Toksinio šoko sindromas (TŠS) – būklė, kurią sukelia bakteriniai toksinai. Įtarus šį sindromą būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją, nes laikas – svarbiausia. Tinkamai gydant paprastai pasveikstama per dvi ar tris savaites. Tačiau ši būklė gali nusinešti gyvybę vos per kelias valandas.

 

TŠS sąvokos pradžiaToxic,Shock,Syndrome.,Toxic,Shock,Syndrome,Disease,Blood,Test,Inmedical

 

Terminas „toksinio šoko sindromas“ pirmą kartą pavartotas 1978 m. pediatro Jameso K. Todo iš Denverio (JAV). Taip gydytojas apibūdino trijų berniukų ir keturių 8–17 m. mergaičių ligą, sukeltą stafilokoko bakterijos. Vėliau pastebėtas ryšys tarp toksinio šoko sindromo ir tamponų per mėnesines naudojimo. Dauguma TŠS atvejų pasireiškė, kai tamponai makštyje buvo palikti per ilgai. 1978-ųjų rugpjūtį kompanija „Procter & Gamble“, reaguodama į moterų poreikį tamponams, pristatė stipriai sugeriančius tamponus JAV rinkai. Moterys galėjo nebijoti, kad kraujas pratekės, ir toliau užsiimti mėgstama veikla. Tuo metu kurtų tamponų dizainas daugeliui kėlė nuostabą, nes mažytis tamponas galėjo sugerti beveik 20 kartų daugiau skysčio nei jo paties svoris. Vos po dvejų metų epidemiologai paskelbė apie TŠS, daugiausia menstruacijų metu. Iš daugumos tiriamųjų gleivinės pavyzdžių išaugintas auksinis stafilokokas. 1980 m. vasarą padaugėjo pranešimų apie šios ligos atvejus, o tų pačių metų rugsėjį mokslininkai pranešė, kad tamponus naudojančios moterys turi gerokai didesnę riziką patirti TŠS. Tačiau 50 % toksinio šoko sindromo atvejų nėra susiję su menstruacijomis.

 

Pagalba reikalinga nedelsiant

 

Toksinio šoko sindromas – staigi, potencialiai mirtina būklė, atsirandanti, kai daugėjant bakterijų kiekiui į kraują patenka toksinų. Dviejų rūšių bakterijos, Staphylococcus aureus ir Streptococcus pyogenes, yra kaltos daugeliu atvejų. Nors dažnai dėl šios būklės kaltinami tamponai, tačiau ji gali prasidėti įsipjovus ar nusideginus, kai žaizda užkrečiama bakterijomis. TŠS būdingas didelis karščiavimas ir šaltkrėtis, skauda raumenis, vemiama ir viduriuojama, sopa galvą ir gerklę, gali nukristi kraujospūdis, delnus ir pėdų apačią išberia lyg nudegus saulėkaitoje, rausta akys, burna, gerklė, atsiranda sumišimas. Maždaug po savaitės dėl bėrimo oda gali luptis dideliais plotais. Pajutus neįprastus simptomus, kuo greičiau rekomenduojama kreiptis medicininės pagalbos, kad būtų išvengta sunkių komplikacijų. Atsižvelgiant į tai, kokios rūšies bakterijos sukėlė toksinį šoką, kaip greitai gaunamas gydymas ir kokia bendra sveikatos būklė, liga gali būti mirtina 30–70 % atvejų.

 

Iš pradžių galite jaustis kaip susirgę gripu. Tačiau greitai pasijusite daug blogiau, nes infekcijos toksinai pradės pažeisti organus. Ypatingą dėmesį atkreipkite į tokius simptomus kaip staigus aukštas karščiavimas ir vėmimas, jei prasidėjusios mėnesinės arba turite atvirą žaizdą. Jei naudojate tamponą, menstruacinę taurelę, nedelsdamos išimkite.

 

Toksinio šoko sindromo priežastys

 

Įprastai TŠS gali sukelti trys skirtingos bakterijų rūšys:

 
  • Staphylococcus aureus (stafilokokas)
  • Streptococcus pyogenes (A grupės streptokokas)
  • Clostridium sordellii (klostridijos)
 

Stafilokokinės infekcijos. S. aureus įprastai egzistuoja ant žmogaus kūno ir nesukelia infekcijos, mat organizme gaminami nuo jos apsaugantys antikūnai. Užsikrečiama per tiesioginį sąlytį. Žmonės, kuriems išsivysto TŠS, paprastai neturi antikūnų nuo S. aureus. Ši infekcija taip pat gali išsivystyti sergant pneumonija, sinusitu, osteomielitas (kaulų infekcija), turint žaizdą po nudegimo ar operacijos. Tuomet bakterijų gali prasiskverbti į kraują.

 

Streptokokinės infekcijos. S. pyogenes gali pasireikšti kaip antrinė infekcija. Dažniausiai užklumpa tuos, kurie neseniai sirgo vėjaraupiais, bakteriniu celiulitu (odos infekcija) arba kurių imuninė sistema silpna.

 

Klostridijų infekcijos. C. sordellii paprastai glūdi makštyje ir nesukelia infekcijos. Bakterijų gali patekti į gimdą menstruacijų metu, gimdant ar atliekant ginekologines procedūras, ypač abortą. Intraveninis narkotikų vartojimas taip pat gali sukelti C. sordellii infekcijas. Atsiradus tinkamai terpei gali sukelti pneumoniją, endokarditą, artritą, peritonitą ir mionekrozę.

 

TŠS pasireiškia, kai per odą ar gleivinę į kraują patekusios minėtos bakterijos ima greitai augti ir plisti. Įprastai TŠS gali paskatinti tamponas, paliktas makštyje per ilgai, odos infekcija, pooperacinė infekcija, gimdymas, abortas ar kita ginekologinė procedūra, marlė, naudojama kraujavimui stabdyti.

 

Kaip apsisaugoti?

 

Nors TŠS yra retas, tačiau verta imtis veiksmų, kad sumažintumėte tikimybę jam pasireikšti.

 
  •  Nudegimus, įpjovimus ir kitus odos sužalojimus nuolat dezinfekuokite. Laikykitės gydytojo nurodymų, kaip prižiūrėti chirurginį pjūvį.
  •  Nedelsdami kreipkitės į gydytoją pastebėję, kad žaizda užkrėsta – paraudusi, skauda, tinsta.
 

Tinkamai naudokite tamponus:

 
  •  Prieš dėdamos tamponą nusiplaukite rankas.
  •  Tamponus keiskite kas 4–8 val.
  •  Nenaudokite gaminio, kurio sugeriamumas didesnis, nei jums reikia.
  •  Kartais vietoj tamponų naudokite įklotus.
  •  Jei vieną kartą sirgote TŠS, didesnė tikimybė, kad vėl susirgsite, todėl gydytojas gali nurodyti nenaudoti tokių produktų.
 

Autorius Monika Budnikienė