Biologinis amžius – tai tikrasis žmogaus kūno amžius. Kodėl jį svarbu žinoti? Paprasčiausiai dėlto, kad jis padeda geriau pažinti save. Neretai pasitaiko, kad vidinis ląstelių laikrodis nesutampa su tuo, kas parašyta asmens dokumentuose.

 

amzius

Kartais biologinis žmogaus amžius padeda tiksliau nustatyti sveikatos būklę ir kokių veiksmų reikėtų imtis, norint ją išsaugoti. Žmonės sensta labai nevienodai. Pavyzdžiui, kai kurie trisdešimtmečiai gali būti itin silpnos sveikatos, pavargę ir išsekę, o kiti penkiasdešimtmečiai gali būti fiziškai stiprūs ir energingi.

 

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad chronologinis amžius, nurodytas asmens dokumentuose, nebūtinai atitinka biologinį amžių (t. y., kiek iš tikrųjų žmogui turėtų būti metų). Pagal psichologinę būklę žmogus gali būti gerokai vyresnis arba jaunesnis negu yra. Viskas priklauso nuo to, kaip žmogus jaučiasi ir kokį gyvenimo būdą pasirenka.

 

Kaip sužinoti savo tikruosius biologinius metus? Galbūt kai kurie žmonės gali tai nustatyti, remdamiesi savo intuicija, tačiau tiksliausių rezultatų duoda įvairūs, specialiai sukurti testai.

 

Taigi, norint nustatyti savo ar kito asmens biologinį amžių, reikia atlikti tokius veiksmus:

 
  • Pamatuoti pulsą (širdies ritmą). Tada padaryti 30 pritūpimų greitu tempu. Vėl pamatuoti pulsą ir atkreipti dėmesį į skirtumą nuo praėjusio matavimo. Rezultatus užrašyti ant popieriaus lapo. Jeigu pulsas padažnėjo 0 – 10 matavimo vienetų – tai žmogaus biologinis amžius apie 20 metų; jei 10 – 20 matavimo vienetų – tai asmens biologinis amžius apie 30 metų; jeigu 20 – 30 matavimo vienetų – tai biologinis amžius apie 40 metų; jeigu 30 – 40 matavimo vienetų – tai biologinis amžius apie 50 metų.
  • Nustatyti savo biologinį amžių gali padėti lengvas pratimas. Su nykščiu ir smiliumi gana stipriai suspausti vidinę riešo pusę (ten, kur matuojamas pulsas) ir sužnybus palaikyti 5 sekundes, paskui atleisti. Laiką matuoti galima chronometru. Tada stebėti, per kiek laiko oda atgaus įprastą spalvą. Jeigu per 5 sekundes – tai biologinis amžius yra apie 30 metų; jeigu per 8 – tai apie 40 metų; jeigu per 10 – tai apie 50 metų, jeigu per 15 – tai apie 60 metų.
  • Trečias pratimas, padėsiantis nustatyti tikrąjį amžių. Atsistoti tiesiai, šiek tiek sulenkti kelius ir pasilenkti per juosmenį į priekį. Tokioje padėtyje pabandyti pasiekti grindis delnais. Daugeliui žmonių tai nėra labai sudėtinga užduotis. Štai rezultatai: jeigu delnai visiškai padėti ant grindų – tai biologinis amžius yra apie 20 – 30 metų; jeigu prie grindų prisiliečiama tik pirštais – tai biologinis amžius yra apie 40 metų; jeigu delnais paliečiamos blauzdos – tai biologinis amžius yra apie 50 metų; jeigu tik keliai – apie 60 metų.
  • Ketvirtas pratimas, kaip nustatyti biologinį amžių pagal pusiausvyros jausmą. Užmerkti akis ir pabandyti iš pradžių atsistoti ant kairės, o paskui ant dešinės kojos. Pusiausvyrą galima mėginti išlaikyti su rankomis, bet negalima prie nieko liestis ir įsikabinti. Pabandyti tokioje pozoje ramiai pastovėti. Tada tegul kas nors iš šeimos narių ar kitų artimųjų skaičiuoja laiką, kol asmuo stovi ant vienos kojos. Jeigu pasiseka stovėti nenugriūnant 30 sekundžių ar daugiau – tai biologinis asmens amžius yra apie 20 metų; jeigu apie 20 sekundžių – tai biologinis amžius apie 40 metų; jeigu mažiau negu 10 sekundžių – tai biologinis asmens amžius yra apie 60 metų.
 

Ne visada anksčiau minėto testo rezultatai džiugina. Tačiau labai nusiminti taip pat neverta. Priešingai nei amžių, nurodytą dokumentuose, biologinį – gali keisti pats žmogus. Taigi, nepatenkinami rezultatai – tai įspėjamasis signalas, kad reikia susirūpinti savo sveikata. Mažų mažiausiai reikėtų pradėti daryti mankštą kiekvieną dieną patogiu laiku, pradėti sveikiau maitintis ir atsikratyti blogų įpročių. Ilgainiui fizinis ir biologinis amžius turėtų susilyginti, o kai kuriais atvejais galima net atjaunėti. XXI amžiuje žmonių gyvenimo trukmė yra ilgesnė negu kada nors anksčiau ir daugelis iš jų teigia, kad jaučiasi esantys jaunesni nei yra iš tikrųjų. Pavyzdžiui, žmogaus, kurio chronologinis amžius yra 65-eri metai, ir kuris propaguoja sveiką ir aktyvų gyvenimo būdą, neturi blogų įpročių (nerūko, vengia alkoholio) ir nėra nutukęs, biologinis amžius gali būti dešimtmečiu mažesnis – apie 55 metus.