Leptino vaidmuo metant svorį
2021-08-31 08:55Iš kur atsiranda alkio jausmas ir visiškai priešingas sotumo jausmas? Mūsų kūnas gamina daug hormonų ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų, kurios yra atsakingos už tokius pojūčius. Vienas iš tokių hormonų yra leptinas. Kokia jo norma, už ką jis atsakingas, ką reiškia, jei leptino kiekis padidėja ar sumažėja, skaitykite toliau straipsnyje.
Leptinas – kas tai?
Hormoną leptiną gamina riebalinio audinio ląstelės ir jis reguliuoja energijos, neuroendokrininius ir medžiagų apykaitos procesus organizme. Jo būklė vertinama dėl nutukimo, antrinės amenorėjos atsiradimo, taip pat II tipo diabeto ir koronarinės širdies ligos. Pažymėtina, kad šis hormonas gavo savo pavadinimą iš žodžio „leptos”, kas, išvertus iš graikų kalbos, reiškia „plonas, lieknas”.
Leptino funkcijos organizme
Šis hormonas vaidina svarbų vaidmenį žmogaus organizme ir atlieka šias funkcijas:
- padeda sumažinti apetitą;
- sumažina suvalgomo maisto kiekį;
- formuoja alkio jausmą;
- pagreitina lipolizę arba riebalų skaidymą;
- padidina glikogeno sintezę raumenų audiniuose;
- skatina pagreitintą gliukozės panaudojimą iš kraujo;
- neleidžia riebalams nusėsti audiniuose persivalgant.
Padidėjęs leptinas. Ką tai reiškia?
Leptino koncentracija kraujyje tiesiogiai priklauso nuo baltojo riebalinio audinio kiekio organizme. Jei leptinas yra padidėjęs, tai reiškia, kad kūnas yra linkęs į nutukimą. Didelis hormono kiekis gali sukelti trombozę, širdies priepuolį, insultą, ypač nutukusiems žmonėms. Kraujo spaudimo lygis priklauso nuo leptino. Be to, padidėjusį hormonų kiekį kraujyje sukelia šios sąlygos:
- metabolinis sindromas;
- nutukimas dėl netinkamos ir nereguliarios mitybos;
- persivalgymas;
- širdies ir kraujagyslių sistemos problemos;
- lėtinis inkstų nepakankamumas;
- nuo insulino nepriklausomas cukrinis diabetas;
- naktinės apnėjos sindromas;
- stresas.
Sumažėjęs leptinas. Ką tai reiškia?
Badaujant ir metant svorį leptino kiekis žymiai sumažėja. Maža leptino koncentracija gali išprovokuoti amenorėją arba menstruacijų nebuvimą. Mažas leptino kiekis taip pat rodo šias sąlygas:
- prasta ir nepakankama mityba;
- didelis fizinis aktyvumas;
- miego trūkumas;
- hormonų gamybos sutrikimai;
- receptorių, atsakingų už hormoninių signalų perdavimą, sutrikimai;
- lėtinės ligos (tuberkuliozė, reumatoidinis artritas, psoriazė);
- piktybiniai navikai.
Leptino kontrolė
Reikia stebėti leptino kiekį kraujyje. Daugelis nutukusių žmoniųų turi gerokai padidėjusį leptino kiekį organizme. Tokiems žmonėms smegenys ir toliau siunčia klaidingus signalus apie poreikį valgyti ir kaupti energiją. Tokiu atveju turėtumėte pasikonsultuoti su endokrinologu ir kitais gydytojais.
Leptino norma:
moterims: 3,7 – 11,1 ng / ml
vyrams: 2 – 5,6 ng / ml
Leptino gamybą skatina estrogenas ir slopina testoteronas, todėl jo koncentracija moterims yra didesnė nei vyrų. Dienos metu leptino kiekis gali keistis: didesnis rodiklis pastebimas ryte ir vakare.
Kaip kontroliuoti leptino kiekį?
Norint išlikti lieknam, pozityviam ir aktyviam, svarbu palaikyti normalų leptino kiekį organizme. Yra keli paprasti žingsniai:
- Valgykite skaidulinį maistą, kuris suteikia sotumo jausmą, pavyzdžiui, neskaldytus grūdus, ankštines daržoves, avižinius dribsnius ir kt.
- Apribokite fruktozę, ypač sirupus, sausainius ir kitus saldžius užkandžius, nes šie produktai slopina leptino receptorius.
- Vietoj paprastųjų angliavandenių, kurie padidina insulino kiekį ir sutriktoo leptino darbą, pirmenybę teikite sudėtiniams angliavandeniams iš vaisių ir daržovių.
- Pusryčiams valgykite baltymų, kurie dienos metu gali maitinti kūną, suteikia sotumo jausmą ir palaiko reikiamą leptino kiekį.
- Padidinkite omega 3 riebalų rūgščių suvartojimą: lašišos, sardinės, jūros gėrybės, linų sėmenys.
- Atlikite didelio intensyvumo fizinius pratimus trumpą laiką – tai paskatins žmogaus augimo hormono išsiskyrimą, suaktyvins riebalų deginimo mechanizmus ir sureguliuos leptino kiekį.
- Miegokite 8 val. per parą, nes dėl nepakankamo poilsio organizmas gamina mažiau leptino ir daugiau grelino – hormono, atsakingo už alkį.