Sauskelnių atsisakymas ir pratinimas prie puoduko – didžiulis žingsnis tiek tėvų, tiek vaiko gyvenime. Kokia sėkmės paslaptis? Pirmiausia – didžiulė kantrybė. O visa kita – tinkamas laikas, veiksmingos technikos ir metodai, susidorojimas su nepageidaujamomis „avarijomis“ – išmokstama.

 

Ar jau metas?

Laikas, kada reikėtų pratinti prie puoduko, daugiausia priklauso nuo fizinio ir emocinio vaiko išsivystymo, o ne nuo amžiaus. Dauguma mažylių parodo susidomėjimą puoduku būdami dvejų, tačiau kiti gali būti nepasiruošę iki dvejų su puse metų ar dar vėliau, ir to nereikėtų skubinti. Jei pradėsite mokyti tualeto įgūdžių per anksti, pratinimas gali užtrukti ilgiau. Ar jūsų vaikas pasiruošęs?

  • Ar jūsų mažylis domisi puoduku, tualetu ar apatinėmis kelnytėmis?
  • Ar vaikas supranta ir vykdo pagrindinius nurodymus?
  • Ar iš kalbos, mimikų ar kūno pozos galite suprasti, kada vaiką „prispiria reikalas“?
  • Ar vaikas išlieka sausas ilgiau nei dvi valandas per dieną?
  • Ar skundžiasi ir yra nepatenkintas šlapiomis arba nešvariomis sauskelnėmis?
  • Ar geba pats nusimauti kelnytes ir vėl jas užsitempti?
  • Ar gali pats atsisėsti ant puoduko ir nuo jo atsistoti?

Jei į daugumą klausimų atsakėte teigiamai, greičiausiai esate pasiruošę mokytis tualeto įgūdžių. Jei ne – turėtumėte šiek tiek palaukti, ypač jei mažylis neseniai susidūrė su didesniais pokyčiais savo gyvenime, tarkime, susilaukė mažesnio broliuko ar sesutės. Vaikas, kuris prieštarauja pratinimui prie puoduko šiandien, gali būti visiškai pasiruošęs po poros mėnesių. Nėra jokio poreikio atidėlioti tualeto įgūdžių mokymo, jei mažylis jau kurį laiką serga lėtine liga, tačiau sugeba atsisėsti ant puoduko.

 

Pasiruošti ir pirmyn!

Kai nusprendžiate, kad jau laikas mokyti tualeto įgūdžių, nuteikite vaiką sėkmei. Svarbiausia – žvelgti į šį sudėtingą procesą su humoru ir pozityviai. To turite laikytis ne tik jūs, bet ir visi kiti mažylį prižiūrintys asmenys – vyras, auklė, seneliai. O toliau – praktiški dalykai.

 

Įranga

Galite iš karto bandyti naudoti vaikams skirtą tualeto dangtį, dedamą ant klozeto, jei manote, kad vaikas tam pasiruošęs. Skatinkite sėstis ant puoduko – nesvarbu, su sauskelnėmis ar be jų. Įsitikinkite, kad vaiko kojytės tvirtai remiasi į grindis ar palipimą, kad puodukas ar tualeto dangtis neslidinėja. Padėkite vaikui suprasti, kaip kalbėti apie tualeto reikalus vartojant paprastus, bet taisyklingus terminus. Galite kartais leisti vaikui pamatyti, kaip šeimos nariai naudojasi tualetu, kad suprastų daiktų paskirtį.

 

Pasisėdėjimai

Jei vaikas yra susidomėjęs, pasodinkite jį ant puoduko ar tualeto be sauskelnių keletą kartų per dieną. Duokite ypatingą žaislą ar knygutę, kuriuos naudosite tik jam sėdint ant puoduko, kad nenuobodžiautų. Likite kartu su mažyliu, kol jis sėdi. Net jei vaikas iš pradžių „nieko nepadaro“, pagirkite jį už pastangas ir priminkite, kad visuomet galės pamėginti vėliau.

 

Ant puoduko – greitai!

Kai pastebite ženklus, kad vaiką jau „prispyrė reikalas“, pavyzdžiui: stenėjimas, pritūpimas suglaudus kojas ar laikymasis už užpakaliuko – nedelsiant į tai reaguokite. Padėkite mažyliui pačiam atpažinti šiuos signalus ir kuo greičiau pasodinkite ant puoduko ar tualeto. Pagirkite vaiką kaskart, kai jis pasisako, kad nori šlapintis ar tuštintis. Jei jam patinka nuleidinėti tualete vandenį, leiskite jam tai atlikti. Pratinkite vaiką po tualeto nusiplauti rankytes.

 

Skatinimai

Kai kuriuos mažylius teigiamai veikia lipdukų ar ženkliukų, gaunamų už kiekvieną sėkmingą pasisakymą, kada jam metas ant puoduko, sistema. Už tam tikrą surinktą lipdukų skaičių vaikas apdovanojamas papildomais išėjimais į žaidimų aikštelę arba pasakomis prieš miegą. Eksperimentuodami atraskite, kokie dalykai geriausiai motyvuoja jūsų vaiką. Nepamirškite paskatinti vaiko ir pagyrimais: „Kaip nuostabu! Tu mokaisi naudotis tualetu taip, kaip daro dideli vaikai!“ Nenusivilkite, net jei kelionė į tualetą būna nerezultatyvi.

 

Sauskelnėms – ne

Po kelių sėkmingo naudojimosi puoduku ar tualetu savaičių vaikas galbūt jau bus pasiruošęs iškeisti sauskelnes į „atprastukes“ ar įprastas apatines kelnaites. Atšvęskite šį įvykį: visa šeima nueikite apsipirkti, leiskite vaikui išsirinkti jam patinkantį „didelių vaikų“ apatinį trikotažą, papietaukite kavinėje. Paskatinkite mažylį pasigirti šiuo įspūdingu įvykiu seneliams ir šeimos draugams.

 

Ramaus miego…

Dauguma vaikų iš pradžių įpranta kontroliuoti poreikį šlapintis ir tuštintis dienos metu, dažniausiai tai užtrunka 2–3 nuolatinio pratinimo mėnesius. Nuo dienos ir nakties miego metu „atliekamų reikalų“ atprantama gerokai ilgiau, tai gali užtrukti netgi keletą metų. Tuo metu naudokite „atprastukes“ arba drėgmės nepraleidžiančias paklodes ir jokiais būdais nerodykite nepasitenkinimo šlapiais patalais – vaikas dar nemoka to kontroliuoti, todėl yra nekaltas.

 

Faktai

  • 98 % keturmečių vaikų sėkmingai naudojasi puoduku arba tualetu.
  • Amžius, kada vaikai pratinami naudotis puoduku, vis didėja – 1940 m. tualeto įgūdžių buvo mokomi vidutiniškai 18 mėn. mažyliai, o dabar šis amžius siekia iki 35 mėn. mergaitėms ir 39 mėn. – berniukams.
  • Kūdikiai nesugeba sulaikyti šlapinimosi iki 12–18 mėn. amžiaus, todėl bet koks supažindinimas su tualeto reikalais iki šio amžiaus negali būti vadinamas pratinimu prie puoduko.
  • 22 % trimečių ir 10 % septynmečių mažylių vis dar šlapinasi į lovą naktimis.