Žmogui būdingas polinkis į kraštutinumus. Buvo laikas, kai socialiniai tinklai lūžo nuo nuotraukų, patobulintų grožio filtrais. Meistriškas makiažas, nepriekaištingai suderinti rūbai, prašmatnus interjeras – griežti estetikos reikalavimai neleido klysti. Šiandien madingas priešingas efektas, t. y. grįžtame prie natūralumo.

 

Romantic,Curly,Haired,Young,Lady,In,Long,Red,Dress,AndSlėpynių eros pabaiga

 

Tendencijos – aktualūs ir madingi dalykai aprangos, grožio, interjero srityse – turi tendenciją užvaldyti minią. Visi nori kopijuoti geidžiamą rezultatą. Po kelerių metų visuomenė persisotina ir tai, kas buvo sektina, pradeda atsibosti. Kyla atstūmimo, kritikos, nepasitenkinimo banga. Žmonės puola į priešingą barikadų pusę ir pradeda dievinti tai, kas nepanašu į populiarią tendenciją. Taip nutiko su tobulo grožio kultu. Reikėjo laiko suprasti, kad iškreipti standartai toksiškai veikia psichiką.

 

Šiandien socialinius tinklus valdo nauja mada. Pradedant garsenybėmis, tokiomis kaip Bella Hadid, Selena Gomez, baigiant eilinėmis instagramo vartotojomis, merginos viešina kadrus iš kasdienybės ir nesivaiko perfekcionizmo. Jei anksčiau keldavo surežisuotas nuotraukas, pavyzdžiui, iš kosmetologijos salono, restorano, paplūdimio, šiandien pageidaujami spontaniniai kadrai iš ne itin prestižinių vietų (laukiant eilėje prie kasos, šėlstant su draugais užeigoje, tvarkant namus po vidurnakčio).

 

Nesvarbu, kaip atrodote ir kur esate. Svarbiausia – kaip jaučiatės. Naujausia socialinių tinklų estetika skatina priimti natūralų gyvenimą. Susivėlę, neplauti plaukai, dėmėmis išmušta, riebaluota oda, spuogai, suskirdusios lūpos, aptrupėjęs manikiūras – visa tai nešokiruoja, priešingai – vienija. Su tuo susiduria visos moterys. Būname negražios sau, pavargusios, liūdnos, nepatenkintos. Pasislėpus po grožio filtru sunkūs jausmai nedingsta. Paskelbus pasauliui apie savo emocijas didėja tikimybė sulaukti palaikymo. Daugelis nusprendžia viešinti gyvenimą per sąmoningai netobulą objektyvą.

 

Lygios galimybės

 

Pasak internetinės kultūros ekspertų, šiuolaikinė estetika reiškia atokvėpį nuo tobulo perfekcionizmo, kuris laikė tvirtas pozicijas nuo 2010-ųjų. Netvarkinga išvaizda nuotraukose rodo, kad žmonės naudoja socialinę žiniasklaidą tikrovei atskleisti. Drąsa signalizuoja apie brandesnį požiūrį ir didesnį pasitikėjimą savimi. Nebijome sulaukti kritikos, nes priimame savo netobulumą.

 

Socialinių tinklų vartotojai, viešinantys atseit negražias nuotraukas, sako, jog jiems nerūpi kitų nuomonė. Žmonės nori tiesiog gyventi savo gyvenimą, kuris, kaip žinia, būna ne tik juodas ir baltas. Ekspertai vadina tai anti-branding judėjimu, kai visuomenė masiškai pradeda elgtis priešingai, nei iki šiol. Grožio filtrai tampa pajuokos objektu. Netvarkinga išvaizda veikia kaip priešnuodis dešimtmečius tvyrojusiam nepakankamumo jausmui. Ir šis maištas labiausiai patinka jaunajai Z kartai bei tūkstantmečio vaikams.

