Nors šiais laikais gausu įvairių tyrimų, tačiau vis dar nepavyksta ištirti visų gyvūnų rūšių. Kriptozoologai teigia, kad jų visų rasti tiesiog neįmanoma, todėl neišvengiamai liks mitais ir legendomis apipintų būtybių.

 

nese

Nesulaukė pripažinimo 

 

Kriptozoologijos užuomazgų būta dar XIX a., kai nematytus gyvūnus 1892 m. savo knygoje aprašė Anthony Cornellis Oudemanas. Kriptozoologijos terminas įsigalėjo gerokai vėliau. Oficialus jo pradininkas – Bernardas Heuvelmanas. 1950 m. jis sujungė graikiškus terminus kryptos, kuris reiškia paslėptą, zoon, kuriuo graikai vadina gyvūnus, ir logos, kuris išvertus į lietuvių kalbą reiškia diskursą. Deja, kriptozoologija, kaip mokslo šaka, niekada nebuvo pripažinta. Vis dėlto besidominčių šia sritimi pasaulyje yra išties nemažai. Kriptozoologai ieško tam tikrų daiktų, reiškinių egzistavimo įrodymų. Pavyzdžiui, tyrinėja nulaužtas medžių šakas, pėdų įspaudus, kandimo žymes ant laukuose augančių medžių vaisių. Tačiau kriptozoologija iki šiol laikoma pseudomokslu.

 

Elfai stabdo statybas

 

Elfų egzistavimu labiausiai tiki islandai. Islandijoje šiomis mažomis mitinėmis būtybėmis tiki apie 60 % gyventojų. Kartais dėl jų netgi ryžtasi sustabdyti statybas. 2013 m. norėta nutiesti susisiekimo trasą nuo Aulftaneso pusiasalio iki Islandijos sostinės Reikjaviko priemiesčio. Tačiau tam sutrukdė viena gamtosauginė organizacija, gynusi elfų gerovę. Ji pateikė ieškinį Aukščiausiajam Teismui, reikalaudama nedelsiant užkirsti kelią statyboms, nes, pasak šios organizacijos, elfai gyveno būtent tame rajone. Gamtosauginė organizacija teigė radusi elfų pėdsakų, jų mažyčių namų, taip pat surinkusi aplinkinių gyventojų pasakojimus apie susidūrimus su šiomis mitinėmis būtybėmis. Taigi siekiant apginti elfus, žlugo dar vienas statybos projektas.

 

Sniego žmonės egzistuoja?

 

Teigiama, kad pirmasis sniego žmogus pastebėtas 1925 m., o dabar šie humanoidai – patys populiariausi ir žinomiausi kriptidai visame pasaulyje. Neseniai Kazachstano olose rasta 6 000–7 000 m. senumo piešinių, kuriuose vaizduojami sniego žmonės. Dažniausiai jų aptinkama Himalajuose ir Amerikoje. 2012 m. JAV bendrovė „DNA Diagnostics“ teigė atlikusi genetinių tyrimų su tariamo sniego žmogaus audiniais. Anot jos, šis gyvis yra pusiau žmogus. Tai vieninteliai mokslininkų atlikti tyrimai, įrodantys sniego žmogaus egzistavimą. Kriptozoologai yra sukaupę daugybę žmonių pasakojimų, įvairių nuotraukų, sniego žmonių audinių atplaišų, tačiau jų palaikų aptikti ir ištirti jiems nepavyksta iki šiol. Pasak mokslininkų, šie kriptidai gyvena bendruomenėmis ir po mirties sudeginami, todėl jų kūnų ir nepavyksta rasti.

