Magnetinės audros nuo oro priklausomiems žmonėms gali pridaryti daug rūpesčių – sukelti silpnumą, paveikti kraujospūdį ir paūminti lėtines ligas. 2022 metų spalį mums gana pasiseks – žadamos tik trys magnetinės audros ir jos visos bus silpnos. Tačiau šiuo metu taip pat verta laikytis kelių paprastų rekomendacijų, kad nesusilpnėtų sveikata.

 

magnetines audros

Magnetinių audrų prognozė 2022 metų spalio mėnesiui

 

Spalio 1 dieną numatoma mažo intensyvumo magnetinė audra.

Spalio 29 dieną prognozuojamas antro silpnas saulės pliūpsnis.

Silpna magnetinė audra numatoma ir spalio 30 d.

 

Kaip sumažinti neigiamą magnetinių bangų poveikį organizmui? 

 

Jei esate jautrus geomagnetiniam aktyvumui, pabandykite laikytis kelių taisyklių:

 
  • gerai išsimiegoti, o tai reiškia, kad miegoti reikia 8 – 9 val. per naktį;
  • kasdien bent 1 val. pavaikščioti gryname ore;
  • atsisakyti žalingo, sunkaus, sūraus ir aštraus maisto, kavą ir arbatą keisti tyru vandeniu, nerūkyti ir nevartoti alkoholio bei energetinių gėrimų;
  • išgerti ne mažiau kaip 1,5 litro gryno vandens per dieną;
  • ryte praustis po kontrastiniu dušu, o vakare pagulėti šiltoje, atpalaiduojančioje vonioje;
  • pakeisti sporto salės užsiėmimus vandens procedūromis SPA ar baseine;
  • nekonfliktuoti ir nesivervinti (kiek įmanoma);
  • visuomet su savimi turėti reikiamus vaistus.
 

Žemės magnotesfera

 

Vienas iš skiriamųjų Žemės bruožų yra jos magnetosfera – nuolatinis magnetinis laukas, apgaubiantis planetą ir užkertantis kelią žalingam kosminės spinduliuotės poveikiui gyviems organizmams, gyvenantiems Žemės paviršiuje. Saulės kryptimi magnetosfera tęsiasi apie 10 Žemės spindulių (vienas Žemės spindulys lygus 6371 km), o priešinga kryptimi – apie 100 Žemės spindulių. Beje, iki šiol nėra tiksliai išaiškinta Žemės magnetinio lauko kilmė ir išsilaikymas. Iš esamų teorijų vyrauja prielaida, kad pastovų lauką sukuria vidinės elektros srovės, atsirandančios dėl skystos metalinės žemės šerdies paviršiuje dėl temperatūros skirtumo įvairiuose jos sluoksniuose.

 

Be nuolatinio Žemės magnetinio lauko, skleidžiamas ir kintamasis magnetinis laukas, kurį sukelia įvairūs išoriniai šaltiniai, daugiausiai Saulė.

 

Kas yra magnetinė audra?

 

Magnetinės audros reiškinys kyla dėl jonizuotų, įkrautų dalelių, atkeliaujančių iš tarpplanetinės erdvės, sąveikos su Žemės magnetiniu lauku. Dėl to pastarasis pradeda piktintis, svyruoti, drebėti.

 

Pažvelkime atidžiau į Žemės magnetosferą, kuriai būdinga vadinamoji spinduliuotės juosta – geomagnetinio lauko sritis, kurioje tvyro ir kaupiasi įkrautos dalelės, tokios kaip elektronai ir protonai. Tradiciškai spinduliuotės juosta gali būti suskirstyta į vidinę, esančią po galingiausia Žemės magnetinio lauko dalimi, ir į išorinę, esančią išorinėje magnetosferos dalyje.

 

Įkrautos dalelės, susikaupusios Žemės spinduliuotės juostoje 10 tūkst. – 60 tūkst. km atstumu, suformuoja elektros sroves toro pavidalu, gulintį Žemės pusiaujo plokštumoje. Šis reiškinys dažnai vadinamas žiedo srove. Žemės magnetinio lauko svyravimai, vadinami magnetinėmis audromis, daugiausiai pasireiškia kaip žiedo srovės pokyčiai.

 

Dėl magnetinių audrų padidėjus saulės aktyvumui, žemės atmosfera gali stipriai įkaisti, todėl pasikeičia jos slėgis. Panašūs pokyčiai gali turėti įtakos žmonėms, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis. Remiantis statistika, magnetinių audrų metu dėl pablogėjusių tokių žmonių savijautos greitosios pagalbos iškvietimų skaičius padidėja net 20 %.