Kuo skiriasi idealus kūnas skirtingose kultūrose?
2017-05-03 16:22Daugumai žmonių atrodo, kad tai, kas gražu lemia standartai. Pavyzdžiui, madingu ir gražiu laikomas lieknas kūnas. Šiais laikais daugybe atžvilgiu yra geriau būti lieknu negu atvirkščiai. Tačiau pasaulyje egzistuoja ir kitoks grožio suvokimas. Jis gali net nemažai skirtis nuo įprasto didžiojoje pasaulio dalyje, įskaitant ir Lietuvą.
Ispanijoje gražus kūnas – tai nebūtinai liesas, berniukiškas siluetas. Vyriausybės užsakymu atliktas tyrimas, siekiant nustatyti naujus reikalavimus drabužių dydžiams, parodė, kad dauguma moterų (dalyvavo 10 tūkst. moterų) turėjo smėlio, kriaušės arba obuolio tipo figūrą. Paprastai kalbant, moterys gali turėti skirtingą figūrą, bet būti tokios pat gražios!
„BBC News” prieš keletą metų parodė reportažą apie Nigerijoje populiarius moterų tukinimo kambarius. Dailiosios lyties atstovės ten gali valgyti, miegoti ir auginti kilogramus, kad atitiktų vyraujančius grožio standartus. Taigi, ne visur liesumas yra laikomas grožio standartu.
Airijoje ir JAV atliktas dar vienas tyrimas, kuriame buvo lyginamas moterų ir vyrų kūno įvaizdis. Pastebėta, kad airiai vyrai labiau nei amerikiečiai norėjo priaugti kūno masės, o amerikiečių moterys labiau troško sulieknėti negu airės. Tai rodo skirtingą grožio suvokimą šiose dviejose šalyse. Airių vyrai neretai patiria didesnį spaudimą turėti stambesnį ir raumeningesnį kūną, o amerikietės žiniasklaidos yra skatinamos išsaugoti liekną kūną ir numesti daugiau svorio.
Amerikiečių moterų žurnalas „Women’s Health” apklausė moteris iš viso pasaulio apie tai, kokia apranga joms atrodo tinkama ir koks elgesys, pavyzdžiui, miegojimas nuogoms, yra priimtinas kartu su romantiniu partneriu. Atsakymai labai skyrėsi tarp skirtingų šalių atstovių. Pavyzdžiui, 72 % brazilių teigė, kad vilkėtų nėriniuotos liemenėlės po permatoma palaidine, o 61 % turkių – ne. Apranga siunčia skirtingą žinutę, priklausomai nuo kultūrinio konteksto. Tai, kas yra patrauklu ir priimtina vienoje šalyje, kitoje šalyje gali būti laikoma tabu ir per daug atvira. 59 % kinių, 58 % bričių taip pat atsakė, kad nesivilktų tokio drabužių derinio. Tačiau į klausimą („Ar manote, kad esate gražios?”) 92 % indoneziečių atsakė teigiamai. Iš tokių rezultatų galima spręsti, kad Indonezija turi platesnį suvokimą apie grožį negu likęs pasaulis.
Svarbu paminėti, kad ne tik grožio standartai gali būti vis kitokie, priklausomai nuo kultūros, bet taip pat jie ir kinta, bėgant laikui. Štai Marilyn Monroe savo laiku buvo laikoma neprilygstama gražuole. Tačiau pagal šiuolaikinius standartus jos figūra per daug putni. Kita vertus, pamažu standartai grįžta ir vėl tampa populiarios ir gražios apvalių formų moterys tokios kaip Kim Kardashian ar Jennifer Lopez. Keičiasi ir plaukų mados. Apie 1960-uosius buvo madingi ilgi, tiesūs plaukai, o 1980-uosius – purių, garbanotų plaukų šukuosenos.
Reikėtų suprasti, kad nėra vieno atsakymo į klausimą, kas yra idealus grožis. Viskas priklauso nuo to, kas į jį žiūri. Kažkas gali būti laikomas per stambiu Lietuvoje, o kitoje šalyje – patekti tarp pačių gražiausių. Vieną dešimtmetį gali būti laikomas gražiu vienoks tipažas, o kitą – jau visai kitoks.
Siekiant būti laimingu, reikia ne stengtis numesti svorio, pakeisti šukuoseną ar įsigyti naujų drabužių, bet išmokti mylėti save ir suprasti, kad nėra tokių grožio standartų, kurie būtų ilgalaikiai ir visiems priimtini. Todėl nėra jokio tikslo ir prasmės, stengtis juos atitikti. Kiekvieno žmogaus kūnas šiek tiek kitoks ir savaip gražus. Daug įdomiau gyventi pasaulyje tarp skirtingų žmonių negu tarp identiškų lėlių barbių.