 

Galimybė pamatyti nerūpestingą pramogų pasaulio žvaigždžių įvaizdį – atgaiva akims ir ramybė širdyje. Tai rodo kultūrinę demokratizaciją, už kurią reikėtų padėkoti interneto platformoms, tokioms kaip „Tiktok“. Nyksta riba tarp žvaigždžių kastos ir socialiniuose tinkluose mažiau žinomų žmonių. Jaunimas atmeta materialius dalykus (prabangius namus, rūbus, makiažo priemones ir kt.), kuriuos taip aktyviai propagavo influenceriai, ir į pirmą vietą iškelia savo asmenybę. Kultūrinė demokratizacija sulygina visus į vieną lygmenį ir patvirtina, jog normalu būti netobulam, nes tai – žmogiška.

 

Vis dėlto ekspertai mato ženklų, kad vienus grožio pančius keičia nauji, tik vietoj glamūrinio įvaizdžio kuriama niūri pankroko nuotaika (pritemdytas apšvietimas, išplaukęs vaizdas, nubėgęs, išverktas makiažas, susivėlę plaukai, atsainiai apsmukę rūbai). Kai kurie vartotojai vis dar siekia įrodyti, jog yra šaunūs ir pateikia save kaip surežisuotus personažus, pavyzdžiui, fotografuoja prabangų įvaizdį vargingame fone.

 

Modernus grožis

 

Klaidinga manyti, kad grožio standartų reformos vyksta tik virtualioje erdvėje. Netvarkos ir chaoso apraiškų apstu naujausiose mados dizainerių kolekcijose. O tai reiškia, jog tendencijos persikels į gatves.

 

Netvarkingas makiažas – šio sezono korta, kurią siekia ištraukti daugelis jaunų merginų. Nuo atsitiktinai užteptų vokų šešėlių iki avangardinių kontūro pieštuko linijų – grožio samprata peržengė normos ribas ir siekia meninę erdvę. Antiperfekcionistinė mada skatina eksperimentuoti ir laužyti tradicijas.

 

Prireikė daug metų, kol išmokome atlikti makiažą, kurio nesimato, o šiandien vėl galime išlaisvinti maištingąją pusę ir pažvelgti į išvaizdą kūrybingai. Šis intuityvus ir nerūpestingas požiūris primena, kad makiažas skirtas ne paslėpti trūkumus, o leisti vidiniam vaikui žaisti. Pasisemkite įkvėpimo iš kontrastingų spalvų, tekstūrų, formų ir būtinai akcentuokite akis.

 

Iki šiol buvome įpratę prie dviejų standartinių makiažo variantų – puošnaus, išpuoselėto, su paryškintais skruostikauliais ir simetriškais akių kontūro pieštuko viražais arba paprasto, santūraus, primenančio natūralią išvaizdą. Šiuolaikinio varianto tikslas – ne atrodyti nepriekaištingai, o taip jaustis. Ekspertai kalba, kad grožio mados toliau gvildena savivertės bei tapatybės temas. Tačiau moterys nori, kad aplinkiniai patvirtintų ne jų išvaizdą, o savijautą. Autentiškumas vertinamas labiau nei masinė ir serijinė makiažo kopija, net jei tai reiškia netvarkingą meninę drobę ant veido.

 

(Ne)graži apranga

 

Mados tendencijos seniai spaudžia iš komforto zonos ir skatina rengtis… patogiai. Įprotis suderinti aprangą nuo galvos iki kojų, vengiant menkiausios dėmelės ir išlindusio siūlelio, kėlė daug įtampos, gaišino laiką ir sunkino dienos rutiną. Galiausiai perfekcionizmas išsisėmė, į madą atėjo netvarka.

