Prasidėjus pirmiesiems peršalimo sezono iššūkiams, labiau atsigręžiame į sveikatą ir susimąstome apie maisto papildų vartojimą. Deja, jei nežinome, kaip juos vartoti tinkamai, teigiamo poveikio organizmui tikėtis neverta. Dažniausias klaidas atskleidžia vitaminų ir papildų įmonės vadovė Aistė Pranukevičienė.

 

A. Pranukevičienė sako, kad vis dar daug žmonių neskaito maisto papildų ir vitaminų etikečių, todėl nežino, kokius pasirinkti, kaip tinkamai juos laikyti ar kokiu paros metu vartoti. „Prieš pradedant vartoti bet kokius maisto papildus ar vitaminus, pirmiausia rekomenduoju atlikti kraujo tyrimus, kad būtų nustatyta, kurių mikroelementų trūksta. Tuomet pasikonsultuoti su specialistu, kad tikslingai parinktų, kas organizmui reikalingiausia būtent šiuo metu, – pažymi pašnekovė. – Negalima tiesiog prisipirkti populiariausių maisto papildų, kuriems taikoma nuolaida, ir gerti saujomis, nes vienas mikroelementas gali blokuoti kito poveikį. Štai magnio negalima vartoti su cinku, o geležies su kalciu. Taip pat kai kurias medžiagas, pavyzdžiui, seleną, cinką, vitaminus A ir E, organizmas linkęs kaupti, todėl galimas jų toksinis poveikis. Taigi, reikia vartoti tik tai, ko trūksta ir tik etiketėje nurodytą dienos dozę, nebent kitaip pataria gydytojas arba vaistininkas.“

 

Kaip vartoti?Different,Vitamin,Capsules,In,Bowls,And,Leaves,On,White,Background,

 

Visi gamintojai etiketėse nurodo, kaip vartoti jų pagamintus maisto papildus ar vitaminus, kad būtų pasiektas geriausias rezultatas. Žinoma, yra ir bendros gairės, kuriomis galima vadovautis. „Ryte tuščiu skrandžiu geriamos gerosios bakterijos, vitaminas D turi būti geriamas iki pietų, nes vakare gali slopinti melatonino gamybą ir ilgainiui gali sutrikti miego ritmas. Žuvų taukus geriausia gerti po pietų. Kurkuminą – su riebiausiu dienos maistu, nes jis nėra tirpus vandenyje ir kitaip organizmas jo neįsisavins. Magnį ir kitus nervų sistemai raminti skirtus papildus, jei nenurodyta kitaip, geriausia vartoti vakare: tai padės labiau atsipalaiduoti ir kokybiškai pailsėti.“

 

Įprastai kiekvieno maisto papildo etiketėje nurodyta, kada geriausia jį vartoti. „Jei rekomendacijų nėra, maisto papildus galime vartoti pirmoje dienos pusėje, po valgio, kad nesudirgtų skrandis, nepykintų“, – pataria specialistė. Pasak A. Pranukevičienės, maisto papildus ir vitaminus geriausia užsigerti tik vandeniu, nes pienas ir kava slopina geležies įsisavinimą, o jei gerąsias bakterijas užgersime saldžiais gėrimais, skrandyje išsiskyrusios sultys dalį jų sunaikins net nepasiekus žarnyno. Verta įsidėmėti, kad maisto papildai ir alkoholis visiškai nedera. Tad jei švenčiame, tądien reikėtų jų nevartoti, o kitą dieną vartoti magnio, elektrolitų, antioksidantų.

 

Pasirinkti geriausius

 

„Ecosh“ vadovė atkreipia dėmesį, kad ne visada brangiausi ar populiariausi maisto papildai suteiks geriausią efektą. „Būtina skaityti etiketes ir pasižiūrėti, kokios veikliųjų medžiagų normos nurodytos. Jei tam tikros medžiagos kiekis nesiekia 15 % rekomenduojamos paros normos, pagal Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nuostatus, negalima net kalbėti apie sveikatinantį poveikį. Taigi, pinigai bus išmesti į balą. Taip pat geriau rinktis tuos papildus, kuriuose yra vienas kitą pastiprinantys, sinergiškai veikiantys elementai, pavyzdžiui, geležis su vitaminu C, nes šis vitaminas gerina geležies įsisavinimą. – sako pašnekovė. – Jei vartojame kelis vitaminų ar maisto papildų kompleksus, reikia pasižiūrėti, kad besidubliuojančių mikroelementų kiekis, ypač tų, kurie kaupiasi organizme, neviršytų rekomenduojamos paros dozės. Pavyzdžiui, seleno gali būti ir maisto papilde, skirtame plaukams, ir skirtame imunitetui, tad reikėtų sudėti šių mikroelementų kiekius.“

 

Skystis, tabletės ar kapsulės?

