Magija ir iliuzijos stebuklai žmones žavi tūkstančius metų. Nenuostabu, jog atsiranda gebančių šį susižavėjimą dar labiau padidinti. Vieni tokių – garsioji britų Maskelynų šeima, kurios atstovai išmone ir triukais scenoje stebino smalsuolius ir ragino patikėti netikinčius.

 

800px-John_Nevil_Maskelyne

 Šeimos istorijos pradininkas

 

Johnas Nevilas Maskelynas gimė 1839 m. gruodžio 22 d. Čeltename, Glosteršyro grafystėje, Anglijoje. Jis vadintas ne tik magu, bet ir išradėju. Vyras įvardijamas pirmojo mokamo tualeto Londone išradėju. Norint pasinaudoti paslauga, reikėjo tiesiog įmesti į tam skirtą vietą monetą ir užeiti vidun. Nepaisant to, kad dalį savo laiko skyrė išradimams kurti, dauguma jį laiko scenoje demonstruojamų magijos triukų pradininku ir legenda, o dauguma jo sukurtų iliuzijų atliekamos iki šiol. Jis buvo azartinių ir įgūdžių žaidimų paslapčių atskleidimo asas. Taip pat įkūrė okultinį komitetą, kurio užduotis – ištirti įtartinus sukčiavimo būdus magijos pasaulyje. Būdamas neįtikėtinu profesionalu savo srityje, ypač saugojo savo metodus ir niekada nebijojo paduoti į teismą konkurentų, kurie neva vogdavo jo triukus. Jo ginčas su amerikiečių magu Harry Kellariu, kuris atvirai nukopijavo vieną jo levitacijos triukų XX a. pradžioje, įrašytas į magų istorijos vadovėlius. Triukas buvo susijęs su moters padėjėjos levitavimu ir žiedo permetimu aplink jos kūną, kad būtų parodyta, kad jos niekas nelaiko.

 

Karjeros pradžia nebuvo magiška – buvo paprastas laikrodžių gamintojas. Tiesa, jam puikiai sekėsi vystyti amatą, tačiau slėptą aistrą magijai pakurstė vienas pasirodymas miesto rotušėje. Jo žvilgsnį patraukė grupės „The Davenport Brothers“ pasirodymas. Tuo metu ši grupė garsėjo tuo, kad neva turi antgamtinių galių. J. N. Maskelynas nuo pat pradžių skeptiškai žiūrėjo į antgamtinių jėgų egzistavimą. Tad ir šį pasirodymą įtariai stebėjo. Broliai Davenportai atliko garsiąją „Dvasių spintos iliuziją“ – atrodė, kad jų specialiai pastatytoje spintoje iš tikrųjų yra antgamtinių būtybių. Atidžiai stebėjęs iliuziją Johnas Nevilas drąsiai įspėjo minią, kad iliuzija apgaulė ir kad ją galima atlikti nenaudojant jokių antgamtinių jėgų. Nusprendė įrodyti savo teoriją. Draugas George‘as Cookas padėjo sukonstruoti spintą, kurią vėliau ne kartą naudojo savo veikloje. 1865 m., prieš gausią minią Čeltename, jiedu demaskavo brolius Davenportus atlikdami iliuziją be vadinamųjų antgamtinių galių, pasitelkę savo specialiai sukurtą spintą. Vėliau jie vieną veiksmą išplėtė į visą pasirodymą, per kurį atlikdavo kitus triukus ir iliuzijas, pavyzdžiui, kai jis su partneriu virsdavo tikromis gorilomis.

