Atsakingai ir saikingai vartojant alkoholį greičiausiai nieko blogo nenutiks, tačiau dauguma lietuvių yra linkę pro pirštus pažiūrėti į gydytojų alkoholio vartojimo rekomendacijas vyrams ir moterims. Taip iš pirmo žvilgsnio nekaltas įprotis kas vakarą išgerti taurę vyno, tampa įpročiu išgerti vis didesnius alkoholio kiekius. Net nepastebima, kaip patenkama tarsi į uždarą ratą. Teigiama, kad saikingas alkoholio vartojimas matuojamas lašais, o ne taurėmis ir stiklinėmis, todėl geriau tokį ritualą keisti kažkuo sveikesniu ir naudingesniu. O kas nutiks, jei nepaisysite šių rekomendacijų? Gali sušlubuoti širdis, sutrikti smegenų veikla, gali net išsivystyti vėžys ir t. t.

 

alkoholis

5 kūno organai, kuriems labiausiai kenkia alkoholis:

 
  • Širdis. Dauguma mėgsta cituoti mokslinius tyrimus, kuriuose teigiama, kad taurėje raudonojo vyno yra vertingų antioksidantų, kurie mažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką, tačiau, pripažinkite, taurė vyno nepastebimai virsta į dvi, tris taures vyno ar net visą butelį kas vakarą. Kas tada nutinka širdžiai? Ilgainiui nesaikingas alkoholio vartojimas pradeda silpninti širdies raumenį, dėl ko prastėja kraujotaka. Alkoholikai ir kiti išgerti mėgstantys asmenys dažnai kenčia nuo kardiomiopatijos, pasireiškiančios širdies nepakankamumu. Sergantieji kardiomiopatija taip pat skundžiasi dusuliu, aritmija (širdies ritmo sutrikimais), nuovargiu, padidėjusiomis kepenimis, lėtiniu kosuliu. Alkoholis taip pat padidina širdies priepuolio, insulto ir hipertenzijos riziką.
 
  • Smegenys. Be to, kad sukelia euforiją, alkoholis turi naikinantį poveikį smegenims. Sulėtindamas informacijos perdavimą tarp neuromediatorių, etanolis, randamas alkoholiniuose gėrimuose, gali sukelti pažeidimus daugybėje smegenų sričių. Ilgalaikė žala smegenų neuromediatoriams gali sukelti elgesio ir nuotaikos pokyčius, tarkime, gali atsirasti depresija, nerimo sutrikimai, atminties netekimas ir priepuoliai. Alkoholizmas ir prasta mityba gali sukelti Vernikės – Korsakovo sindromą. Alkoholikai, turintys šį sindromą, kenčia nuo atminties praradimo (susiję su depresija), jaučiasi sumišę, regi ir girdi haliucinacijas, praranda raumenų koordinaciją, nebegali išsaugoti atmintyje naujų prisiminimų.
 
  • Kepenys. Sveiki žmonės apie kepenis galvoja retai, tačiau alkoholikai galėtų jiems pasakyti, kad kepenų funkcija organizmui yra labai svarbi. Kepenys padeda tinkamai suvirškinti maistą, įsisavinti maistines medžiagas, suvaldyti infekcijas, atsikratyti toksinų. Sergamumas kepenų ligomis Lietuvoje yra gana didelis, o štai JAV daugiau nei du milijonai žmonių kenčia nuo kepenų ligų, kurias sukėlė nesaikingas alkoholio vartojimas. 2009 metais kepenų cirozė JAV buvo 12 pagal dažnumą mirties priežastis.
 
  • Kasa. Didelis alkoholio kiekis ne tik sutrikdo smegenų, bet ir kasos funkciją, ir skatina kasą išskirti fermentus viduje, o ne siųsti juos plonąsias žarnas. Fermentų sankaupa kasoje galiausiai sukelia uždegimą. Uždegimas, vadinamas pankreatitu, gali prasidėti kaip staigus priepuolis (ūminis pankreatitas), pykinimas arba vėmimas, pagreitėjęs širdies ritmas, diarėja, aukšta temperatūra, arba kaip lėtinis pankreatitas, kuris lėtai naikina kasą, sukelia diabetą ir net mirtį.
 
  • Inkstai. Žalingas alkoholio poveikis kepenims gali išplisti ir į inkstus. Dėl diuretinio alkoholio poveikio kūnas pagamina daugiau šlapimo, todėl inkstai nebegali atlikti savo darbo sureguliuoti skysčių kaupimąsi ir pašalinimą bei šlapimo sudėtį (natrio, kalio ir chlorido jonų koncentraciją šlapime). Dėlto gali sutrikti elektrolitų pusiausvyra. Nesaikingas alkoholio vartojimas gali sukelti aukštą kraujo spaudimą – antroji pagal dažnumą priežastis, kodėl kyla inkstų nepakankamumas.
 

+

 
  • Vėžys. Vartojant per daug alkoholio didėja kai kurių vėžio tipų išsivystymo rizika, įskaitant: burnos, stemplės, gerklės, kepenų, krūtų.
 
  • Imuninė sistema. Vartojant per daug alkoholio gali nusilpti imuninė sistema, todėl organizmas gali lengviau pasigauti ligą, infekciją. Užkietėję alkoholikai yra labiau linkę sirgti tokiomis ligomis kaip plaučių uždegimas ir tuberkuliozė negu žmonės, kurie negeria tiek daug. Geriant daug alkoholio vienu metu pablogina organizmo gebėjimą apsiginti nuo ligų sukėlėjų, net jeigu nuo paskutinio alkoholio vartojimo praėjo 24 valandos.