 

Anot A. Pranukevičienės, kiekvieno maisto papildo gamintojas pagal gamybos technologijas parenka geriausią formą konkrečiam elementui, kad organizmas kuo geriau juos įsisavintų. „Skystį lengviau vartoti, jis pradeda veikti jau patekęs ant liežuvio. Taip pat tokia forma labiausiai tinka tiems žmonėms, kurie fiziškai negali praryti didesnės tabletės ar kapsulės. Guminukus ir kramtomąsias tabletes galima kramtyti, tačiau neperkąskime ir neardykime kapsulės. Pasitaiko, kad mamos atidaro kapsulę ir gerąsias bakterijas vaikams sumaišo su jogurtu, tačiau turėkime mintyje, kad tokiu atveju dalis gerųjų bakterijų žus skrandyje, nes bus suvirškinamos kartu su jogurtu. Žarnyną pasiekia tik dalis gerųjų bakterijų, todėl poveikis gali nebūti toks, kokio tikimės“, – pabrėžia specialistė. Verta įsiminti, kad bet kokios formos ir sudėties maisto papildai ir vitaminai nevartotini ilgesnį laiką, nei nurodyta etiketėse.

 

Tinkamai laikyti

 

Vitaminų ir papildų įmonės įkūrėja apgailestauja, kad daugelis vartotojų neskaito etikečių – kai kuriais atvejais tai pavojingas elgesys: vienų papildų negalima vartoti nėštumo metu, kiti nerekomenduojami vaikams ir t. t. Taip pat kai kuriuos papildus galima vartoti tik trumpą laiką, nes vėliau jie tampa žalingi. „Būna, kad sulaukiame nusiskundimų dėl pakitusios papildų formos, spalvos ar skonio, tačiau greitai tampa aišku, kad tai lėmė netinkamos laikymo sąlygos. Pavyzdžiui, ne šaldytuve laikomi žuvų taukai oksiduojasi ir įgauna kartų skonį (jų negalima vartoti), šilumoje ir drėgmėje laikomos gerosios bakterijos aktyvuojamos ir gali pakisti kapsulių išvaizda. Reikia laikyti taip, kaip nurodyta etiketėse, – pabrėžia pašnekovė. – Įprastai skysti maisto papildai turi būti laikomi šaldytuve, visi kiti sausoje vietoje, kur nepasiekia tiesioginiai saulės spinduliai ir aplinkos temperatūra neviršija 25 laipsnių. Kai kurios gerosios bakterijos turi būti laikomos šaldytuve, kitoms pakanka vėsios vietos. Laikymo sąlygos gali skirtis, atsižvelgiant į gaminimo technologiją, pagal kurią pagamintas konkretus maisto papildas. Tad dar kartą paraginsiu skaityti etiketes.“

 

Vien įsigyti nepakanka

 

Dalis žmonių dažnai perka įvairius maisto papildus ir vitaminus, bet jie taip ir lieka gražiai išrikiuoti lentynose, kol baigiasi galiojimo laikas. Norint teigiamo efekto, maisto papildus reikia laikyti ir vartoti, kaip nurodyta etiketėje, tiek laiko, kiek paskyrė sveikatos priežiūros specialistas.

 

„Tam, kad nepamirštume laiku išgerti papildų, patarčiau laikyti gerai matomoje vietoje. Sudėliokite taip, kad papildai atsidurtų jūsų akiratyje būtent tada, kai juos reikia vartoti. Pavyzdžiui, seleną galima vartoti po pietų, jį laikyti darbe ant darbo stalo, o virtuvėje – tuos papildus, kuriuos turime suvartoti ryte ar vakare po maisto. Dar gana patogi vieta ryte ar vakare vartojamiems papildams – vonioje (jei ten ne per drėgna). Pavyzdžiui, magnis galėtų būti vonioje, ir vartojamas vakare prieš miegą, išsivalius dantis, – pataria pašnekovė. – Visus vitaminus ir maisto papildus reikia vartoti nustatytą laikotarpį. Jeigu jam pasibaigus nejaučiame norimo efekto, galima dar kartą atlikti kraujo tyrimus ir įsivertinti pokyčius bei dabartinį organizmo poreikį“, – sako „Ecosh“ vadovė.