Daugelis, kurie ilgiau ar trumpiau namuose turėjo akvariumą, nostalgiškai prisimena šį gyvąjį, nervus raminantį paveikslą. Nuo seno pastebėta, kad stiklinė dėžė ar indas su vandenų flora ir fauna – ne tik gražus dekoro elementas, suteikiantis šiltų spalvų patalpoms. Šiandieniniame pasaulyje dažną žmogų kamuoja aukštas kraujo spaudimas, stresas ir nemiga, jau nekalbant apie kitas ligas. Galbūt po stiklu plaukiojančios žuvytės visų ligų ir neišgydys, tačiau nervus apraminti tikrai padės.

 

akvariumas

Mokslininkai jau nustatė, kad vaistai – ne vienintelis būdas sumažinti nerimo, streso ir kitus nervų sistemos sutrikimus. Jie pastebėjo, kad gydomąjį poveikį pavargusiam protui daro gyvoji gamta. Ne visiems įmanoma kasdien rasti laiko ištrūkti į gamtą, todėl akvariumai tapo viena dažniausia terapeutine priemone. Be to, jų būna įvairiausių dydžių ir formų, todėl kiekvienas gali rasti tinkamiausią savo namų interjerui. Tyrėjų nuomone, visai nesvarbu, kokio dydžio yra akvariumas. Visi jie turi tokį patį raminantį ir atpalaiduojantį poveikį. Čia svarbiausia stiklinis indas, pripildytas vandens ir jame plaukiojanti bent viena žuvis.

 

Teigiama, kad žiūrėjimas į akvariumą ne tik ramina, atpalaiduoja ir mažina stresą, bet ir gali padėti išvengti kai kurių ligų. Tokia veikla teigiamai veikia pacientus, sergančius Alzheimeriu. Pastebėta, kad ligoniai, kurių kambariuose ar palatose būdavo akvariumas su žuvytėmis, turėjo geresnį apetitą, galėjo vartoti mažiau vaistų ir maisto papildų bei buvo ne tokie agresyvūs.

 

Akvariumą rekomenduojama įsigyti šeimoms, kuriose auga hiperaktyvių vaikų, nes stebėdami ramų egzotiškų žuvų gyvenimą jie nusiramina. Kai kurių tyrimų duomenimis, akvariumas odontologo kabinete mažina stresą ir skausmą, todėl pacientams prireikia mažiau vaistų nuo skausmo. Daugeliu atveju akvariumo stebėjimas gali būti net veiksmingesnis nei hipnozė ir kai kurie vaistai. Tikriausiai todėl nemažai privačių medicinos centrų, odontologijos kabinetų ir advokatų kontorų, restoranų turi didesnį ar mažesnį akvariumą.

 

Tyrėjai palyginę hipnozės ir akvariumų su žuvimis ir be žuvų poveikį, nustatė, kad bet koks akvariumas mažina kraujo spaudimą. Tačiau labiau kraujo spaudimą mažina akvariumai su gyvomis žuvimis negu tiesiog gražiai dekoruoti akvariumai. Teigiama, kad net paprasčiausias vaizdo įrašo su žuvimis žiūrėjimas turi terapinį poveikį.

 

Namų akvariumuose galima auginti daugybę rūšių žuvų. Populiariausios gėlavandenių akvariumų žuvų veislės – guramiai, danijos, auksinės žuvelės, šamai, jūrų kirvukai, gupijos, neonai, barbusai, gaideliai, kalavijuočių šeimos žuvys. Ne visos žuvys gali sugyventi viename akvariume, todėl prieš įsigyjant keletą rūšių reikėtų daugiau pasidomėti apie jų ypatumus. Be žuvų akvariumuose taip pat auginami nykštukiniai vėžiai bei sraigės, kurios yra ne tik dekoratyvios, bet ir valo akvariumo vandenį nuo dumblių, kuriais minta.

 

Rūpinimasis akvariumu ir žuvimis – taip pat turi terapinį poveikį. Tokia veikla ne tik ramina, bet ir padeda atkurti prarastą ryšį su gamta. Ne vien tik žuvų stebėjimas ramina, bet ir akvariumo filtro garsai bei leidžiami burbulai turi gydomąjį poveikį.

 

Sakoma, kad augalai turi silpnesnį poveikį, bet jie padeda sukurti visumą. Didžioji dalis vandens augmenijos yra žalios spalvos. Psichologų nuomone, žalia spalva ramina, kelia darbingumą, padeda įveikti nemigą ir gerina bendrą savijautą. Spalvotos, neoninių spalvų tropinių vandenų žuvys kelia nuotaiką, suteikia optimizmo ir tikėjimo šviesesne ateitimi.

 

Žmonės intuityviai jaučia tekančio vandens galią. Net nežinodami jo privalumų, dažnas per laisvas dienas skuba prie vandens telkinių (upių ar ežerų), žvejoti, plaukioti valtele ar kitaip pramogauti. Daugelis žmonių tikriausiai sutiktų, kad net ne žvejyba tokiose išvykose yra svarbiausia, o pabuvimas gamtoje, prie vandens. Vandens muzika yra pati gražiausia žmogaus ausims.