Kuo skiriasi dezodorantai ir antiperspirantai?
2023-01-25 12:17Kiekvienas sutiks, kad dezodorantai yra labai svarbi kasdienės rutinos dalis. Jie ne tik padeda sumažinti prakaitavimą, bet ir pašalina nemalonų prakaito kvapą. Šiuo bendru pavadinimu paprastai vadinami tiek dezodorantai, tiek antiperspirantai, tačiau iš tiesų šios dvi priemonės skiriasi.
Tradiciniai dezodorantai yra skirti pašalinti kvapą. Juose paprastai yra antimikrobinių medžiagų arba etanolio, kurie padeda panaikinti nemalonų kvapą sukeliančias bakterijas. Antiperspirantai yra skirti sumažinti arba pašalinti prakaitavimą. Šiuose produktuose naudojamos aliuminio pagrindu pagamintos druskos, kurios užkemša prakaito liaukas (tokiu atveju bakterijos negauna drėgmės). Dauguma parduotuvių lentynose esančių produktų iš tikrųjų yra dezodoranto ir antiperspiranto deriniai, todėl juos įpratome vadinti tiesiog dezodorantais.
Nors šios priemonės yra būtinos tinkamai higienai palaikyti, pats prakaitavimas nėra blogas reiškinys – prakaitas skirtas kūno vėsinimui, kuomet sportuojame ir atliekame kitus veiksmus. Kiekvienas žmogus ant savo odos turi bakterijų, kurios skirstomos į geras ir blogas. Blogos bakterijos gali sukelti ligas ir uždegimus, o geros – gali apsaugoti nuo kenksmingesnių bakterijų ir padėti atlikti kitas svarbias kūno funkcijas, pavyzdžiui, virškinimą.
Tradiciniai dezodorantai ir antiperspirantai yra skirti sulaikyti kūno kvapą ir drėgmę. Kai kuriuose yra sudedamųjų dalių, kurios ilgainiui gali būti kenksmingos, sudirginti ar net pabloginti jūsų pažastų kvapą. Jie netgi gali pakeisti pH balansą ir sukurti itin palankią terpę bakterijoms daugintis. Dėl šių priežasčių patariama rinktis kuo natūralesnius dezodorantus be kenksmingų ingredientų. Dažniausios kenksmingos cheminės medžiagos, randamos dezodorantuose ir antiperspirantuose, yra parabenai, triklozanas, ftalatai, propilenglikolis ir aliuminis.
Kas yra natūralūs dezodorantai ir kaip jie veikia?
Ar ir jūs norite išbandyti natūralų dezodorantą? Jie paprastai turi kelias iš šių medžiagų:
- Dezinfekuojančių ar antibakterinių savybių turinčių ingredientų, tokių kaip kokosų aliejus ir arbatmedžio aliejus;
- Eterinių aliejų, pavyzdžiui, levandų, sandalmedžio ar bergamočių, kurie suteikia malonų kvapą;
- Natūraliai drėgmę sugeriančių ingredientų, tokių kaip kepimo soda, marantos krakmolas arba kukurūzų krakmolas.
Natūralūs dezodorantai neužkimš prakaito liaukų, kaip tradiciniai antiperspirantai, tačiau juose nėra dažnai naudojamos kenksmingos sudedamosios dalies aliuminio. Žinoma, renkantis natūralų produktą, nereikėtų tikėtis tokių pačių rezultatų kaip naudojant tradicinius dezodorantus. Gali prireikti kelių dienų ar savaičių, kol jūsų pažastys subalansuos savo ekosistemą. Galite išbandyti pažastų detoksikaciją, kad pagerintumėte šį procesą, tačiau atminkite, kad natūralūs dezodorantai nesustabdys prakaito. Jų paskirtis yra tiesiog sumažinti kvapą.
Natūralius dezodorantus tikrai verta rinktis, nes jie yra sveikesni. Bet tai ne visada tinkamiausia išeitis – kadangi jie skirti tik sumažinti kvapą, o ne jį panaikinti, jums vis tiek gali tekti naudoti tradicinius dezodorantus, pavyzdžiui, sportuojant. Geriausia alternatyva yra įsigyti tokius, kurie neturi kenksmingų cheminių medžiagų – vietoj to ieškokite natūralių ingredientų.