 

Žinomas visoje šalyje

 

Žiūrovų skaičiui pradėjus sparčiai augti, pasirodymus ėmė rengti vis kituose miestuose. Būtent tuo metu jie virto profesionalais, galinčiais atlikti daugybę magiškų triukų ir palikti publiką be žado. Tačiau vien minios susižavėjimas turtų neatnešė. Žmonės jiems plojo, ėjo į jų pasirodymus, bet scenos partnerių kišenėse švilpavo vėjai. Buvo sunku suvesti galą su galu ir apmokėti sąskaitas. Vieną dieną, koncertuodami Liverpulyje, jiedu sutiko agentą Williamą Mortoną. Šis buvo sužavėtas duetu, ypač jų protingais poelgiais ir charizma. Juodu vertino kaip perspektyvų duetą pramogų srityje. Netrukus jis pradėjo finansuoti magų pasirodymus ir mokėti atlyginimus. Sumanus agentas padėjo magų duetui pasirodyti visoje Anglijoje. Jie tapo populiarūs ir žinomi visoje šalyje, atrodė, nebuvo nė vieno, kuris galėtų paklausti: „Kas jie tokie?“ Matydamas, kad potencialas magijos pasaulyje tik auga, agentas „Piccadilly“ teatre įsigijo apleistą salę. Ją atnaujinęs ir sutvarkęs pakvietė magus rengti reguliarius pasirodymus. Trijulė palaikė tvirtus verslo santykius daugiau nei 20 metų ir ilgai išliko puikiais draugais.

 

Pasiekimai ir magija

 

J. N. Maskelynas pasiekė daug laimėjimų, kuriais pagrįstai didžiavosi. Jis išrado nemažai iliuzijų ir gudrybių, kurias magai savo veikloje taiko iki šiol. Taip pat turėjo neįtikėtiną talentą suprasti, kaip veikia magijos triukai. Johnas Nevilas yra tikrasis levitacijos iliuzijos išradėjas, priešingai nei daugelis žmonių galvoja ar tiki. Levitacijos iliuzija dažniausiai priskiriama legendiniam Hariui Hudiniui, kurį daugelis laiko šiuolaikinės magijos tėvu. Tačiau atidesni žmonės supranta, kad tai, ką išrado H. Hudinis, buvo visiška originalios J. N. Maskelyno sukurtos levitacijos iliuzijos atmaina. Magijos mokslininkai Harį Kellerį taip pat įvardija kaip žmogų, kuris išrado levitaciją, tačiau tai irgi netiesa. Vėliau išsiaiškinta, kad H. Hudinis papirko vieną J. N. Maskelyno padėjėjų, kad šis pasakytų, kaip įvykdoma iliuzija.

 

Garsių magų palikuonis

 

Kai J. N. Maskelynas buvo žinomas kiekvienam, jam gimė sūnus Nevilis, kuris noriai sekė tėvo pėdomis. Visgi tėvui prilygti negalėjo, todėl rašė knygas apie magiją ir užsiėmė žemiškesniais reikalais. Kai su žmona Ada Mary Ardley 1902 m. rugsėjo 29 d. susilaukė sūnaus Jaspero, Maskelynų šeimos vardas vėl atgimė. Tuo metu šeima džiaugėsi gyvendama patogiai, neskaičiavo pinigų, Nevilis vis pasirodydavo „Piccadilly“ teatre gausiai žiūrovų miniai, tarp kurios sėdėjo ir mažasis Jasperas. Atrodė, kad Jasperas eis senelio pramintu keliu – scenoje jis debiutavo būdamas 9 metų. Jaunasis Jasperas išaugo į drąsų magą, kurio charizma, humoras ir išskirtiniai įtaisų bei iliuzijų įgūdžiai atnešė tarptautinę šlovę. Tačiau jo gudrumas scenoje buvo geresnis nei verslumo pojūtis. Iki 1930-ųjų šeimos įmonės lėšos sumažėjo tiek, kad buvo priverstas parduoti asmeninį turtą, taip pat senelio teatrą. Norėdamas prasimanyti daugiau pinigų, net naudojo savo pavardę kostiumams parduoti. Tačiau prasidėjus Antrajam pasauliniam karui nusprendė į jį įsitraukti.

