijoje apskaičiavo, jog net 14 % kasdien informaciniuose ir pramoginiuose interneto portaluose pasirodančių naujienų vartojamas žodis „seksualumas“. Analitikai įsitikinę, kad dažniausiai šis terminas pateikiamas netiksliai. Mat paprastai manoma, jog „seksualus“ reiškia tik erotinį stimuliavimą ir sietinas su apnuoginto kūno vaizdiniu. Iš tiesų ši sąvoka apima visus su lytimi, intymiu suartėjimu ir meile susijusius jausmus bei elgesį. Tad seksologai mano, kad toks informacinis srautas yra viena priežasčių, kodėl žmonės, dažniausiai moterys, savo seksualumą suvokia netinkamai.

 

Ne vilionės, o pasitikėjimas savimiBeauty,Young,Woman,In,White,Dress

 

2016 m. Jogailos universiteto (Lenkija) psichologai ir sociologai atliko keletą apklausų ir, susisteminę duomenis, paskelbė būdingiausius seksualios moters asmenybės bruožus. Išsiaiškino, kad vyrus labiausiai žavi tos moterys, kurių asmenybėje dera trys savybės: polinkis manipuliuoti, narciziškumas (atvirai demonstruojama viršenybė ir net savanaudiškumas) bei asmenybės sutrikimas (asocialus ir visuomenės normų neatitinkantis elgesys). Taip pat išskyrė tokias savybes kaip atšiaurumas ir nepasiekiamumas. Visgi stipriosios lyties atstovai per apklausas patikino, kad jiems ne mažiau svarbu, jog visomis šiomis savybėmis pasižyminti dama jiems dar ir nusišypsotų. Toks tyrimas, švelniai tariant, kiek suglumino mokslo bendruomenę, o kolegos mokslininkai iš Vokietijos lenkų net pasiteiravo apie tai, kokių klausimų šie uždavė tyrimo dalyviams. Galiausiai mokslininkams suvienijus jėgas paaiškėjo, kad anketinių duomenų vertinimas nebuvo tikslus. Konkrečiau, per daug ribotas. Mat apklausos dalyvių teirautasi apie situacijas, kuriose jie, bendraudami su priešingos lyties atstovėmis, patiria stipriausią lytinį susijaudinimą. Tad tyrimas atskleidė ne tiek moters seksualumą, o labiau vyriškus instinktus sužadinantį elgesį. O juos žadina ne kas kitas, bet primityvus pasąmoningas troškimas sumedžioti grobį ar įveikti priešininką. Štai kodėl stipriosios lyties atstovus traukė toks keistas asmeninių savybių derinys: norą intymiai suartėti (pačia gryniausia forma atlikti lytinį aktą) skatina tai, kad moteris yra protinga, atrodo nepasiekiama, moka mesti iššūkį, bet galiausiai nusileidžia ir tuomet jau vyras pademonstruoja savo galią. Ši analizė iš tiesų verta kritikos, tačiau mokslininkams pavyko atskleisti šį tą įdomaus. Pasirodo, tradiciškai suvokiamos moters seksualumo išraiškos – apnuoginto kūno demonstravimas, flirtas ir viliojimas, yra ne tokios patrauklios, kaip manyta anksčiau. Primityviausius stipriosios lyties instinktus žadina intymios varžybos su potencialia kiek per daug savimi pasitikinčia partnere.

 

Kitoks požiūris lemia kitokius rezultatus

 

Deja, neįmanoma įvertinti ir ištirti moters seksualumo į pagalbą nepasitelkus vyriško požiūrio. Bent jau vakarietiškoje kultūroje, kurioje moters kūnas ir visas jos intymus gyvenimas ištisus šimtmečius vertinamas tik iš vyriškos perspektyvos. Beje, ilgus šimtmečius moters seksualumas buvo visiškai neatsiejamas nuo reprodukcinės funkcijos. Dabar, efektyvios kontracepcijos laikais, tai beveik neaktualu. Visgi šis pokytis atsirado neseniai, tad visuomenė ir net mokslininkai nėra jį pilnai įsisavinę. Kadaise garsusis psichoterapijos pradininkas Zigmundas Froidas rašė, kad į seksualinę laisvę besiveržianti moteris pasižymi falinės asmenybės savybėmis. Tai reikėtų suprasti, kad seksualinius norus išreiškianti dama iš tiesų svajoja būti vyru ir turėti varpą. Tai keltų šypseną, jeigu didelė dalis visuomenės šiai idėjai nepritartų. Juk vis dar gėdijamos moterys, kurios atvirai kalba apie seksą, kūniškumą arba seksualinių partnerių skaičių. Taip veikiausiai yra todėl, kad vis dar sunku įsisąmoninti, jog moters kūnas iš tiesų priklauso jai, o ne jos sutuoktiniui ar bet kuriam kitam vyrui, kuris į ją žiūri. Jei pavyktų atmesti vyrišką vertinimą, veikiausiai moters seksualumas atsiskleistų visai kitomis spalvomis. Mat, kaip jau užsiminta, terminas „seksualumas“ apima ne tik tai, ar priešingos lyties atstovams moteris atrodo jaudinanti, tačiau ir daugybę kitų aspektų. Vertinant seksualumą plačiau, reikšmingiausiais kriterijai negali būti laikomas amžius ar vaisingumas, seksualiomis gali būti laikomos net lytinių santykių nepalaikančios moterys arba tos, kurios nelaikomos tradiciškai gražiomis. Mat seksualumas yra ne tik santykis su kita lytimi, bet ir savęs suvokimas. Šiuolaikiniai psichologai seksualumą linkę apibūdinti kaip vieną iš sudėtinių suaugusio asmens psichikos dalių. Tad laikantis tokio požiūrio seksualumas turėtų būti vertinamas ne kaip kažkas, ką mato ir jaučia kiti, o kaip individualus potyris. Skamba sudėtingai, bet išversti į paprastą kalbą nesunku – seksuali moteris yra ta, kuris psichologiškai tokia jaučiasi.

