Išsiplėtę kapiliarai, pigmentinės dėmės, raukšlės, suglebusi oda. Daugeliui moterų ir vyrų šios problemos puikiai pažįstamos. Norėdami susigrąžinti jaunatviškai ir sveikai atrodančią odą, dauguma kreipiasi į kosmetologus. Tačiau toks gydymas gali trukti ne vienus metus. Kita alternatyva – lazerinės grožio procedūros. Naujosios technologijos padeda rezultatus pasiekti kur kas greičiau. Tad ką gali šiuolaikiniai lazeriai?

 

lazeriai

Naujosios kartos technologijos

 

Grožio industrijoje dažniausiai naudojamas frakcinis lazeris. Juo šalinamos raukšlės ar po aknės atsiradę randai, atjauninama ir stangrinama oda. Estetinėje medicinoje skiriami du pagrindiniai lazerių tipai: abliatyvūs ir neabliatyvūs. Abliatyvūs lazeriai išskiria aukštą temperatūrą, tad pašalina visą viršutinį odos sluoksnį. Taip galima pasiekti tikrai gerų rezultatų. Deja, naudojant šį lazerį laukia gana ilgas gijimo laikotarpis. Be to, pacientui gali pasireikšti nemažai šalutinių efektų. Dėl šios priežasties tokie lazeriai šiandien naudojami retai. Prieš porą dešimtmečių, kai dauguma lazerių buvo tik šios rūšies, moterys mieliau rinkosi grožio injekcijas. Tačiau naujosios kartos neabliatyvūs lazeriai situaciją visiškai pakeitė. Pastarieji į odą prasiskverbia giliau, bet nepažeidžia viršutinio jos sluoksnio. Todėl po procedūros beveik nesulaukiama pašalinių efektų, o gijimo laikotarpis yra trumpas. Be to, lazerines procedūras galima atlikti ir jautrią odą turintiems žmonėms. Lazeriais gražinamas ne tik veidas – naikinamos pigmentinės dėmės ar kiti nepatinkantys dariniai ant plaštakų, blauzdų ar krūtinės srityje. Kai kurios moterys lazeriu naikina nėštumo metu atsiradusias strijas, o vyrai šalina nebedžiuginančias tatuiruotes.

 

Atliekant procedūrą frakciniu lazeriu, į odą giliai įsiskverbia mikroskopiniai lazerio stulpeliai. Taip pašalinama 15–25 % odos paviršiaus. Kaip tai vyksta? Lazeris veikia frakcinės fototermolizės būdu. Šis sudėtingas žodis reiškia, kad prietaisas moduliuoja šviesos dažnumą, kaitindamas temperatūrą pasirinktoje kūno vietoje. Tarkime, frakcinio odos atjauninimo metu odą veikia tam tikro ilgio bangos energija. Ji virsta karščiu ir taškiniu (frakciniu) principu paveikia paviršinį bei gilųjį odos sluoksnius. Lazerio impulsai, patekę į odą, išskaidomi į šimtus spindulių. Jų paveiktos odos ląstelės atsinaujina, nes pradeda gamintis kolageno skaidulos. Šis natūralus baltymas palaiko audinių struktūras, jų lankstumą ir elastingumą. Praėjus keletui mėnesių po procedūros, vyksta nauja ląstelių regeneracija, tad teigiamas poveikis bėgant laikui ryškėja.

 

Sudie, plaukeliai

 

Kokias problemas išspręsti gali lazerinė procedūra? Dauguma moterų būtent lazeriu naikina raukšleles, stangrina odą. Kai kurie žmonės netgi jaunystėje skundžiasi ryškiomis mimikos raukšlėmis. Lazeris šiuo atveju – puiki išeitis. Tokia procedūra beskausmė, nereikia chirurginio įsikišimo, todėl gana populiari. Be to, raukšles lyginant lazeriu, natūralūs veido bruožai nepasikeičia (taip nutinka po intervencinių procedūrų). Tikriausiai nesunku prisiminti kurią nors plastinėmis operacijomis neva pasigražinusią įžymybę. Tokių žmonių veidas nebeatrodo natūraliai, tampa panašus į ištemptą kaukę. Taikant lazerinį gydymą šio pašalinio poveikio pavyks išvengti. Lazeriu naikinant raukšles, pasiekiami net giliausi odos sluoksniai, tad pagerėja odos tonusas, paspartėja kraujotaka, oda tampa stangresnė. Nors ši procedūra sukelia nemalonius pojūčius, ji nėra tokia skausminga kaip plastinė operacija. Vis dėlto stebuklų nebūna, tad po procedūros vis tiek lauks šioks toks gijimo laikotarpis. 1–2 dienas odą gali peršėti, parausti. Tik po savaitės, nusilupus viršutiniam odos sluoksniui, pagaliau išryškės rezultatas. Tačiau gali būti, kad procedūrą teks pakartoti, ypač jei raukšlės išsidėsčiusios gilesniuose sluoksniuose. Jeigu jos ypač gilios, procedūra gali būti išvis neefektyvi, tad ją teks derinti su injekcijomis. Svarbu žinoti, kad lazerinis gydymas netinka, jei sergama lėtinėmis ar onkologinėmis ligomis, moteris yra nėščia ar maitina krūtimi. Kita svarbi estetinė problema, gydoma lazeriu, – pigmentinės dėmės. Jų gali atsirasti dėl įvairių priežasčių: amžiaus, saulės, vitaminų trūkumo, pigmentacijos sutrikimų. Šias neestetiškai atrodančias tamsias dėmes efektyviausiai naikina būtent frakcinis lazeris. Padidėjęs pigmento kiekis odoje pašalinamas lazerio spinduliais. Tiesa, maksimaliam rezultatui išgauti gali prireikti keleto procedūrų. Vis dėlto jei pigmentacija nėra labai ryški, jau po kelių apsilankymų galima matyti pokyčius.

