Kaip ir daugelyje pasaulio šalių, Lietuvoje krikštynos – reikšminga šventė, žyminti ne tik vaikelio prisijungimą prie tikinčiųjų bendruomenės, bet ir leidžianti visą šeimą sukviesti į pirmąją mažylio garbei surengtą puotą. Tad dažnai kyla klausimas, kaip papuošti mažąjį garbės svečią. Juk šventės metu ne tik atliekama ceremonija bei vaišinamasi, bet ir daug fotografuojamasi. Švenčių rengėjai ir stilistai besiruošiantiems krikštynoms negaili patarimų, kaip nuotraukose atrodyti itin estetiškai ir leisti vaikučiui jaustis patogiai.

 

Du drabužių komplektai Christening,Background,With,Baptism,Dress,,Shoes,,Candles,And,Crystal,Cross

 

Katalikų tradicijoje įprasta ceremonijos metu vaikelį apvilkti visiškai baltu rūbu. Akinamai balta spalva simbolizuoja tyrumą ir atgimimą. Po krikšto ceremonijos vaikelis žengia į naują, dvasiškai švarų gyvenimą. Baltas, dažnai įmantriais nėriniais puoštas krikšto apsiaustas arba stilizuota suknelė yra tarsi Šventosios Dvasios dovanos atvaizdavimas. Visais laikais ceremonijai skirtą krikšto rūbelį siūdavo iš itin kokybiško balinto lino ar plonytės vilnos, puošdavo rankų darbo nėriniais. Kartais dailūs apsiaustėliai siuvami iš natūralaus šilko ir derinami su nėrinių kepuraitėmis bei kitomis puošniomis detalėmis. Derančiomis nėrinių juostelėmis puošiamos ir krikšto žvakės. Vėliau ceremonijai skirtas krikšto rūbas supakuojamas į dėžutę ir saugomas kaip prisiminimas. Taip pat šis drabužėlis gali būti perduodamas iš kartos į kartą. Tad iš tiesų verta įsigyti tokį, kurį norėsis saugoti metų metus. Visgi modernios krikštynos, nors ir išlaiko daugelį tradicijų, keičiasi stilistiškai. Šiuolaikiniai krikšto rūbai mažiau įmantrūs, rečiau puošiami nėriniais, o prabangą ir kokybę išduoda aukštos kokybės audiniai, puikus pasiuvimas ir stilingos detalės, pavyzdžiui, rožiniai arba žydri šilko kaspinėliai.

 

Nors ir gražūs, ceremonijai skirti rūbai visiškai netinka krikštynų vakarėliui. Išėjus iš bažnyčios ir nusifotografavus, vaikelį derėtų perrengti patogesniais, bet puošniais ir šventės stilistiką atitinkančiais rūbais. Anksčiau mažylius krikštydavo vos sulaukusius 40 dienų, daugiausia trijų mėnesių, o dabar tėvai dažnai palaukia, kol vaikutis paauga ir jau gali suprasti, kokioje šventėje dalyvauja. Tad keičiasi ir vaiko poreikiai. Po ceremonijos rengiamos šventės metu vaikas turi jaustis laisvai, rūbai nevaržyti judesių ir juos dėvėdamas nesukaisti. Žavingai atrodo mažučiai kostiumai su liemenėmis ir varlytėmis, puošnios, bet laisvos suknelės mergytėms. Madingiausia šiuolaikinių krikštynų tendencija – mažylius aprengti it mažus suaugusiuosius. Tai leidžia suderinti vaikų aprangą su tėvų ir kūmų, todėl ir pati šventė, ir nuotraukose užfiksuotos akimirkos atrodo skoningiau.

 

Dėmesys detalėms ir natūralumui

 

Būtent skoningumas ir saikingumas, stilistų teigimu, tampa modernių krikštynų centrine ašimi. Akį rėžiančios ryškios spalvos, sintetiniai audiniai ir plastiko papuošimai nedera su šiuolaikine gyvensena, tad ir šventėse to atsisakoma. Mažiau iš tiesų tampa daugiau. Tad minimalizmas vyrauja ne tik dekoruojant stalus ar sales, tačiau ir aprangoje. Tai jokiu būdu nereiškia, kad šventė negali būti prabangi, tiesiog prabangą sudaro kitokie akcentai nei ankstesniais laikais. Vienas triukų, kuriuo pasinaudoti siūlo švenčių organizatoriai, yra detalių atsikartojimai. Pavyzdžiui, stalus papuošus bijūnų žiedais, šį akcentą galima panaudoti ir kvietimuose, bijūnų (tik gerokai mažesnių) galima įpinti į mergaičių plaukus. Jeigu puošiamasi smulkių gėlyčių vainikėliais, tas pats raštas gali dominuoti ir papuošimuose ar net visoje aprangoje. Gerą skonį išduoda vientisumas ir harmonija. Tad verta tai prisiminti ruošiant bet kokią šventę. Stilingas atsikartojimas dominuoja ir aprangoje. Modernūs vaikiški šventėms skirti drabužių komplektai paprastai sudaryti iš 2–3 spalvų derinio. Puošnumo suteikia papūstos ar rauktos rankovės, kaspino juosta, berniukams – minimalistinės ryškesnės spalvos petnešos ar mažučiai švarkai.

