Ruduo mums atneša ne vien peršalimo ligas ir rudeninę depresiją, bet ir kitų ligų paūmėjimą ar atsiradimą, kurias sukelia sezoniniai veiksniai: atmosferos slėgio pokyčiai, temperatūros sumažėjimas ir apskritai gyvenimo būdo pasikeitimas. Štai penkios dažniausios rudeninės sveikatos  problemos ir patarimai, kaip jas spręsti.

 

ligos

1) Pielonefritas

 

Pamatę skaisčią rudens saulę džiaugiamės galėdami išsitraukti trumpą sijoną ir šiltas kelnes pakeisti plonesnėmis. Tačiau pamirštame, kad rudenį orai yra nenuspėjami. Per kelias minutes saulėta diena gali virsti apsiniaukusia ir su stipriais vėjo gūsiais. Vaikštant tokiu oru su trumpu sijonėliu ar sėdint ant šalto suoliuko galima nesunkiai pasigauti cistitą. Cistitas turi baisią komplikaciją – pielonefritą. Tai yra inkstų uždegimas. Ką daryti? Pirmiausiai nereikėtų gydytis savarankiškai. Apatinės pilvo dalies šildymas nepadeda. Gydymo metu mityba turi būti kuo švelnesnė. Negalima valgyti aštraus, sūraus, rūgštaus, rūkyto maisto. Būtina pamiršti stiprią kavą ir alkoholį. Sergant pielonefritu ir kitomis inkstų ligomis naudinga gerti arbatą iš kukurūzų.

 

2) Neurodermitas

 

Perėjimas iš karščio į šaltį, šviesaus paros meto sutrumpėjimas, atostogų pabaiga, mokslo metų pradžia darželiuose, mokyklose, universitetuose, nesibaigiantys būreliai ir bendravimas tėvų susirinkimuose – visa tai slegia nervus. Tai gali sukelti ne vien liūdnai pagarsėjusią rudeninę depresiją, bet ir odos ligas. Bet koks stresas odoje palieka pėdsaką. Visų pirma, gali atsirasti, atsinaujinti arba pablogėti neurodermitas. Tai pasireiškia niežtinčiomis dėmėmis ant odos. Tai gali būti neryškios „salelės” arba maži židiniai. Pirmoji pagalba bet kokiam neurodermitui yra minkštikliai. Jie dažnai naudojami atopiniam dermatitui gydyti. Dėl ypatingos sudėties jie gali prasiskverbti į gilesnius odos sluoksnius ir ilgiau ją drėkinti. Tepkite juos ant drėgnos odos 3 – 4 kartus per dieną. Ligos paūmėjimo metu reikia dėvėti laisvus drabužius, pagamintus iš natūralių audinių, kad nesukeltumėte papildomo odos dirginimo. Taip pat svarbu laikytis dietos: riboti aštrų ir sūrų maistą, prieskonius, marinatus, šokoladą, citrusinius vaisius, stiprius mėsos sultinius, kakavą, kiaušinius, nenugriebtą karvių pieną ir t. t. Reikėtų vartoti daugiau rūgštaus pieno, košių su džiovintais vaisiais. Pakankamai miegoti, skaityti mažiau naujienų, nepersidirbti. Gerti valerijonų ar sukatžolių.

 

3) Širdies ir kraujagyslių ligos

 

Rudenį atmosferos slėgis dažnai šokteli. Kartu su juo ir kraujo spaudimas. Sergantiems hipertenzija padidėja, o hipotenzija – sumažėja. Šiuo pereinamuoju laikotarpiu rekomenduojama kelis kartus per dieną matuoti kraujo spaudimą, kad laiku imtumėtės  veiksmų. Svarbu pakankamai gerti skysčių. Jų nustato kardiologas, nes tiek skysčių trūkumas, tiek perteklius gali papildomai apkrauti širdį. Vidutiniškai žmogus per dieną turėtų išgerti apie 2,5 l vandens. Atkreipti dėmesį, jei geriant daugiau vandens, nepadažnėja apsilankymai tualete. Gali būti, kad skysčiai užsilaiko organizme, o tai gali apkrauti širdį ir sukelti patinimą.

 

4) Gastritas arba opa

 

Šių ligų paūmėjimas arba pradžia paprastai prasideda rudenį. Taip yra dėl dietos pasikeitimo. Po vasaros, kurioje daug uogų, vaisių, daržovių, pereiname prie sunkesnio maisto. Be to, prasideda aktyvesnis darbinis laikotarpis, dažniau užkandžiaujame greituoju maistu, valgome paskubomis ir būnate nervingesni. Visa tai gali paveikti virškinamojo trakto veiklą. Norėdami to išvengti, neatsisakykite daržovių dietos. Vasaros pabaiga nebūtinai reiškia, kad jūsų lėkštėje turėtų sumažėti daržovių. Be to, rudenį jų daug: moliūgai, paprikai, daugybė kopūstų rūšių. Stebėkite, kiek kavos išgeriate. Kai kavos per daug, kofeinas dirgina skrandžio sieneles, todėl gali išsivystyti gastritas arba opa.

 

5) Sąnarių skausmas

 

Jei žmogus turi problemų dėl sąnarių, jis negali nereguoti į aplinkos temperatūros sumažėjimą. Todėl, prasidėjus rudeniui, daugelis skundžiasi, kad „suka sąnarius”. Ši būklė gali sukelti podagrą, artritą. Šias būkles reikia gydyti visiškai kitaip. Jei, pavyzdžiui, sirgdami podagra, vartosite gliukozaminą ir chondroitiną (medžiagas iš kremzlių), galite išprovokuoti būklės paūmėjimą. Juk šios medžiagos padidina šlapimo rūgšties kiekį organizme, o sergant podagra jis būna padidėjęs. Todėl pajutus skausmą kojose, reikia kreiptis į reumatologą. Sveikiems sąnariams reikalingas pektinas. Jo gausu obuolių ir moliūgų arba obuolių sulčių ir pieno su minkštimu gėrimuose, moliūgų košėse, keptuose obuoliuose. Sąnarių skausmą padeda malšinti ramunėlės, bitkrėslės, mėtos.