 

Nemažai moterų ir vyrų renkasi lazerines procedūras norėdami atsikratyti nepageidaujamų plaukų ant kojų, rankų, viršutinės lūpos ar bikini zonoje. Juk dažnas skutimas peiliukais dirgina odą, o depiliaciniai kremai tinka ne visiems, alergizuoja. Populiari ir kita panaši praktika, vadinama fotoepiliacija. Visgi šios dvi procedūros nėra tapačios. Lazeriai yra galingesni, tad su jais gali dirbti tik gydytojai klinikose. Lazeris sunaikina plauko folikulą, neleisdamas jam ataugti. Jis taip pat skatina kolageno ir elastino gamybą, todėl oda greičiau atsinaujina. Fotoepiliacija atliekama intensyvios pulsinės šviesos aparatais (IPL). Jie yra mažiau veiksmingi, nes paveikia tik plauką, bet ne jo svogūnėlį. Tad tuomet rezultatas yra prastesnis. Be to, IPL spindulių spektras lemia didesnę riziką.

 

Kalbant apie lazerinę plaukų šalinimo procedūrą, seansų skaičius priklauso nuo kūno vietos bei jos plaukuotumo. Vienam žmogui gali prireikti vos kelių procedūrų, o kitam reikės kur kas daugiau. Plaukų naikinimas lazeriu išties veiksmingas, tačiau stebuklų tikėtis vėlgi neverta. Kiekvienos procedūros metu paveikiama tik 30 % plaukelių. Kaskart jų mažėja, bet jie visiškai neišnyksta. Po kelių seansų sunaikinami tamsūs storesni plaukai, tačiau vis tiek lieka ploniausių šviesiausių plaukelių. Būtinos ir palaikomosios procedūros, nes plaukai linkę ataugti. Moterys neretai daro didžiulę klaidą, nes nutraukia procesą po kelių procedūrų. Pamačius, kad plaukelių nebeliko, klaidingai apsidžiaugiama, kad jie visiškai išnyko. Tačiau po kurio laiko, jiems ataugus, kursą tenka kartoti iš naujo. Procedūros trūkumas – po jos oda gali sudirgti, parausti, tinti. Gydymas lazeriu taip pat gali paveikti odos spalvą, ji pašviesėja ar patamsėja. Tačiau šie pakitimai yra laikini ir galiausiai pranyksta.

 

Skaisti ir lygi

 

Į klinikas dėl lazerinių procedūrų kreipiasi ir kenčiantys nuo aknės bei po jos likusių randelių. Dažnai ši odos liga vis dar laikoma paauglių problema. Tačiau nuo jos kenčia ir suaugę, net garbaus amžiaus sulaukę žmonės. Pūlingi spuogeliai ne tik atrodo neestetiškai, bet ir lieka nenykstančių randų. Esant aktyviems bėrimams, aknės gydymo kursas lazeriu gali trukti apie porą mėnesių. Jeigu ši odos liga gerokai komplikavosi, atsirado dėmelių, randelių ar kitų nelygumų, gali reikėti ir kelių mėnesių trukmės veido priežiūros programos. Šios procedūros atliekamos frakciniu lazeriu, kurio skleidžiamą šviesą sugeria vanduo. Ląstelės sudarytos iš vandens, todėl jį iš ląstelės išgarinus, galima nušlifuoti viršutinį odos sluoksnį. Tiesa, atlikus odos šlifavimą, viršutinis jos sluoksnis nusilupa, tad kurį laiką atrodo neestetiškai. Vis dėlto taip skatinamas odos atsinaujinimas, kolageno gamyba. Užaugęs naujas sluoksnis būna kur kas lygesnis. Sergant aktyvios fazės akne, jos gydymas gali būti ilgokas. Dažniausiai siūloma atlikti 3–4 procedūras, darant po vieną kasdien. Vėliau daroma kelių dienų pertrauka, o ciklas vėl kartojamas. Tačiau jeigu aknė nebėra aktyvi ir galvos skausmą kelia tik randai, gali užtekti ir kelių procedūrų. Aknės gydymas lazeriu – puiki gydymui vaistais alternatyva. Kai kuriems šia odos liga sergantiems žmonėms gydytojai skiria antibiotikų kursą. Tačiau dažnas jų vartojimas gali sukelti atvirkštinę reakciją – paskatinti bakterijų atsparumą. Veikiant lazeriu, aknę sukeliančios bakterijos žūva, mažėja uždegimo požymių, odos liaukos gamina mažiau riebalų. Vis dėlto, jei lazeriu siekiama išnaikinti gilius ir senus randus, gali nepavykti jais visiškai atsikratyti. Nors ir taps mažiau matomi, jie visiškai neišnyks. Tačiau rezultatas vis tiek bus gana efektyvus.