 

Kita tendencija, kuria žavisi visas pasaulis, – natūralumas. Krikštynų šventėje natūralumas gal net svarbesnis nei kituose renginiuose. Juk per krikštynas visas dėmesys turi būti skirtas vaikui. O jam reikalinga tai, kas švaru, natūralu, tvaru. Ir tai atsispindi ne tik renkantis audinius rūbams. Pavyzdžiui, gryną, kruopščiai apdirbtą liną. Linas – tradicinis lietuviškas audinys. Vertinamas ne tik dėl puikaus oro pralaidumo ir patogumo, bet ir dėl estetikos. Lininiai rūbai pasižymi ribota, bet itin elegantiška spalvų gama. Vadinamoji „beige“ spalvų gama šiuo metu itin madinga. Natūralūs smėlio ir kūno atspalviai puikiai dera su švelniais mėlynais, rožiniais ir žaliais pasteliniais tonais. Itin efektingai prie natūralaus lino atrodo šįmet populiari žalia ir geltona. Švelnios ir nuosaikios spalvos krikštynų šventės idėją tarsi priartina prie gamtos. Tad ir atitinkama apranga puikiai atrodo natūralių žolynų ar net paplūdimio fone.

 

Viena stilinga šeima

 

Krikštynų šventė visada jauki ir šilta. Tokią atmosferą kuria ne tik dekoracijos, bet ir tai, kad įprastai čia dalyvauja patys artimiausi žmonės. O tai leidžia nesunkiai suderinti šventės temą su visais jos dalyviais. Skirtingai nei vestuvėse, krikštynų šventės etiketas daug laisvesnis. Visgi dera paisyti kelių taisyklių. Jeigu svečiams įteikiami kvietimai, priimtina nurodyti aprangos kodą. Juk šiais laikais po krikštynų ceremonijos ne tik pietaujama namie ar restorane, tačiau laikas gali būti leidžiamas lauke ar žaidimų kambariuose, tad svečiai turėtų žinoti, kaip puoštis, kad jaustųsi patogiai. Nusprendus šventę surengti po atviru dangumi, elegantišką ir šventinį stilių nesunku išlaikyti nurodžius spalvinę gamą ir neapribojant svečių aprangos kodu. Vis dar madingos visos Provanso spalvos. Taip pat galima rinktis vieną akcentą, pavyzdžiui, mergaitės krikštynų tema gali tapti rožės, kurias nesunku atkartoti svečių aprangoje. Taip pat madingai ir stilingai atrodo vaikiškų žaislų interpretacijos – kiškučiai, meškučiai, paukšteliai. Gali pasirodyti, kad svečių informavimas apie šventės temą nebūtinas, tačiau svečias, žinodamas, kaip ir kodėl turi pasiruošti ir pasipuošti šventei, labiau įsitraukia į patį renginį. Be to, išlaikomas šventės stilistinis vientisumas ir visi puikiai atrodo bendrose nuotraukose.

 

Svarbiausi krikštynų šventės svečiai yra vaikai, ypač broliai, seserys ir pusbroliai. Tad tiek stilistai, tiek švenčių organizatoriai ragina tėvus suderinti broliukų ir sesučių rūbelius. Stilistai skatina per krikštynas vengti pompastikos, tačiau vaikai turi jausti, kad dalyvauja šventėje ir kad ši diena ypatinga. Būtent todėl mažuosius šventės dalyvius galima puošti natūralių audinių kostiumais su kelnėmis arba šortais, marškiniais ir po kaklu patogiai prisegama varlyte ar mažučiu kaklaraiščiu. Mergaites džiugina stilizuotos fėjų suknelės. Jų nebūtina siūti iš tiulio, tačiau kirpimas sukuria pūstumo iliuziją, o nedideli raukiniai leidžia jaustis it princesei. Rekomenduojama rinktis judesių nevaržančius drabužius, kuriuos galima sluoksniuoti. Pavyzdžiui, ant lengvų ir plonų suknelių bei marškinių bažnytinės ceremonijos metu galima užvilkti derantį megztuką ar švarkelį. Itin miela ir stilingai vaikiška detale gali tapti priderintų spalvų puošnios kojinaitės, mergaitėms neabejotinai patinka mažutės rankinės, vainikėliai ar net visiems mažiesiems krikštynų dalyviams įteikti nedideli tematiškai derantys pliušiniai žaisliukai. Svarbiausia, kad visi šventės dalyviai jaustųsi priklausantys vienai šeimai. Juk apie tai ir yra ši graži šventė.

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė