Kur švariausias oras pasaulyje?
2014-11-03 16:51XXI amžiuje pasaulyje vyksta varžybos, kuri šalis yra ekologiškesnė, kuri efektyviau kovoja su klimato atšilimu ir kitomis aplinkos problemomis. Siekiama bet kokiais būdais užtikrinti mažiausią į aplinką patenkančios anglies kiekį ir maksimalų atsinaujinančių gamtos išteklių naudojimą. Beveik visos pasaulio šalys kuria įstatymus ir strategijas, kaip išsaugoti miškus, skatinti sodinimą, skatinti atliekų rūšiavimą, saulės ir kitų atsinaujinančių išteklių naudojimą. Pagal kasmetinį Aplinkos gerovės indeksą (sutrumpintai „EPI“) nustatomos šalys, kurios pelnytai gali didžiuotis tuo, kad propaguoja ekologišką gyvenimo būdą.
Pati ekologiškai švariausia pasaulio valstybė yra Islandija. Šioje šalyje elektrai gaminti naudojama geoterminė energija. Gyventojų namus šildo vandenilio kuro elementai. 80 % šalyje naudojamos energijos šaltinių yra natūraliai atsinaujinantys. Tikimasi, kad netolimoje ateityje Islandija 100 % atsinaujinančios energijos. Vietiniai gyventojai taip pat rūpestingai rūšiuoja atliekas, naudoja ekologišką kurą ir kitus produktus.
Šveicarija garbingame „EPI“ sąraše užima antrą vietą. Šalyje aktyviai vykdoma žaliųjų organizacijų veiklų. Žmonės taip pat naudoja energiją, gaunamą iš atsinaujinančių šaltinių ir vartoja ekologiškus produktus. Vietiniai gyventojai aktyviai dalyvauja gyvenamosios aplinkos tvarkymo darbuose ir stengiasi patys saugoti švarią aplinką. Vietoj automobilių daugelis renkasi dviračius. Kai kuriuose mažuose miesteliuose netgi yra draudžiama važinėti automobiliu.
Kosta Rika – nedidelė šalis, bet pranašesnė už daugelį didžiųjų. Pietų Amerikos šalyje yra labai griežti aplinkos apsaugos įstatymai ir didelės baudos už žalą gamtai. Atsinaujinančių išteklių energija naudojama kaip pagrindinė visoje šalyje. Kosta Rikos vyriausybė tikisi, kad apie 2021 metus šalyje nebebus jokių anglies emisijų. Siekdama išsaugoti atogrąžų miškus, vyriausybė ėmėsi aktyvios politikos ir per 3 – 5 metus pasodino daugiau nei 5 milijonus medžių. Kosta Rikoje yra 5 % bioįvairovės. Ketvirtadalis salos priklauso nacionalinio parko teritorijai.
Kitame Baltijos jūros krante plytinti Švedija nuo ekologiškiausių valstybių trejetuko atsilieka nedaug ir užima 4 vietą. Šalis naudoja ekologiškus produktus, saugančius gamtą. Griežtais įstatymais saugomi miškai nuo iškirtimų. Visomis išgalėmis stengiamasi sustabdyti klimato atšilimą ir jo pražūtingą poveikį gamtai. Taip pat švedai moderniau naudoja ir išgauna iškastinį kurą.
Penktojoje vietoje – lietuvaičių pamėgta Norvegija. Čia labai daug dėmesio skiriama klimato atšilimui ir priemonėms jam kontroliuoti. Norvegija yra labai arti šiaurinio poliaus, todėl ji turi labai didelę įtaką pasauliniam klimato šiltėjimui. Norvegija turi kuo greičiau imtis veiksmų, kurie padėtų išvengti katastrofos. Jau dabar Norvegijoje vis dažniau naudojamas ekologiškas kuras ir atsinaujinantys energijos ištekliai. Atliekų rūšiavimas vietiniams gyventojams – įprastas dalykas. Įdomu tai, kad Norvegijoje įrengtas pirmasis pasaulyje ekologinis kalėjimas. Planuojama, kad iki 2030 metų šalyje nebebus anglies emisijų.
Kitos valstybės, kurioje aktyviai vykdoma žaliųjų politika: Vokietija, Tuvalu salos Ramiajame vandenyne, Suomija, Danija, Prancūzija, Australija. Nors Vokietijoje didžiąją metų dalį debesuota, tačiau ši šalis turi daugiau nei pusę viso pasaulio Saulės energijos generavimo pajėgumų. Be to, Vokietijos pietvakariuose esančiame Vaubano mieste yra uždrausta važinėti automobiliais, varomais įprastiniu kuru. Vandenyne skęstančių Tuvalu salų vyriausybė parengė planus, pagal kuriuos iki 2020 metų visą energetiką pakeis energija, gaunama iš atsinaujinančių išteklių (vėjo, saulės, vandens). Suomijoje miškai auga greičiau negu yra kertami. Šioje šalyje vandens tarša labai nedidelė, o oras labai švarus. Suomija – viena didžiausių vėjo energijos eksportuotojų. Danijoje įkurtas pirmasis komercinis vėjo jėgainių parkas. Prancūzija, naudodama atominę energetiką, sumažina azoto dioksido ir kitų kenksmingų medžiagų emisijas į orą. Australijoje yra miestas, kuriame draudžiama prekiauti į plastikinius butelius išpilstytu vandeniu.