 

Lazerinių estetinių procedūrų prireikia ir tiems, kurių nebedžiugina kadaise ištatuiruotas piešinys. Statistika rodo, kad neretai 30–40 m. sulaukę žmonės pradeda gailėtis praeityje pasidarę tatuiruotę. Juk visuomenėje šie kūno piešiniai vis dar yra tabu. Be to, jaunuoliai dažnai tatuiruojasi iki galo neapgalvoję tokio veiksmo pasekmių. Ryškios, matomose vietose esančios tatuiruotės vėliau gali trukdyti siekti karjeros, sukelti įspūdį, kad jų šeimininkas yra nerimtas žmogus. Sprendimas šiai problemai – tatuiruotes naikinti lazeriu. Kaip tai vyksta? Šalinant tatuiruotę, siunčiamas trumpas, bet stiprus lazerio impulsas. Jis suskaido dažus į smulkias daleles, kurios vėliau natūraliai pasišalina odai atsinaujinant. Tiesa, kuo tatuiruotė ryškesnė ir profesionaliau atlikta, tuo daugiau lazerinių procedūrų prireiks. Gera žinia besigailintiems neprofesionaliai, prastais dažais atliktos tatuiruotės – ji pašalinama greičiau ir lengviau. Verta žinoti, kad ši procedūra yra gana skausminga. Po jos oda pasidengia šašeliais, kuriuos reikia tepti specialiu tepalu. Tačiau po lazerio kurso buvusi tatuiruotė tampa beveik arba visiškai nepastebima.

 

Rizikos tyko visur

 

Lazerines grožio procedūras atlieka išties nemažai žmonių. Veido atjauninimas ir pigmentinių dėmių naikinimas lazeriu – vienos populiariausių neinvazinių estetinių procedūrų. Vis dėlto nors lazeriai atrodo itin patikimai bei saugiai, procedūros turi ir rizikų. Tiesa, jos nėra dažnos, tačiau verta žinoti. Štai lazerio temperatūra retsykiais gali sukelti nudegimus ar kitokius kūno sužalojimus. Kita vertus, taip dažniausiai nutinka pacientams, kurie specialistui nenurodo tikslios informacijos apie savo odos sveikatos būklę, geriamus vaistus, esamas ligas. Po procedūros oda taip pat gali randėti, pakisti jos pigmentacija, spalva. Tačiau šie nemalonūs šalutiniai efektai dažniausiai po kurio laiko išnyksta. Per paskutinius 4 m. taip pat pasitaikė keletas atvejų, kai po lazerinės grožio procedūros išsivystė įvairios infekcijos. Tačiau jos laiku buvo sustabdytos vaistais. Taip pat egzistuoja maža pūslelinės viruso sužadinimo rizika. Retkarčiais lazerio impulsai gali paskatinti pūslelinę suaktyvėti.

 

Tad siekiant išvengti šių ir panašių rizikų, prieš lazerinę procedūrą būtina gydytojui papasakoti apie esamas ligas, geriamus vaistus, savo gyvenimo būdą. Po procedūros būtina įsidėmėti specialisto nurodymus ir jų kruopščiai laikytis. Jų nesilaikant rezultatai greičiausiai ne džiugins, o nuvils. Atsižvelgiant į atliktą procedūrą, nurodymai gali skirtis. Tačiau prieš procedūrą, kaip ir po jos, dažniausiai būtina vengti saulės. Jeigu pas gydytoją atvyksite nudegę saulėje, gydyti lazeriu bus žalinga. Ruošiantis procedūrai taip pat reikėtų šiek tiek pakeisti kasdienius įpročius. Išmintinga sumažinti rūkomų cigarečių kiekį, 2 savaites prieš tai nevartoti vitamino E, aspirino ar kitų vaistų, kurie gali trikdyti žaizdų gijimą. Taip pat geriau nenaudoti odos priežiūros priemonių, kurių sudėtyje yra retinoidų ar glikolio rūgšties. Norint visokeriopai apsisaugoti, porą savaičių prieš procedūrą taip pat būtų protinga vartoti vaistų nuo pūslelinės.

 

Tad ar verta ryžtis norimai lazerio procedūrai? Jeigu ne vietoje augantys plaukeliai ar pigmentinės dėmės trukdo mėgautis gyvenimu, kodėl gi ne? Svarbiausia – išsirinkti patikimą specialistą ir su juo aptarti visas baimes bei rizikas. Tuomet taps paprasčiau priimti galutinį sprendimą.