 

Mįslingi požemių valdovai

 

Turkijoje, Argentinoje, Rusijoje, Australijoje, Kalifornijoje sklando gandų apie atkasamus urvus, kalnų šlaituose įrengtus praėjimus su mažyčiais nameliais, kuriuose neva gyveno gnomai. Pirmasis nykštukų susidūrimas su vietos gyventojais įvyko Argentinoje, kur jie sukėlė triukšmą ir išgąsdino stovyklautojus. Mokslininkai kalnų šlaituose rado tunelių labirintus su nedidelėmis angomis. 2002–2005 m. Nevšehire (Turkija) atliktas didžiausias urvų tyrimas. Paaiškėjo, kad legendose minimi gnomai iš tiesų galėjo gyvuoti, galbūt gyvena iki šiol. 5 000 m. senumo urvuose galėjo gyventi ne didesnių negu pusantro metro ūgio gyventojų. Rasti pirštų atspaudai ir audinių nuoplaišos panašūs į žmonių. Mokslininkų teigimu, šiuose urvuose gyvena mutavę žmonės, galbūt tie patys gnomai.

 

Panašių radinių pastebėta Skara Brė (Škotija) šlaituose. Mokslininkai rado ne tik kambarius primenančių angų, bet ir mažų lovelių, durų, židinių. Juos suglumino kambarių viduryje pamatytos smėlio krūvelės, kurios, pasak legendų, yra neprašytų svečių, įsibrovusių į nykštukų namus, kapai. Škotai iki šiol tiki šių mažų būtybių egzistavimu, teigia girdintys jų keliamą triukšmą, kartais matantys juos bėgančius per pievas.

 

Dar viena protinga civilizacija

 

Prieš porą metų japonų mokslininkai Antarktyje pastebėjo didžiulį humanoidą ir pavadino jį Ningenu. Jis apibūdinamas kaip 10 m ūgio sniego baltumo padaras, turintis undinės uodegą. 2007 m. „Google Maps“ paieškos laukelyje rasta nuotrauka, kurioje matoma paslaptinga būtybė, tačiau įrodymų neaptikta. Neseniai mokslininkams pavyko gauti televizijos kanalo „Animal Planet“ vaizdo įrašą, kuriame vaizduojamas Ningenas, todėl tyrimai vėl atnaujinti. Kai kurių ekspertų teigimu, po vandenynu egzistuoja kita protinga civilizacija, kurios gyventojai mėgina su mumis susisiekti. JAV mokslininkai tyrė vietas, kuriose neva buvo pastebėtas Ningenas. Keista, tačiau pasiekus tam tikrą gylį, šiuolaikinė aparatūra nustodavo veikti. Kriptozoologų teigimu, taip vyksta dėl to, kad ši būtybė nenori būti atpažinta.

 

Ne viena Loch Neso pabaisa 

 

Visiems žinoma Loch Neso pabaisos Nesės istorija. Jau daug metų tyrėjai bando aptikti šios mistinės būtybės pėdsakų, tačiau nesėkmingai. Vienintelis rastos nuotraukos taip pat pasirodė esančios kokybiškos klastotės. Paleontologijos profesorius Neilas Clarksas iš Glazgo (Škotija) tyrė Nesės pasirodymo trajektoriją ir lygino ją su žmonių parodymais. Paaiškėjo, kad dauguma pasakojimų yra nepagrįsti ir žmonės galėjo matyti besimaudančius klajojančio cirko dramblius. Tačiau, pasak kriptozoologų, pasaulyje tokių būtybių yra daugiau. Nesės giminaičių pastebėta Islandijoje, Rusijoje ir Afrikoje. Liudininkų teigimu, Lagarfolo gyvatė – islandiškoji Nesė – yra maždaug 100 m ilgio ir iš vandens išnyra itin retai. Vietos gyventojai teigia iki šiol girdintys šios pabaisos skleidžiamus garsus ežere. Jos paieškas apsunkina dumbliais apaugęs ežero dugnas. Afrikos upių Nesė labiausiai traukia kriptozoologų dėmesį. Mokslininkai ilgai ieškojo šio gyvūno pėdsakų. Jiems pavyko rasti išlaužytų šakų, nuridentų akmenų, šliaužimo žymių ir įspaudų. Anot tyrėjų, Afrikos upių Nesė yra 9 m ilgio ir maždaug 3 m aukščio žvynuota pabaisa. Ji atrodo kaip dramblio, begemoto ir raganosio hibridas. Manoma, kad tai vienas iš nedaugelio pasaulyje išlikusių dinozaurų, nes Afrika tam buvo palanki terpė.

