Kuklaus aktoriaus kino odisėja
2024-02-14 21:20Talentingas aktorius Cillianas Murphy žiūrovus sužavėjo mįslingojo Thomaso Shelby įvaizdžiu populiariame seriale „Birmingemo gauja“ ir vienu iki šiol didžiausiu savo vaidmeniu filme „Openheimeris“. Nepaisant didžiulės sėkmės, C. Murphy vis dar gyvena kaip paprastas žmogus, nes, anot jo, šlovė nebuvo jo tikslas. „Aš tiesiog noriu tobulėti. Jei galiu nusifilmuoti tik viename filme, kuris turės įtakos kitiems, man to pakaks. Man sėkmė yra darbo kokybė, ir aš esu kantrus laukti, kol pasirodys kitas geras scenarijus, nes jie tokie reti“, – ne kartą sakė aktorius.
Gyveno tėvų svajonėmis
Cilliano žvilgsnis užburiantis. Sodrios mėlynos akys – nepamirštamos, ypač Kristoferio Nolano filme „Openheimeris“, kai aktorius akimis kalba daugiau nei žodžiais. Filmo pradžioje R. Openheimeris stovi vienas ir žiūri į lietaus lašelių raštą virš ramaus tvenkinio. Kai kamera atsukama į jo veidą, ugnies žiedas pradeda ryti žemę, o didžiulė liepsna užpildo visą sceną. Viskas kurtinančiai tylu, tačiau emocijos, perteikiamos skvarbiomis mėlynomis akimis, kalba garsiau nei žodžiai. Kino kritikai vieningai sutaria, kad C. Murphy savo personažą atskleidžia daugiau nei įmanoma įsivaizduoti. „Stengiuosi negalvoti apie aktorius, kai rašau scenarijų, tačiau Cilliano akys buvo vienintelės, kurios taip gerai gali atskleisti filmo veikėjo charakterį“, – leidiniui „New York Times“ sakė K. Nolanas. Šių dviejų vyrų keliai susikirto jau šeštą sykį, ir tai dar vienas kartais, kai C. Murphy atlieka pagrindinį vaidmenį. Akivaizdu, K. Nolanas žino, kuris aktorius jo filmams atneš tikrą sėkmę. Štai „Openheimeris“ uždirbo apie 1 mlrd. dolerių ir tapo vienu labiausiai pripažintų biografinių filmų per visą istoriją. Maža to, pagrindinio vaidmens aktoriui žadamas „Oskaras“. Pasak aktorės Emily Blunt, filmavimo aikštelėje jis suvalgydavo tik vieną migdolą per dieną, kad sulieknėtų, ir buvo taip pasinėręs į vaidmenį, jog praleisdavo vakarienes. Anot C. Murphy, jam būtinas didelis atsidavimas, kad galėtų visiškai įkūnyti personažus. Aktorius prieš filmavimą penkis mėnesius ruošėsi, numetė svorio, kad geriau susitapatintų su mokslininku, lavino jo veido išraiškas. Akivaizdu, kad sunkus darbas atsipirko.
Talentingasis Cillianas gimė 1976 m. gegužės 25 d. Duglase, netoli Korko, Airijoje. Katalikų akademikų šeimoje buvo vyriausias iš keturių brolių ir seserų. Tėvas Brendanas buvo mokyklų inspektorius, vėliau Airijos švietimo departamento valstybės tarnautojas, o motina, kurios vardas viešai neskelbiamas, – prancūzų kalbos mokytoja. Maža to, Cilliano tetos, dėdės ir senelis taip pat buvo pedagogai. Namuose netilo muzika, lentynos buvo pildomos ne smulkmenomis, o perskaitytomis knygomis. Apie tai, kad galėtų tapti aktoriumi, jaunasis Cillianas nė negalvojo. Iš tiesų prireikė nemažai laiko, kol atrado, kad būtent aktorystė bus tai, kas jį džiugins pastaruosius tris dešimtmečius. Tėvai norėdami, kad siektų ne savo, o jų svajonių, sūnų išsiuntė į privačią berniukų mokyklą, kurioje kurį laiką žaidė regbį, bet jį metė. Vėliau susižavėjo teise, netgi bandė studijuoti Korko universiteto koledže, tačiau mokslus taip pat metė. Siekdamas padaryti laimingus tėvus Cillianas jautė, kad pamažu praranda save ir nebežino, kas iš tikrųjų esąs, kol netikėtai jo gyvenime atsirado muzika. „Mane visada žavėjo menininkų idėja: autoriai, dramaturgai, muzikantai. Tie dalykai tuo metu atrodė svetimi ir anapusiniai“, – leidiniui „The Guardian“ sakė C. Murphy. Gitara grojantis vyras iš pradžių siekė būti muzikantu, net su draugais įkūrė muzikos grupę „Sons of Mr. Green Genes“. Maža to, vaikinams pasiūlė muzikinę sutartį, tačiau jie atsisakė, o C. Murphy nusprendė sukti aktorystės keliu. Dar 1996 m. studijuodamas teisę pradėjo domėtis drama, tarsi nenugalima jėga vyrą stūmė į sceną.