 

Atrasti, o gal išugdyti?

 

Veikiausiai kyla noras užduoti logišką klausimą: kokia nauda iš to, kad moteris jaučiasi seksuali, jeigu aplinkiniai ar potencialus partneris to nemato? Visgi visas būrys psichologų ir gyvenimo mokytojų atsakytų, jog nemato tik tie, kurie žiūri akimis. Šis poetiškas išsireiškimas nurodo, kad tikrasis seksualumas susijęs ne tiek su išoriniais duomenimis, kiek su požiūriu į intymumą ir santykius. Be abejo, išvaizda svarbi visais atvejais, kai kalba pasisuka apie seksą. Juk tai pirminis impulsas, leidžiantis žmogui įvertinti, ar su partneriu gali susilaukti sveikų palikuonių. Visgi ilgalaikėje perspektyvoje kūno apimtys bei proporcijos, veido bruožai ar plaukų spalva netenka reikšmės. Mokslininkų manymu, pirminis kūniškas potraukis išblėsta vos po 6–8 mėn. bendravimo. Tuomet lieka tik tie seksualumo aspektai, apie kuriuos kalbama gerokai rečiau. Sekso ekspertė Eve Marx patikina, jog moters seksualumas yra proto galia, tiksliau – psichologinė ir emocinė jos būklė. Ji lygiai tokia pat svarbi kaip hormoninis fonas, kuris fiziologiškai nulemia, ar moteris domisi seksu, ar ne. Ekspertė pabrėžia, kad norėdamos išsiugdyti seksualumą bet kokio amžiaus moterys pirmiausia turi rūpintis savimi: tai apima tinkamą poilsio ir darbo režimą, emocijas išlaisvinančius užsiėmimus ar džiuginantį ir gerų emocijų teikiantį hobį. Taip pat moterims itin svarbu aštrinti jusles. Tai daroma bendraujant su draugėmis, ragaujant naujų skonių, žiūrint teigiamas emocijas žadinančius filmus ar skaitant romantiškas knygas. O itin teigiamai moters seksualumą veikia šokiai. Beje, seksologai įsitikinę, kad tokios treniruotės, kuriose dominuoja tempimo pratimai, pvz., pilatesas, padeda geriau pajusti kūno dalis ir išmokti jas tinkamai judinti. Tai suteikia galimybę kontroliuoti kūną. O šis gebėjimas itin svarbus, kai kalba pasisuka apie moters seksualinį pasitenkinimą. Ir tai tik nedidelė dalis patarimų, kuriais su savo sekėjomis socialiniuose tinkluose dalijasi sekso ekspertė.

 

Verta išmėginti

 
  •  Nors psichologai ragina moteris į savo seksualumą žvelgti plačiau nei tik per kūnišką prizmę, visgi be kūniško aspekto čia apsieiti nepavyks. Tad vienas itin svarbus uždavinys norinčioms išsiugdyti seksualumą – susidraugauti su veidrodžiu. Tam pririeks mažiausiai 30 dienų ir labai pozityvaus nusiteikimo. Kasdien bent kelias minutes rekomenduojama praleisti be drabužių ir atidžiai pažvelgti į save veidrodyje visu ūgiu. Žiūrėti ne ieškant trūkumų, o vertinant, jog kūnas yra toks, koks yra. Gamta jį sukūrė, kad šis galėtų patirti pasitenkinimą pats ir suteiktų jį kitam. Tokios treniruotės prieš veidrodį, jas išbandžiusių moterų teigimu, daro stebuklus. Pradedama daug palankiau vertinti save, o tai keičia bendravimą su kitais žmonėmis.
  •  Mėgautis ir patirti malonumą yra ne kažkieno įteikiama dovana, o išugdomas įprotis. Ir kalbama ne apie masturbaciją, nors ir ji gali padėti. Treniruoti save mėgautis gyvenimo smulkmenomis yra labai naudinga, nes tai ne tik gelbsti, kai apima stresas, bet ir kai nuslopsta pasitikėjimas savo seksualumu ar patrauklumu. Be jau minėtų šokių, degustacijų ar kitų užsimėmimų, patirti gyvenimo džiaugsmą per smulkmenas padeda kvapai, muzika ir pasitenkinimą teikianti fizinė veikla. Kasdien verta bent pamėginti atrasti 3 dalykus, kurie suteikia pasitenkinimą. O patenkinta moteris – seksuali moteris.
  •  Kurti emocinį saugumą ir išmokti nubrėžti ribas. Nors įprasta manyti, kad rutina ir ramybė niekaip nesusiję su seksualumu ar net žudo aistrą, tačiau tai yra požiūrio klausimas. Dalis psichologų įsitikinę, kad stresinėse situacijose atsiskleidžia ne tikrasis, o tik biologinis seksualumas. Paprasčiau tariant, patirti suartėjimą kūnas trokšta, nes nori paguodos ir išpildyti giminės pratęsimo paskirtį susidūręs su tariamu pavojumi. Tvarus seksualumas išugdomas tada, kai moteris jaučiasi emociškai saugi ir yra nusibrėžusi emocines bei fizines ribas. Tai reiškia, kad ji išsiaiškinusi, koks elgesys jai patinka, koks seksas teikia pasitenkinimą ir ko niekada netoleruos. Tad tam tikra prasme tikrasis seksualumas atsiranda tik su patirtimi. Kaupkite ją!
 

Autorius Eglė Stratkauskaitė