Įvairūs prieskoniai, žolelės suteikia patiekalui savitą skonį, atskleidžia nuostabų aromatą, kartu gydo ir net sužadina magiškas galias. Nuo senovės buvo žinoma, kokie produktai prišaukia meilę, didina aistrą, stiprina sveikatą ir saugo nuo blogio.

 

Česnakai – suteikia stiprybės

Šie augalai nuo gilios senovės sulaukia daugybės liaupsių. Šiandien česnakas – vaistas nuo daugybės ligų, o senovėje buvo jėgų ir apsaugą suteikiantis magiškas produktas. Egiptiečiai statė piramides nuolat pasistiprindami česnakais, o Romos imperatorius jų duodavo savo kariams, kad šie būtų stipresni ir aršesni. Česnako duodavo valgyti vergams, kad padidintų jų darbingumą ir apsaugotų nuo maliarijos bei kitų ligų. Šie augalai valo kraują, padeda kovoti su infekcijomis, stiprina imunitetą, gerina virškinimą, skatina apetitą, šlapimo išsiskyrimą, mažina vidurių pūtimą, gydo nuo aterosklerozės. Ne veltui arabų gydytojas ir filosofas Avicena siūlė valgyti česnaką profilaktiškai nuo visų ligų…

 

Česnakų užtepėlė

40 g sviesto

3 skiltelės česnako

Sauja smulkintų krapų, petražolių

200 g natūralaus tepamo sūrelio

Žiupsnelis druskos, maltų juodųjų pipirų

Prancūziškas batonas

Sviestą atšildyti iki kambario temperatūros ir sumaišyti su smulkintu česnaku, krapais, petražolėmis, tepamu sūreliu, druska ir pipirais. Batoną supjaustyti riekelėmis ir iš abiejų pusių pakepinti įkaitintoje orkaitėje, kol gražiai apskrus. Užtepėlę tepti ant paskrudintų batono riekelių.

 

Bazilikai – skatina vaisingumą

Bazilikai simbolizuoja ugnį ir vyriškumą. Šie augalai prišaukia meilę, partnerio ištikimybę, vaisingumą, drąsą ir turtus. Magiškos savybės atsiskleidžia tiek juos valgant, tiek uostant, deginant ar dedant į meilės kerų maišelius. Sakoma, kad pauosčius baziliko lapelį nustoja skaudėti galvą, jo šakelę pakabinus tarpduryje namai bus apsaugoti nuo nelaimių ir blogio, o nešiojant jį su savimi prišaukiama meilė. Bazilikai gerina miegą, savijautą, skatina apetitą, mažina dujų kaupimąsi žarnyne, veikia kaip antidepresantai, padeda atsikratyti peršalimo ligų, įvairių infekcijų, šalina įtampą ir stresą.

 

Itališkas skrebutis su bazilikais

4 pomidorai

2 skiltelės česnako

60 g bazilikų lapelių

2 šaukštai alyvuogių aliejaus

Žiupsnelis druskos, maltų juodųjų pipirų

Itališka duona (čiabata)

Pomidorus nuplikyti verdančiu vandeniu, nulupti odeles ir susmulkinti. Česnaką ir bazilikus supjaustyti. Tada sudėti pomidorus, supilti alyvuogių aliejų, pagardinti prieskoniais ir viską gerai išmaišyti. Itališką duoną supjaustyti riekelėmis ir iš abiejų pusių pakepinti įkaitintoje orkaitėje, kol gražiai apskrus. Pomidorų ir bazilikų masę tepti ant paskrudintos duonos riekelių.

 

Cinamonas – sužadina aistrą

Šis malonaus aromato prieskoninis augalas nuo žilos senovės laikomas vyrišku afrodiziaku. Jis ne tik sužadina aistrą, bet ir šalina potencijos sutrikimus. Arabai visais laikais naudodavo cinamoną ruošdami meilės patiekalus. Hipokratas ir Paracelsas išgarsino jį kaip vaistą, normalizuojantį menstruacijas, pagreitinantį gimdymą, stiprinantį širdį. Be to, cinamonas padeda atsikratyti antsvorio, mažina cholesterolio kiekį, gydo nuo peršalimo, saugo nuo vėžinių susirgimų, mažina riziką susirgti diabetu, ramina nervų sistemą, stimuliuoja gimdą. Taip pat tai puiki priemonė nuo rytinio pykinimo.

 

Bandelės su cinamonu

50 g sviesto

250 ml pieno

100 g cukraus

40 g sausų mielių

500 g miltų

Žiupsnelis druskos

Įdarui:

50 g sviesto

Šaukštas malto cinamono

100 g cukraus

Glajui:

Kiaušinis

50 g rudojo cukraus

Sviestą atšildyti iki kambario temperatūros ir sumaišyti su šiek tiek pašildytu pienu. Tada supilti cukrų, suberti mieles, viską gerai išmaišyti ir palikti apie 20 min. kilti. Tuomet į gautą masę suberti miltus, druską, viską gerai išminkyti ir dar palikti apie 60 min. kilti. Po to tešlą gerai iškočioti.

Sviestą ištirpinti, sumaišyti su cinamonu ir cukrumi. Gautu įdaru aptepti iškočiotą tešlą. Tuomet susukti vyniotinį, supjaustyti nedideliais ritinėliais ir kiekvieną jų šiek tiek suploti.

Suformuotas bandeles aptepti kiaušinio plakiniu, apibarstyti cukrumi, sudėti į kepimo indą, išklotą „Gosia“ popieriumi, ir kepti apie 20 min. orkaitėje, įkaitintoje iki 220 ºC temperatūros.

Kepimo popierius „Gosia“ – geriausia priemonė bandelėms kepti, nes jos neprilips prie kepimo indo. Iš abiejų pusių padengtas silikonu ir pagamintas iš aukštos kokybės chemiškai nebalintos celiuliozės popierius tiks ir kitiems patiekalams gaminti. Jį naudoti galima ne tik kepant mikrobangų krosnelėse, dujinėse ir elektrinėse orkaitėse, bet ir šaldant. Svarbiausia, kad šis kepimo popierius leidžia išvengti papildomų kalorijų, nes nereikia naudoti jokių riebalų indui tepti.

Dilgėlės – nuo apkalbų

Visais laikais dilgėlės saugojo nuo kerų, užkalbėjimų, pavydo ir piktų akių. Be to, tai puikus energijos šaltinis. Senovės romėnai dilgėles naudojo kaip afrodiziaką. Dažnai piktžolėmis laikomos šios žolės pasižymi visa galybe gydomųjų savybių: aprūpina organizmą reikalingais vitaminais, mažina nuovargį, gerina širdies ir kraujagyslių sistemos, skrandžio ir žarnyno veiklą, valo kraują, vartojamos sergant inkstų ir kepenų ligomis. Liaudies medicina dilgėlių žiedų užpilą rekomenduoja vartoti moterims menopauzės metu. Tad vos tik pasirodžius šioms žolelėms jas reikėtų ne naikinti, o prisiskynus dėti į lėkštę. 

 

Dilgėlių sriuba

10 bulvių

5 svogūnai

1 l daržovių sultinio

200 g šviežių dilgėlių

Žiupsnelis druskos, čiobrelių, maltų juodųjų pipirų

Bulves, svogūnus susmulkinti ir virti daržovių sultinyje apie 15 min. Dilgėles nuplauti, susmulkinti, sudėti į apvirtas daržoves, pagardinti prieskoniais ir virti apie 5 min. Gautą sriubą pertrinti smulkintuvu iki vientisos masės. Sriubą galima pagardinti šviežiais žalumynais ir skrudintos duonos skrebučiais.