Savojo kelio paieškos
1996 m. vasarą 20-metis C. Murphy dalyvavo aktorių atrankoje ir pelnė vieną pagrindinių vaidmenų filme „Disco Pigs“ – tuomet dar nežinomo dramaturgo Endo Walsho kūrinyje. Spektaklis rodytas vos kelias savaites menų centre Korke, kol galiausiai tapo geidžiamu visame pasaulyje. Aktorius apkeliavo Europą, Australiją ir Šiaurės Ameriką. Fenomenalu, kad šis scenarijus buvo pirmasis po paskutinio skaityto ruošiantis mokyklos spektakliui. „Štai toks buvau neraštingas teatrui“, – prisiminęs savo patirtis sakė C. Murphy. Pirmasis vaidmuo buvo sėkmingas ir nustebino ne tik patį Cillianą, bet ir visus, kurie bent truputį jį pažinojo. Netrukus aktoriui pasiūlė dar vieną vaidmenį – šįkart 2002 m. siaubo filme „28 dienos po“, kurį režisavo Danny Boyle’as. Filme aktorius vaidina kurjerį Džimą, kuris pabunda iš komos praėjus keturioms savaitėms po viruso protrūkio, nusiaubusio Didžiąją Britaniją. 2022 m. kalbėdamas su žiniasklaida teigė, kad iš pradžių jam sunkiai sekėsi įveikti Londono gyventojo akcentą, tačiau persilaužė ir puikiai atliko vaidmenį. Būtent šis įsikūnijimas leido jam tobulėti kaip aktoriui ir tapo dar vienu karjeros laipteliu į viršų. Vėliau sekė kiti ryškūs jo karjeros filmai „Mergina su perlo auskaru“, „Šaltasis kalnas“ ir t. t.
Noras būti šešėlyje
Kino pramonė ir jos sėkmė – daugelio aktorių siekiamybė, tačiau ne C. Murphy. Vyras pasirinko kitą kelią. Nors jo pavardė kaskart vis ryškiau šviečia pasaulinėse kino premjerose, tačiau introvertiška asmenybė mieliau klausosi nei kalba, todėl retai eina į televizijos laidas, duoda interviu ir visais įmanomais būdais vengia viešumos. Vieno interviu metu kalbančio kolegos besiklausantis Cillianas tapo populiariu interneto memu, kurį peržiūrėjo daugiau nei 67 mln. žmonių „TikTok“ socialinėje platformoje. Net tylintis aktorius nepraranda patrauklumo gerbėjų akyse ir vis dar yra autentiška įžymybė, su kuria nusifotografuoti ar pamatyti siekia daugelis. Tiesa, ne tik pats aktorius vengia nereikalingo dėmesio. 1996 m. vasarą, įsibėgėjus teatro karjerai, C. Murphy susipažino būsima žmona Yvonne McGuinness, klasikinio išsilavinimo menininke iš Kilkenio, Airijos. Jų santykiai greitai vystėsi, 2004 m. pora susituokė ir susilaukė dviejų sūnų. Pripažindamas žmonos svarbą savo karjerai Cillianas ne kartą atvirai jai dėkojo už daugelį savo laimėjimų. „Labai svarbu turėti tokį žmogų. Mano gyvenimas niekaip nepasikeitė, tikrai. Aš vis dar turiu tuos pačius draugus ir mes einame į tas pačias vietas“, – apie ramų kino žvaigždės gyvenimą ne kartą pasakojo vyras. Viename interviu C. Murphy pareiškė, kad nejaučia poreikio gyventi Los Andžele, nes būtų per daug toli nuo šeimos ir dėl darbų gausios niekada jos nematytų. Anot aktoriaus, likti gyventi Airijoje buvo vienas geriausių sprendimų, kuriuos kada nors priėmė. Dabar šeima gyvena Dubline arčiau tėvų ir senelių bei puoselėja tikrą airišką kultūrą.
Autorius Monika Budnikienė