 

Prairusios siūlės, skylės, pasitrynusi oda, apdribęs, per didelio dydžio siluetas, akivaizdžiai nudėvėti rūbai ir avalynė, disproporcijos, sluoksniavimas, spalvų kokteilis – tik keli propaguojamų tendencijų požymiai. Labiau nei išorinis paveiksliukas vertinamas patogumas. Maišant skirtingus stilius kuriamas unikalus ir nepakartojamas, labai asmeniškas rengimosi braižas. Eklektika – dar viena moderniosios mados savybė, išlaisvinanti fantaziją. Sluoksniuojant spalvas ir faktūras galima pabėgti nuo nuobodaus, snobiško įvaizdžio, tačiau nepavyks išvengti keistuolių reputacijos. Apibendrinant netvarkingą madą, rekomenduojama rengtis truputį intriguojamai, šiek tiek juokingai, svarbiausia – kad patiktų rezultatas.

 

Ekspertų teigimu, šiandienė mada atspindi jaunosios kartos norą atrodyti profesionaliai ir kūrybingai, atskleisti asmeninį skonį ir pasaulėžiūrą, taip pat išsaugoti saviironiją ir humoro jausmą. Vis mažiau varžo darbo aprangos etiketas, nes daugelis dirba nuotoliu. Jaunimas dažnai rengiasi lyg „kažkaip ne taip“ ir laužo stereotipus. Ne veltui atgaivinta Y2K mada, t. y. viskas, kad buvo populiaru 2000-aisiais. Gali būti, kad pasirinkimą lemia noras atkreipti dėmesį į save. Karta, kuri neatsiejama nuo socialinės medijos, gatvėje tikisi komplimentų. Nesvarbu, kad dažniau sulaukia kreivų žvilgsnių.

 

Realistinė buitis

 

Per pandemiją buvo apėmusi manija švarinti ir dailinti namus. Pasitelkę vienintelę prieinamą vaizdinės komunikacijos priemonę, t. y. socialinius tinklus, skelbėme, jog pas mus viskas gerai. Graži ir jauki aplinka tapo svarbiu stabilumo garantu. Virtualioje erdvėje plito nuotraukos, kuriose puikavosi tobulas interjeras – subtilios pastelinės spalvos, minimalistinės formos, pustuštės lentynos su kvapiosiomis žvakėmis, prašmatniai serviruoti kavos staliukai, įtartinai sveiki kambariniai augalai… Tvyrojo nuojauta, kad tokiuose namuose gyvena žmonės, kurie sveikai maitinasi, sportuoja ir saugo psichinę sveikatą. Noras pasirodyti gražiai atrodančią aplinką pavertė tvarkymąsi našta.

 

Praėjus sunkumams pasidavėme į kitą kraštutinumą. Priėmėme netvarką ir chaosą, kuris kyla natūraliai naudojantis buitimi. Oksfordo žodynas skelbia, kad 2022-ųjų žodžiu išrinkta frazė „goblino režimas“, kuria apibrėžiamas tingus, aplaidus, įprastas socialines normas atmetantis elgesys. Žinoma japoniškos tvarkos ekspertė Marie Kondo, mokiusi organizuoti namus visą pasaulį, pareiškė, jog reikia gyventi taip, kaip patinka, o ne taip, kaip nori kiti. Netikėtai, o gal labai nuspėjamai, tvarka pasitraukė į antrą planą. Ir daugybė žmonių atsiduso su palengvėjimu gavę leidimą tinginiauti be sąžinės graužaties.

 

Kita vertus, netvarkingi namai nereiškia suklypusių baldų, krūvos nešvarių skalbinių ir neplautų indų, voratinklių ir dulkių debesų. Anksčiau estetika buvo glaudžiai susijusi su minimalizmu, todėl šiandien daiktų ir spalvų gausa laikoma netvarka. Patrauklumas neabejotinai susijęs su specifiškumu ir autentiškumu. Kaip makiažas ar apranga, taip ir namų interjeras turi atspindėti žmogų tokį, koks yra iš tiesų, o ne tą asmenį, kokiu norėtų būti savo ar kitų akyse.

 

Autorius Jurgita Ramanauskienė