 

Kamufliažo meistras

 

Jasperas bandė įstoti į britų armiją, bet jo kandidatūrą atmetė. Galiausiai įtikino Karališkųjų pajėgų inžinierius leisti jam dirbti. Savo dalyvavimą kare suprato kaip būdą pakeisti Angliją. Tiesa, norėjo dirbti su išradimais, tokiais kaip „ugninis kremas“, ugniai atspari pasta, pagaminta iš asbesto. Galiausiai suprato, kaip gali padėti kariuomenei ir panaudoti mago sugebėjimus. Jasperą, kaip klaidinimo meistrą, išsiuntė treniruotis į Kamufliažo plėtros ir mokymo centrą Farnhemo pilyje. Kartu su kitais buvo pavesta sukurti metodus, kaip užmaskuoti kariuomenę lauke. Tačiau magui greitai pabodo, kai teko klausytis mokymų, kaip arktinių triušių spalva keičiasi krintant sniegui ir kodėl tigrai slepiasi aukštoje žolėje. Veiksmų trokštantis Jasperas buvo sužavėtas, kai jo daliniui įsakė vykti į Šiaurės Afriką. Netrukus po išsilaipinimo Egipte jis teigė sukūręs „Stebuklingą gaują“, t. y. technikų ir menininkų grupę, kuriai įsakyta užmaskuoti visą armiją, supainioti priešo oro pajėgas ir kitaip panaudoti magų triukus kovojant su naciais dykumoje.

 

Oficialiai Jasperas buvo įdarbintas eksperimentiniame kamufliažo skyriuje. Buvo atsakingas už prietaisų ir persirengėlių, padedančių karo belaisviams pabėgti iš priešo stovyklų, kūrimą. Tarp prietaisų, apie kuriuos jis svajojo, buvo šukos su pjūklų geležtėmis, skirtoms grotuotiems langams pjauti, žemėlapiai, paslėpti ant kortų ir knygų nugarėlių, ir kriketo lazdos su kovos įrankiais. Tačiau britų pajėgos susidūrė su didele problema. Kova dykumoje reiškė, kad neįmanoma paslėpti žmonių, transporto priemonių, tankų ir artilerijos. Dėl lygumų kraštovaizdžio buvo lengvai pastebimi. Jiems reikėjo būdo apgauti priešą, kad būtų išsaugotas netikėtumo elementas. Jasperas, klaidinimo ir apgaulės meistras, turėjo puikų sprendimą. Naudojant medinį rėmą, padengtą dažyta drobe, sunkvežimį galėjo uždengti taip, kad atrodytų kaip tankas, o artilerija užmaskuota kaip paprastos tiekimo mašinos. Apgaulė puikiai suveikė. Tada Jasperas mažą pakrantės miestelį užmaskavo netikrais pastatais, laivais ir šviesomis. Apgaulių miestelis leido apsaugoti Aleksandrijos uostą. Bene ambicingiausias mago projektas buvo „Dazzle Lights“ instaliacija – prožektoriai, apsupti veidrodžiais, skirti priešo pilotams dezorientuoti.

 

Garsus vardas nuėjo užmarštin

 

Pasibaigus kartui, 1947 m. mirė Jaspero žmona Evelyn, o po kelių mėnesių vėl vedė moterį, vardu Mary, kuri kartu su juo nevengdavo padauginti alkoholio. Apie J. Maskelyno karjerą po karo jo sūnus Alistairas pastebėjo: „Keliaujantys magijos šou pamažu persikėlė į antro lygio muzikos sales, o vėliau į mažus miestelius. Pasirodymuose susivienijo striptizo šokėjos ir magai. Nusirengusi ponia buvo nebe jauna, o visas pristatymas buvo niūrus.“ Jasperas ir Mary vėliau persikėlė į Keniją, kur nusipirko ūkį. Buvęs magas tapo policijos pareigūnu ir kovojo su Kenijos miškų gaujų teroristais. Mirė 1973 m., sulaukęs 70 metų.

 

Autorius Monika Budnikienė