 

Tyrimų verpetuose

 

Pasak kriptozoologų, JAV ypač populiarus siaubo filmų personažas Žmogus grėblys iš tiesų egzistuoja. Pirmą kartą ši būtybė pastebėta 1961 m. Mokslininkai pradėjo ieškoti Žmogaus grėblio buvimo pėdsakų po to, kai jis pasiglemžė vienos mergaitės gyvybę. 2006 m. paryčiais kriptidas įsiveržė į sutuoktinių namus, sustingdė iš išgąsčio tėvus ir įsilaužęs į vaikų kambarį sužeidė mergaitę, kuri po poros valandų mirė. Prieš pat mirtį vaikas sugebėjo išlementi tik kriptido vardą. Ufologai teigia, kad ši būtybė galėjo matuoti karinių bandymų metu. Kriptozoologai tikina, kad jiems pavyko rasti kriptido pėdsakų. Jie neva atsekė juos pagal susidūrusiųjų su Žmogumi grėbliu pasakojimus. Teigiama, kad vien Amerikoje šis kriptidas pastebėtas daugiau nei 60 kartų.

 

Teorija M

 

Kriptidus aptikti itin sunku, nes jie dažniausiai nepalieka jokių pėdsakų. Dėl šios priežasties fizikas Edwardas Wittenas 1995 m. pateikė teoriją M. Pagal ją, erdvės laiką sudaro 11 skirtingų dimensijų. Naudojantis šia teorija galima paaiškinti paslaptingų būtybių atsiradimą, nes neva be mūsų egzistuoja dar dešimt visatų – panašių į mūsų ir visiškai skirtingų. Kriptozoologai, tikintys teorijos M egzistavimu, kriptidų atsiradimą aiškina kaip ateivių vizitą Žemėje. Neaišku, kaip kriptidai patenka į mūsų visatą, tačiau jų pasirodymas grindžiamas fizikos dėsniais. Teigiama, kad paralelinių visatų atstovai skleidžia žmonėms nepažįstamas bangas ir vibracijas, todėl jie matomi atsitiktinai ir labai neryškiai. Be to, kriptozoologai tiki, kad egzistuoja ir žmonių, gebančių patekti į kitas paralelines visatas.

 

Įdomu

 
  • Dauguma egzotinių gyvūnų, pavyzdžiai, ančiasnapiai, kengūros, laikyti kriptidais dėl neįprastos išvaizdos.
  • Portlande (JAV) veikia tarptautinis kriptozoologijos muziejus.
  • Visame pasaulyje yra kriptozoologų klubų, kurių nariai organizuoja bendras mitinių būtybių medžiokles.
  • Teigiama, kad čiupakabros yra sergantys ir nuplikę kojotai.
  • „National Geographic“ teigimu, 2015 m. pavasarį Floridoje buvo sumedžiotas tikras dinozauras. JAV, Rusijos, Kinijos ir Japonijos mokslininkai patvirtino, kad tai triceratopsas, ir medžiotojui įteikė valstybinį apdovanojimą.
  • Kazanės (Rusija) gyventojai tikina, kad gnomai iš tiesų egzistuoja. Esą jie su vietos gyventojais atlieka mainus – iš sodo parsineša jų vaisių, o gyventojams palieka spalvotų akmenėlių. Be to, garbina Mėnulį ir sustoję ratu gieda keistas giesmes.
  • Kai kurie mokslininkai teigia, kad kriptidai yra ateiviai iš paralelinių visatų, siunčiami rinkti informacijos apie žmones.