Gyventi šilčiau, gražiau ir mokėti mažiau – tokie dažniausiai būna senų daugiabučių gyventojų lūkesčiai prieš renovaciją. Šiuo metu sėkmingiausi renovacijos projektai iš visos Lietuvos, kuriems pavyko įgyvendinti šiuos tikslus, dalyvauja Metų renovacijos projekto rinkimuose.

 

20200427_113814

Renovuotas daugiabutis Palangoje. Nuotrauka iš BETA archyvo.

 

Ukmergiškius renovacijai paskatino noras sutaupyti ir gyventi gražesniame name

 

1990 m. statybos pilkas devynaukštis Ukmergėje, esantis Jaunimo gatvėje, ne tik pakeitė savo rūbą ir virto žaismingu pastatu, pasipuošusiu pavasariška žalia spalva, bet ir leidžia gyventojams kiekvieną mėnesį sutaupyti bei namuose džiaugtis malonia šiluma. Prieš renovaciją gelžbetonio plokščių statinys šilumą prarasdavo per įtrūkimus išorinėse sienose, sutrūkinėjusius cokolinius pamatus, nesandarius ar neįstiklintus balkonus bei dėl name esančios pasenusios šildymo sistemos.

 

„Pasitarę kartu su kitais gyventojais nusprendėme renovuoti namą pirmiausia norėdami sutaupyti ir gauti mažesnes sąskaitas už šildymą. Taip pat mums buvo svarbu gyventi šilčiau, pagerinti savo gyvenimo kokybę ir kasdien džiaugtis pagerėjusiu namo estetiniu vaizdu“, – svarbiausius renovacijos motyvus vardija daugiabučio gyventojų atstovas Laimutis Girštautas.

 

Gyventojų lūkesčiai gyventi šilčiau ir už šildymą mokėti mažiau po renovacijos buvo patenkinti. Skaičiuojama, kad šilumos energijos sąnaudų skirtumas prieš ir po renovacijos siekia net 63,59 proc. Namo šilumos suvartojimas pakito nuo 54,058 MWh/mėn. 2018 m. sausio mėn. iki 28,102 MWh/mėn. 2020 m. gruodžio mėn., o šilumos suvartojimo pokyčiai pastebimai sumažino sąskaitas už šildymą. Pavyzdžiui, šiame name esantis 82 kv. m butas 2018 m. sausio mėn. už šildymą mokėjo 65 Eur, o 2021 m. sausio mėn. mokestis už šildymą tam pačiam butui sumažėjo iki 30 Eur.

 

„Prieš renovaciją namo energinio naudingumo klasė buvo D, o po jos pasiekta aukštesnė C klasė. Sumažėjus išlaidoms už šildymą, pagerėjus pastato būklei ir estetiniam vaizdui išaugo ir viso namo bei kiekvieno buto vertė“, – sako L. Girštautas.

 

Renovacijos metu aplink 36 butus turintį pastatą taip pat įrengtas naujas šaligatvis. Aplinka gražėja ir toliau: namą administruojančios įmonės direktoriaus manymu, sėkmingas renovacijos pavyzdys įkvėpė ir aplinkinių gyvenvietės daugiabučių gyventojus – jau renovuotas Jaunimo g. 40 esantis pastatas, darbai vyksta ir Jaunimo g. 38, šiuo metu parengti projektai Jaunimo g. 62, 17, 11, 42 esantiems pastatams.

 

BETA_logo (2)

 

Po daugiabučio renovacijos Palangoje – išaugusi būstų vertė

 

Populiariausiame Lietuvos pajūrio kurorte – Palangoje Druskininkų g. 11 esančio daugiabučio gyventojai po renovacijos džiaugiasi ne tik gerokai sumažėjusiomis pastato energijos sąnaudomis, bet ir trečdaliu išaugusia būstų verte. Renovacijos metu trijų aukštų daugiabučiame name, pakeisti seni vamzdynai ir prie radiatorių įrengti termoreguliatoriai. Jie leidžia gyventojams savarankiškai reguliuoti ir palaikyti patalpoje pastovią oro temperatūrą pagal finansines galimybes ir pageidaujamas komforto sąlygas. Be to, gyvenamojo pastato viduje sumažėjo oro drėgmės, kurios pajūrio klimato zonoje yra ypač daug.

 

„Gyventojai skųsdavosi dėl žemos patalpų temperatūros butuose, kuri žiemą tesiekė apie 16 laipsnių šilumos. Tuo metu sąskaitos už šildymą buvo labai didelės“, – sako daugiabučių renovacijos projektą administruojančios įmonės direktoriaus pavaduotoja Kristina Viščiūnienė ir priduria, kad kai kurių butų balkonai buvo stipriai paveikti kritulių ir jų prasta būklė kėlė pavojų gyventojams.

 

Druskininkų g. esantis daugiabutis po modernizacijos perkopė iš E į C energinio efektyvumo klasę, todėl ženkliai sumažėjo šilumos energijos sąnaudos. Po renovacijos viso daugiabučio energijos sąnaudų sumažėjo net 61 proc.

 

„Renovacijos metu kieme buvo įrengtas kokybiškas apšvietimas, sutvarkyta vaikų žaidimų aikštelė. Todėl tiek vaizdas, matomas pro namų langus, daug malonesnis, tiek daugiabučio kieme turi ką veikti vaikai ir juos prižiūrintys suaugusieji. Be to, gražesnę namų aplinką visuomet įvertina ir kurorte apsistoję poilsiautojai“, – pasakoja K. Viščiūnienė.

 

zenklas_2015 04 13

 

Metų renovacijos projekto rinkimai

 

Šie daugiabučiai dalyvauja Metų renovacijos projekto 2021 rinkimuose, kuriuos rengia Būsto energijos taupymo agentūra (BETA). Susipažinti su visais kandidatais galima BETA „Facebook“ puslapyje ir naujienų portale. Geriausius įgyvendintus projektus kviečiami rinkti visi Lietuvos gyventojai – balsavimas už kandidatus prasidės balandžio 2 d. naujienų portale.