TV laidos „Arčiau namų“ kūrybinė komanda keliauja į nuolat nustebinantį Kauno rajoną. Ir šį kartą laidos žiūrovams paruošė nemažą pluoštą įdomybių: nostalgiški prisiminimai ir legendomis apipintos istorijos iš marių dugno, stebuklingos žolelių paslaptys, unikalių lėlių gamyba. Tiek ir dar daugiau išvysite jau šį šeštadienį 10.00 val. per „Lietuvos ryto“ televiziją.

 

LR_TV_AN_ansamblis Senoles su laidos vedeju S. Noviku

 

Tikriausiai tarp laidos žiūrovų bus būrelis tokių, kurie nežino Kauno marių atsiradimo istorijos. Beveik prieš šešis dešimtmečius ten, kur dabar tyvuliuoja marios, virė gyvenimas. Bet čia įsikūrusių kaimų gyventojai buvo priversti palikti gimtuosius namus ir išsikelti, kaip patys sako, „ant kalno“, o jų kaimus užliejus Nemunui atsirado Kauno marios. Laidos kūrybinė komanda apsilankė prieš kelerius metus duris atvėrusiame Samylų kultūros centre Šlienavoje. Laidos vedėjas Saulius Novikas (50 m.) kalbino ansamblio „Senolės“ nares, tikrąsias „dugnietes“.

 

LR_TV_AN_Leles

 

„Kultūros centre gyvos tradicijos. Mes vieninteliai Lietuvoje, kurie puoselėja Kauno marių užlietų kaimų tradicijas“, – sako centro direktorė Jolanta Sidabrienė (53 m.). Pašnekovė papasakojo apie didelį ir atsakingą darbą, kurį atlieka kaupdami marių dugne gyvenusių žmonių atsiminimus. „Pradėję rinkti pasakojimus, istorijas supratome, kad esame reikalingi. Tos istorijos, tradicijos gyvos, žmonėms dar skauda“, – bendruomenę vienijančius aspektus atskleidė J. Sidabrienė. Samylų kultūros centro kultūrinės veiklos organizatorė Eglė Targanskienė (46 m.) papasakojo apie unikalų projektą – tradicinę šventę „Pėdos marių dugne“.

 

LR_TV_AN_lelininke_Agnė Mikalauskienė 29 m

 

TV laidos komanda, masinama paslapčių ir žolelių magijos, nepraleido progos aplankyti taip pat iš marių dugno kilusią žolininkę Janiną Danielienę (62 m.). Laidos žiūrovai sužinos, kuo naudingos pievose ir kiemuose „sutinkamos“ žolelės: varputis, takažolė, onkologijoje nepamainomas gyslotis, kodėl negalima daug gerti ramunėlių arbatos, kokį medį sodinti prie namo, jei norite apsisaugoti nuo blogio.

 

Nepaprastai įdomus pokalbis su lėlininke Agne Mikalauskienė (29 m.) atskleidė, kaip gimsta unikalios rankų darbo lėlės: iš vielos menininkė gamina karkasą, polimerinis molis jos rankose įgauna lėlės formą, paskui būsimasis meno kūrinys keliauja į orkaitę, o galiausiai – šlifuojamas. Laidos žiūrovai sužinos, iš ko gaminamos lėlių akys, sąnariai, blakstienos, plaukai bei kitos detalės ir turės progą pasižvalgyti po įspūdingą lėlininkės kolekciją: nuo dailių prancūzaičių iki siaubo lėlių. Anot pašnekovės, lėlė atspindi to momento nuotaiką, į šį kūrinį sudėtos ne tik pastangos, bet ir vidinė būsena. Menininkė atskleis ir tai, keliais šimtais ar tūkstančiais eurų toks šedevras gali patuštinti piniginę.

 

Kauno rajono merą Valerijų Makūną laidos vedėjas kalbino itin kalėdiškoje aplinkoje – „Pyplių ūkyje“, kur tuo metu zujo mažieji kepėjai ir sklido nuostabus meduolinių sausainių kvapas. Meras papasakojo apie Kauno rajono ypatumus, čia gyvenančius žmones, ateities perspektyvas. Paklaustas, ko palinkėtų žmonėms artėjančių švenčių proga, V. Makūnas priminė, kaip svarbu nepamiršti, kad Kalėdos – stebuklų metas, bet stebuklus kuria žmonės. „Norėčiau, kad vieni kitiems pajustume daugiau gerumo, šilumos ir ramybės jausmą“, – linkėjo Kauno rajono meras.

 
Nuotraukos iš „Lietuvos ryto“ televizijos archyvo.